Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Baba-projektben vagyunk

Ajánlom a Facebookon

“Baba-projektben vagyunk”, mondják számos alkalommal a hozzám forduló hölgyek. Ilyenkor a hátamon futkos a hideg: hogy lehet ilyet mondani? Ennyire mű, nem magyaros, a helyzetet teljesen nem leíró kifejezést használni? De hát mit is használjanak azok a hölgyek, akik életük adott pillanatában nem tudják megvalósítani legnagyobb álmukat, a gyermekvállalást.

Szerző: Dr. Török Péter szülész-nőgyógyász, klinikai adjunktus

 Szerző: Dr. Török Péter  |  szülész-nőgyógyász, klinikai adjunktus

 

Sajnos a magyar nyelvben használatos meddőség, mint egy bélyeg ég az emberbe, nem szívesen használom én sem, és megértem, ha az érintettek sem szívesen bélyegzik meg magukat. Az angolban vannak szerencsésebb kifejezések (subfertility), melyek nem a véglegességet, a megfordíthatatlant sugallják. Próbálkozhatunk a teherbeesési-nehezítettséggel, de lássuk be, ez még mesterkéltebb volna. Marad nekünk a baba-projekt.


Meddőségi kivizsgálás lépésről-lépésre

Ha meddőségről (sajnos csak ezt kell írnom) beszélünk, az általános tudnivalók, főleg a mai gyors, könnyű információszerzés lehetőségei mellett ismertek: 12 hónap (35 év felett 6 hónap) sikertelen próbálkozás. Azért ezzel a definícióval is érdemes csínján bánni. Ismert mutató az is, hogy egészséges párok esetében is csak kb. 85% az esély egy év alatt a teherbeesésre. A 12 hónap letelte nem a megbélyegzés dátuma! Az egy év inkább a türelmesség időszaka. Ha ez alatt nem sikerül, érdemes elkezdeni a vizsgálatokat. Nem biztos, hogy baj van, nem arról van szó, hogy “ nekem már nem lehet gyerekem!”. Javasolt elindítani a kivizsgálást.


Milyen kivizsgálásra van szükség?

Az első találkozásnál szeretem felhívni a hölgyek figyelmét arra, hogy ha valamit nem értünk, rá kell kérdezni. Nagyon sok minden az orvoslásban is logikusan elmagyarázható, ha nem is teljes mélységében, laikus számára is többé-kevésbé megérthető.

Kezdjük az első kérdéssel: ki a felelős a sikertelenségért? Még a múlt században is, de korábban még jellemzőbben hallható volt a “nem tudsz nekem gyermeket szülni” dorgálás.

A valóságban a pár két tagja ugyanolyan arányban felelős érte, azaz női és férfi oldalon hasonló gyakorisággal fordul elő probléma.

A diagram harmadik szeletében pedig a pár mindkét tagjánál található valamilyen eltérés. Maradjak a kaptafánál, összpontosítsak a női oldalra!


Ezek a női meddőség kivizsgálásának sorrendje

Alapvetően (maradva a korábban említett egyszerűsített, logikát kereső gondolkodásnál) két csoportba oszthatóak a meddőség okai: működésbeli (funkcionális) és szervi (organikus) eltérések. A kivizsgálást is ezen felosztás szerint érdemes végezni, szem előtt tartva a fokozatosság elvét. Kis megterheléssel (anyagi, lelki is) járó beavatkozásokat érdemes a sor elejére állítani, a nagyobb megterheléssel járó, bonyolultabb, költségesebb eljárásokat a végére hagyni.

“Jó anamnézis fél diagnózis!” tanítjuk a hallgatóknak is. Valóban, jelen kérdéskörben nagyon sok segítségre lehet a pontos háttér feltérképezésében a megfelelő anamnézis, kórtörténet. A menzeszek gyakorisága, rendszeressége, minősége a női belső nemiszerv-rendszer működéséről adhat információkat.

Egy általános nőgyógyászati vizsgálat természetesen szintén részét kell, hogy képezze az első megjelenésnek. Ennek alkalmával, a mai modern ultrahang készülékek segítségével a kismedence anatómiájáról, a méh, petefészkekről is képet kapunk. Banálisnak tűnik, de ezzel az első két lépéssel már számos esetben fellelhető a háttérben álló ok.

A működésbeli eltérések vizsgálata

Egyrészt vérvételből (a ciklus első napjaiban! vett vérből a hormonok kiindulási szintjének meghatározása: alaphormon) és ultrahang vizsgálatokból áll. Ciklusdiagnosztika néven találkozhatunk ezekkel a vizsgálatokkal a szakirodalomban. Célja a női nemi ciklus során megítélni a normális, vagy attól eltérő működést. Van-e tüszőérés, hány, mekkora tüsző érik, melyik oldalon, van-e tüszőrepedés (ovuláció), mely során kiszabadul az érett petesejt a tüszőből. Megfelelő vastagságú-e a beágyazódáshoz a méhnyálkahártya?

Meddőség betegtájékoztató


A szervi oldalon alapvetően két fajta eltérés okozhat problémát a teherbeesés kapcsán

Az egyik a petevezetékek állapota: legalább egy átjárható kürt szükséges ahhoz, hogy a spermium a petesejttel találkozzon. Az átjárhatósági vizsgálatok közül több fajta ismeretes és használatos. Vannak pontosabb, kevésbé pontos, ambuláns és műtői körülmények között, altatásban végzett módszerek. A helyes alkalmazásuk és az eredmények megfelelő értékelése nagyon fontos. Ha bármelyik módszer a kürt átjárhatóságát igazolja (ha megfelelő módon történik a vizsgálat), az biztosra vehető. Az ál-negatív eredmény (negatívnak, rendben lévőnek, átjárhatónak tűnik, de valójában nem az) gyakorlatilag kizárt. Ha lezártnak tűnik egy kürt, az alkalmazott módszertől függetlenül, soha nem biztos az eredmény. Számos esetben egy simaizom összehúzódás is átmeneti lezártságot okozhat. Célszerű a fentebb említett elvek alapján ambuláns vizsgálatot alkalmazni. Ha átjárható legalább az egyik kürt, nincs szükség a műtéti (laparoszkópia) beavatkozásra. Ha lezártságot tapasztalunk, még mindig ott a lehetőség az ellenőrző laparoszkópiára. Ha mindkét kürt lezárt, megoldást csak a lombik-bébi kezelés (in vitro fertilizáció) adhat. A kürtök belsejében kialakult gyulladás, összenövés általi lezártság nem kezelhető. Ezen összenövések mechanikus, erőszakos oldása további összenövést, a kürt funkciójának károsodását okozhatja.

Másik sarkalatos pont a méhűr. Az ivarsejtek találkozását és megtermékenyítést követően az embrió a méh üregébe vándorol és ott megtapad, beágyazódik. Ha a méhűrt bármilyen képlet deformálja, a méhnyálkahártya felépülése és ezáltal az embrió megtapadása is zavart szenvedhet. Amennyiben a megtapadás sikerül is, a terhesség fejlődésében következhet be probléma (vetéléssel végződhet). Ezért fontos az egységes méhüreg. Ennek megítélése számos képalkotó eljárással lehetséges (ultrahang, MR, HSG), azonban a legbiztosabb módszer (szakirodalomban gold standard) a méhtükrözés (hiszteroszkópia). Ez egy olyan endoszkópos beavatkozás, mely során egy optikával a méh üregébe jutva, gyakorlatilag a saját szemünkkel nézünk ott körbe és ítéljük meg, hogy van-e ott nem odavaló képlet. Másik nagy előnye a hiszteroszkópiának, hogy ellentétben a képalkotó módszerekkel, itt nem csak diagnosztikára, hanem egyúttal a felismert probléma megoldására is van lehetőség. Ezek a méhűri eltérések a miómák, polipusok, sövények, összenövések, melyek a teherbeesés esélyét csökkenthetik, illetve a terhesség fejlődését zavarhatják. Modern eszköz és gyakorlat segítségével ezen beavatkozások nagy része ma már ambulánsan, altatás nélkül is elvégezhetőek.


Elmúlt évek újításai a meddőségi vizsgálatokban

Az elmúlt évek vívmányairól sem szabad megfeledkeznünk, a meddőségi kivizsgálásban is érdemes alkalmazni ezeket az újításokat. A 3 dimenziós hüvelyi ultrahang vizsgálat szerepe egyre nyilvánvalóbbá válik. A méh koronális síkban való ábrázolása (mely alkalma a méh üreg megjelenítésére) korábban csak az igen költséges és nehezen hozzáférhető MR segítségével volt kivitelezhető. A 3D hüvelyi vizsgálattal ebben a síkban is ábrázolható a méh. A koronális sík alkalmas arra, hogy a korábbi (2 dimenziós) ultrahang vizsgálat során csak gyanított eltérés (méhsövény) meglétét mérésekkel, számadatokkal tudjuk konkretizálni. Ebben a síkban lemérhető milyen vastag a méhfal és milyen nagy a méh üregét kettéosztó sövény. Ezen új eljárás egyre szélesebb körben való alkalmazása következtében derült fény más olyan méh alakját érintő elváltozásra, melyek szintén nagymértékben ronthatják a teherbeesés esélyét.

Az 1978 óta több millió esetben végzett IVF kezelésekkel foglalkozó szakemberek körében vált az elmúlt néhány évben világossá, hogy míg a petesejtek, a spermium vizsgálatára, a megtermékenyítés, a beültetés körülményeinek kivizsgálására óriási erők, anyagi források összpontosultak, addig a befogadó környezetre, a méh kivizsgálására azoknak töredékét sem fordították. A méhűr pontos diagnosztikájának, eltéréseinek korrekciójának fontosságát erősíti az a tény is, hogy egy új szakág, a méhsebészet (intrauterine surgery) kialakulása van folyamatban. Ezekhez a beavatkozásokhoz fontos a speciális képzettségű szakember és a speciális műszerezettség.

Kérdésed van a meddőséggel kapcsolatban? Tedd fel szakorvosainknak!


Meddőségi kiegészítő vizsgálatok

A meddőségi kivizsgálás palettáján végtelen számú kiegészítő vizsgálatot találhatunk. A szövettani, immunológiai, genetikai vizsgálatok felsorolása szinte lehetetlen vállalkozás. Többségüknek megvan a javallata, a módja. A logikát soha nem feledjük egy kivizsgálás során. Csak azért, hogy nekem is meglegyen, mert másnak is volt ilyen (Moncsicsi-jelenség) nem érdemes ezeket elvégeztetni. A drága, komoly vizsgálatok csak megfelelő szakemberek kezében működnek jól. A hangzatos név (rövidítések) és a magas ár nem biztos, hogy hatékony módszert takar. A szaktudás (nem az internetes fórumok önjelölt szakértőire gondolok) nagyon fontos és nem utolsó sorban ellenőrizhető. A szakirodalomban végtelen számú közleményt, kutatást találhatunk ebben a témában. Ezen publikációk hitelességének, az azokban közölt adatok valósságának megítéléséhez érdemes a témában járatos szakember segítségét kérni.

Csodák nincsenek! Illetve csodák vannak! Csodadoktorok, csodamódszerek nincsenek. A megfelelő szakember segítségével, megfelelő iránymutatások, elvek, protokollok mentén végzett kivizsgálások és kezelések segítségével viszont nagyobb esély lehet a sikerre, mint a csodák várásával.

Írta: Dr. Török Péter Ph.D. szülész-nőgyógyász, klinikai adjunktus

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások