Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Néhány hasznos mondat, ha nem megfelelően bánnak veled szüléskor

Ajánlom a Facebookon
A vajúdás és a szülés időtartama alatt az anyák különösen érzékeny állapotban vannak. A folyamat a szülő nő testi és lelki megnyílásáról szól, az elengedés és a megengedés válik az élményvilág központi motívumává. A szülés természetes velejárója a tudatállapot módosulása, aminek következtében az anya sokkal befogadóbbá válik a külvilágból érkező impulzusokra, és azok mélyebb hatást gyakorolnak rá, mint általában tennék.

 

Szerző: Baranyi Linda - Intima.hu

Szerző: Baranyi Linda | pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

Mindezek együtteséből adódik, hogy a vajúdó és szülő nők számára nem pusztán emberi méltóságuk okán, hanem a szülés kimenetele szempontjából is rendkívül fontos, hogy minden pillanatban tisztelettel, megbecsüléssel és elfogadással bánjanak velük.

Mégis, sajnos meglehetősen gyakori jelenség, hogy az anyák nem megfelelő bánásmódban részesülnek, és nem csupán a szülésük során, hanem már a várandósgondozás alatt, valamint a gyermekágyas időszakban is.

A nem megfelelő bánásmódnak számtalan formája létezik, és nagyon széles skálája van, kezdve az udvariatlan bánásmódtól egészen a szülészeti erőszak valamely módjáig. A szülő nők leggyakoribb panaszai, hogy megfenyegetik vagy leszidják őket, kiabálnak velük, elveszik tőlük az önrendelkezési jogukat, a beleegyezésük nélkül végeznek el rajtuk vizsgálatot vagy beavatkozást, ignorálják vagy elutasítják őket, vagy nem reagálnak a segítségkérésükre.

Fontos, hogy minden nő tudja, soha nem az ő hibája, ha nem tisztelettel bánnak vele. Az egészségügyi személyzetnek morális és szakmai kötelessége megfelelő bánásmódban részesíteni mindenkit, aki kórházi ellátást vesz igénybe.

Mindezekről nem megfeledkezve, íme néhány mondat, amelyekkel a szülésed során reagálhatsz, ha esetleg tiszteletlenül bánnának veled.

Pozitív szülésélmény -Intima.hu


Nem. / Köszönöm, nem. / Köszönöm, nem szeretném.

Nagyon sok kismama számára nem egyértelmű, hogy bármikor mondhat nemet az orvosi személyzetnek, akármilyen javaslatról vagy beavatkozásról legyen is szó, ha az nem közvetlenül életmentő beavatkozás. Így például mondhatunk nemet a branül rutin szerinti behelyezésére, a (túl gyakorinak érzett) méhszájvizsgálatra, a rutinszerű burokrepesztésre, vagy a szülőágyra történő felfekvésre is. Bármire mondhatunk nemet, amiről úgy érezzük, hogy megzavar minket a vajúdási folyamatban vagy csökkenti a biztonságérzetünket a szülésünk során.


Időre van szükségem, hogy egyedül végiggondoljam. / Kérem, hagyjanak magunkra, hogy végiggondolhassuk.

Az orvosi szobában elhangzó javaslatok a legtöbb esetben nem igényelnek azonnali döntést. (A baba vagy az anya életmentését célzó beavatkozások esetében fel sem merül az egyezkedés lehetősége.) Ha tehát a szülészorvos vagy a szülésznő valamilyen javaslatot tesz, akkor nyugodtan kérhetünk időt az elhangzottak végiggondolására, illetve arra, hogy azt a kísérőnkkel megbeszélhessük. Jogunk van hozzá, hogy a személyzet jelenléte nélkül hozzunk döntéseket a javaslatokról.


Egyelőre nem szeretném. / Szeretnék még várni.

Az egészségügyi személyzet által tett javaslatokra nem csupán igent vagy nemet mondhatunk, de kérhetjük azt is, hogy egyelőre várjunk és csak később foglalkozzunk a felmerült témával. Az időkérés lehetőséget ad arra, hogy a vajúdás zavartalanul tovább haladhasson és így akár spontán megoldódhasson a személyzet által felvetett kérdés. Ezenkívül ez a megoldás arra is lehetőséget ad, hogy nyugodtan, minél kisebb nyomás alatt gondolkodhassunk a javaslatról.

Szülés_vajúdás - Intima.hu


Nekem nagyon fontos, hogy (ne)...

A kórházi személyzet általában a megszokott rutin szerint nyújt ellátást. Akár írtunk szülési tervet, amit egyeztettünk az egészségügyi személyzettel, akár nem, a vajúdás és a szülés során bátran fejezzük ki az igényeinket és szükségleteinket, hogy ne mi alkalmazkodjunk a személyzethez, hanem ők alkalmazkodhassanak hozzánk. Ilyen szükséglet lehet például, hogy a szobában kevés fény legyen, hogy ne sürgessenek, hogy szabadon mozoghassunk, amennyire csak lehet, hogy ne használják a "nyomjon" kifejezést, vagy hogy szülés után azonnal megkaphassuk a babánkat és bőrkontaktusba tehessük. Bármire is van szükségünk, kommunikáljuk a személyzet felé.


Kérem, hogy mondja el, mit szeretne tenni, mielőtt elkezdené.

A rutinszerű ellátás során nem ritkán megtörténik, hogy az egészségügyi dolgozók nem tájékoztatják a kismamákat arról, mit is csinálnak velük pontosan. Csak leültetik vagy lefektetik a vajúdó nőt, és elkezdik elvégezni a vizsgálatot. Természetesen minden esetben, így vajúdás során is teljes mértékben jogod van ahhoz, hogy a vizsgálat vagy a beavatkozás előtt tudd, mit szeretnének tenni veled. Ezért ha nem tájékoztatnának, mindig kérdezz rá — akár Te, akár a kísérőd — még a vizsgálat előtt, hogy mi a szándékuk veled. Ahogyan arról már korábban szó volt, bármilyen beavatkozásra vagy javaslatra lehet nemet mondani.


Kérem, hogy mindig kérjen engedélyt a vizsgálatokra.

Gyakori jelenség, hogy az egészségügyi dolgozók, bár tájékoztatják a kismamát a beavatkozásról, de nem kérnek hozzá engedélyt. Mint például: "Most megvizsgálom a méhszáját." Kevés kismama tudja, hogy (az életveszélyes helyzetek kivételével) minden vizsgálathoz és beavatkozáshoz engedélyt kell kérnie a személyzetnek. Felszólítás vagy parancs helyett a javaslatnak kérdéssel kell befejeződnie. Így például: "Szeretnék méhszájvizsgálatot végezni, hogy megtudjuk, mennyi tágulás történt az elmúlt időszakban. Megengedi, hogy megvizsgáljam?"

szules kommunikacio - Intima.hu


Ez nem esik jól, kérem, legyen óvatosabb.

Ha bármely vizsgálat, beavatkozás kellemetlen vagy fájdalmas testérzetet kelt, mindenképpen jelezzük a személyzetnek. Alapvetően egyáltalán nem természetes, hogy bármely vizsgálat fájdalommal járjon. Ha az adott beavatkozásnak része valamilyen kellemetlenség, akkor arról a személyzetnek előzetes tájékoztatást kell adnia. De még ekkor is érdemes jeleznünk, hogy mit érzékelünk. Ha a vizsgálat vagy beavatkozás előtt nem kaptunk felvilágosítást, hogy az kellemetlen érzést okozhat, akkor pedig feltétlenül szóljunk, és kérjük, hogy végezzék óvatosabban. A szülés során nem kell elviselnünk semmilyen intervenciót, ami indokolatlan fájdalommal jár.


Ezt nem engedtem meg. / Kérem, ezt hagyja abba. / Kérem, ezt ne csinálja.

Ha a személyzet bármely tagja engedélykérés nélkül kezdene neki bármilyen vizsgálatnak vagy beavatkozásnak, ezt jogod van azonnal és egyértelműen jelezni. Ha adtál engedélyt, de a vizsgálat kellemetlen vagy fájdalmas, akkor is bármikor megteheted, hogy azt kéred, azonnal fejezzék be a beavatkozást. Nem ritka jelenség például, hogy a méhszájvizsgálat fájdalmas a kismamának, pedig egyáltalán nem szabadna így lennie. Ilyenkor azonnal felszólíthatod a vizsgálatot végző személyt, hogy hagyja abba a vizsgálatot.

Pozitív szülésélmény - Intima.hu


Kérem, ezt ne mondja többet. / Kérem, beszéljen halkabban. / Kérem, legyen türelmesebb. / Kérem, legyen kedvesebb, azzal segít a legtöbbet.

A szülés természetes fiziológiai lefolyásának egyik alapvető feltétele, hogy a kismama biztonságban érezze magát, és át tudja adni az irányítást a testének, vagyis képes legyen minél jobban elengedni magát. Mégsem ritka tapasztalat, hogy az egészségügyi személyzet olyan hangnemben kommunikál a kismamával, ami még egy hétköznapi helyzetben sem lenne elfogadható. A vajúdás során pedig kifejezetten ártalmas, mert a stresszhormonok szintjének növekedése gátolja és fájdalmasabbá teszi a szülés lefolyását. Ezért mindenképpen jelezd akár te, akár a kísérőd, hogy beszéljenek és bánjanak veletek humánusan. Az erőszakos kommunikáció, a kiabálás, fenyegetés vagy a megalázás semmilyen körülmények között nem elfogadható.


Nagyon rossz érzést okoz, ha/amikor... (ezt vagy azt csinálja/mondja).

Bármi, ami kellemetlenül érinti a szülés során a kismamát, gátolhatja a folyamatot, ezért érdemes a személyzetnek minden olyan dolgot jelezni, ami a kommunikációjuk vagy a tevékenységeik kapcsán kényelmetlenséget okoz. Például ha a partneredet levegőnek nézik és ez zavar Téged, vagy ha azt mondják, gyorsabban kellene tágulni (miközben mindenki számára nyilvánvaló, hogy a tágulás üteme nem tudatos döntés kérdése), vagy ha például azt mondják, nem jól nyomsz. Ha jelezzük az egészségügyi dolgozóknak azokat a dolgokat, amik rosszul érintenek minket, akkor esélyt adunk arra, hogy változtassanak, és így könnyebbé válhat számunkra a szülésünk.


Még nem találkoztunk. Ön kicsoda?

A szülészet forgalmas hely, sok kórházi dolgozóval, és ezt akár még a szülőszobában is érzékelhetjük. Bármiért is jöjjenek be a szülőszobába, mindenkinek kopognia kellene, és be kellene mutatkoznia. Ha ezt valaki nem teszi meg, akkor kérdezzünk rá, ki ő és miért jött be hozzánk. A kórházi alkalmazottak akár akaratlanul is sokszor elfeledkeznek arról, hogy a szülőszoba nagyon intim tér, ami mindig a vajúdő nőhöz és a partneréhez tartozik, és a vajúdási folyamat nagyon érzékeny arra, hogy ez az intim tér milyen mértékben van tiszteletben tartva.

szuloszoba


Szeretném, ha kimenne a szobából. / Szeretnék kettesben maradni a férjemmel/kísérőmmel.

Ha a vajúdási folyamat során bármikor úgy érezzük, hogy a kórházi dolgozók jelenléte túl zavaró számunkra, vagy akár kizökkent minket a vajúdáshoz szükséges lelkiállapotból, akkor ezt mindenképpen jelezzük a személyzetnek. Az intim tér visszanyerése nagyon sokat segít abban, hogy a kismama újra kapcsolódni tudjon a testéhez, és hogy könnyebben beleengedje magát lelkileg a megnyilás folyamatába.


Kérem, hogy mostantól egy másik szülésznő segítsen. / Kérem, hogy mostantól az ügyeletes orvos kísérje a szülésemet.

Nagyon kevés kismama van tisztában azzal, hogy bárki is kíséri őt a szülése során, akár választott szakemberek, akár nem, minden pillanatban dönthet úgy, hogy más kísérőket kér. Ha úgy érzed, hogy a téged kísérő egészségügyi személyzet nem megfelelően, nem kellő tisztelettel bánik veled, ha úgy érzed, hogy bármire kényszeríteni akarnak, amit te nem szeretnél, kérj másik szakembert. Természetesen kellemetlen érzés lehet ezt megtenni, de semmi esetre sem kell elviselned olyasvalaki jelenlétét a szülésed alatt, aki nem megfelelően bánik veled.


Írta: Baranyi Linda, pszichológus, szülésfelkészítő, relaxációvezető

 

szules utani depresszio cover 1400x400

Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások