Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Pajzsmirigy diéta – mi jótékony és mi káros?

Ajánlom a Facebookon

 A pajzsmirigy különböző megbetegedési igen gyakoriak, a pajzsmirigy alulműködés (hypothyreosis) a lakosság csaknem 7%-át érinti. A különböző pajzsmirigy-diétákról sokat lehet hallani, olvasni az interneten, de mint minden “szájhagyomány útján terjedő” gyógymód kapcsán, itt is érdemes a bizonyítottan hatásos módszereket választani. Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász és endokrinológus írása ebben nyújt segítséget.

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

Szerző: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász és endokrinológus

  

Jód

A jódbevitel alapvető fontosságú a pajzsmirigy normális működéséhez. A napi javasolt jódbevitel az RDA (US Recommended Dietary Allowance) iránymutatása alapján 150µg (mikrogramm). Terhesség esetén ez 220µg, szoptatás ideje alatt 290µg naponta. A jódbevitel jelentős részét a jódozott só adja, de érdemi mennyiségű jód található a tengeri ételekben és egyes gabonafélékben is.

Bizonyos diéták, például a vegetáriánus vagy a vegán étrend mellett fokozottan oda kell figyelni a megfelelő jódbevitelre, mert a zöldségekben igen kis mennyiségű jód található.

Ugyanakkor mindenképpen kerülendő a túlzott jódbevitel, mert emiatt mind a pajzsmirigy alul-, illetve túlműködés is kialakulhat. Autoimmun pajzsmirigybetegség (pl. Hashimoto pajzsmirigy-gyulladás) esetén a fokozott jódbevitel az autoimmun folyamat felerősödését válthatja ki. Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság állásfoglalása alapján a napi jódbevitel semmiképp se haladja meg a napi 500µg-ot.

Tudtad?

Ha már meg van a laborleleted, de nincs, aki kiértékelje, vagy csak nagyon sokára jutnál el endokrinológushoz, ma már távkonzultációra is van lehetőséged!

Image

“Golyvaképzők”

A golyva a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. Ebbe a csoportba azon élelmiszerek tartoznak, melyek hatására golyva alakulhat ki. 

Keresztesvirágúak családja

A zöldségek ezen csoportjába tartozik a brokkoli, a kelbimbó, a fejes káposzta, a a kelkáposzta, a répa és a karfiol. Ezen zöldségek jelentős antikarcinogén, azaz a rákos folyamatok kialakulása elleni hatással bírnak. Ugyanakkor sajnos a pajzsmirigyhormon termelődését is gátolják. Ezáltal ezen zöldségek jelentős mennyiségű fogyasztása azon túl, hogy megkérdőjelezhetetlen egészségügyi haszonnal is jár, pajzsmirigy alulműködéshez vezethet. Emiatt ezen élelmiszerek “elfogadható” mennyiségű fogyasztása ajánlott. Ezzel a csodás mondattal sajnos annyi a probléma, hogy fogalmunk sincs, hogy mennyi is pontosan az “elfogadható” mennyiség.

Szója

A mindennapi életben a leggyakoribb szója tartalmú ételek a szójatej, a szójaszósz, vagy például a tempeh. A szója izoflavont tartalmaz, ez a vegyület pedig a thyroid-peroxidáz nevű enzim működését gátolja, ami a pajzsmirigyhormon termelés egyik alapvető kelléke. Emiatt a túlzott szójabevitel pajzsmirigy alulműködés kialakulását okozhatja. Az izoflavon ugyanakkor, az előző vegyületcsoporthoz hasonlóan, az egészségre pozitív hatásokkal is bír. Emiatt itt is az arany középút választandó, nem javasolt még pajzsmirigy alulműködés esetén sem a szója teljes elhagyása, de a túlzott bevitel ezen élelmiszer esetében is kerülendő, egészséges pajzsmirigy esetén is.

Ha arra gyanakszol, hogy valami gond lehet a pajzsmirigyeddel
töltsd ki a Pajzsmirigy alulműködés tesztünket!


Nyomelemek

Szelén

A szelén a pajzsmirigyhormon háztartás fontos vegyülete. Az ajánlott napi bevitel 55µg a US RDA ajánlása szerint. A legnagyobb mennyiségben tengeri ételekben és állati eredetű szervekben található, mint például máj, szív, vesék, stb. Ezen felül szeléntartalmú ételek például egyes kenyérfélék, hús, tojás vagy a baromfifélék. A megengedett legmagasabb napi bevitel ne haladja meg a 400µg-ot.

Több kutatás is igazolta, hogy a szelén fokozott bevitele csökkenti az autoimmun pajzsmirigybetegségek tüneteit, mivel csökkenti az anti-TPO szintet és valamelyest emeli a TSH szintet.

Megjegyzendő ugyanakkor, hogy olyan kutatások is napvilágot láttak, amik azt találták, hogy a fokozott szelén bevitelnek nincs érdemi hatása ezen pajzsmirigybetegség esetén, de általánosan elfogadottnak mondható, hogy a szelén mérsékelten fokozott bevitele kockázatokat nem rejt magában, de az ilyen betegségek esetén hasznos lehet, ezért ajánljuk ezt a terápiás kiegészítést ilyen esetekben.

Cink, réz, magnézium

Ezen nyomelemek esetén a pajzsmirigyhormon termelésben betöltött szerepük a mai napig nem teljesen tisztázott. Az eddigi kutatások nem találtak különbséget a fokozott bevitel és a pajzsmirigy működésének megváltozása között. Egyes kutatások felvetették ezen nyomelemek szintjének és pajzsmirigy rákos elváltozásainak a lehetséges kapcsolatát, de ebben a témában még további kutatásokra van szükség, mielőtt bármilyen konkrét útmutatót adhatnánk.

Pajzsmirigy-alulműködés tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről egy helyen! >>

 

Egyéb diétás tanácsok a pajzsmiriggyel kapcsolatban

Jó hír, hogy sem a kávé, sem a tea, sem az alkohol nem jelent kockázatot a pajzsmirigy eredetű rákos folyamatok kialakulása szempontjából.

A ma igencsak divatosnak számító D vitamin szerepe a különböző pajzsmirigy betegségek esetén a mai napig nem tisztázott, nem tudjuk egyértelműen azt mondani, hogy a fokozott D vitamin bevitel jótékony hatású lenne a pajzsmirigyműködés szempontjából.

Forrás: Dr. Kelemen Csaba

 

Intima.hu logo

Pajzsmirigy alulműködéssel Küzdesz? Nem hagyunk magadra.

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb pajzsmirigy alulműködésről szóló cikkeket, kutatási eredményeket, orvosok és dietetikusok ajánlásai alapján. 

Az első levelet regisztrációdat követően küldjük el neked! Ehhez add meg kereszt nevedet, email címedet és már figyelheted is postaládádat!

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Lehet, hogy ezek a tartalmak is érdekelnek:

Ajánlott orvosok

dietetikus

Budapest

dietetikus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 3 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások