Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Amit a pajzsmirigy szcintigráfiáról tudni érdemes

Ajánlom a Facebookon

A pajzsmirigy izotópvizsgálat vagy más néven a pajzsmirigy szcintigráfia a pajzsmirigy anyagcseréje bizonyos betegségekben, például pajzsmirigy túlműködés, pajzsmirigy-alulműködés, daganatok, ciszták esetén megváltozik, gyorsul vagy éppen lassul. A megváltozott anyagcseréjű területre az izotóppal jelölt anyagok is ennek megfelelően - gyorsabban vagy éppen lassabban - épülnek be. A vizsgálat során ezeknek a területeknek a feltérképezése történik.

Mellékpajzsmirigy szcintigráfia

A vizsgálat során kis mennyiségű radioaktív anyagot juttatnak a szervezetbe vénás injekció formájában. Mivel a vizsgálathoz kétféle radiofarmakonra van szükség, így a beteg két injekciót fog kapni. Az egyik anyag, a technécium csak a pajzsmirigyszövetben dúsul, a másik, a MIBI a pajzsmirigyben és a túlműködő mellékpajzsmirigy szövetben is halmozódik. A MIBI beadása után 45 perccel egy SPECT/CT vizsgálatot végzünk (kb. 20 perc), majd rögtön egy másik kamerával a páciens pajzsmirigyéről készítünk felvételeket. Ezután a vizsgálati alany megkapja a technécium injekciót, majd 15 perc múlva egy újabb sorozatot készítünk a nyakáról. Tehát összességében kb. 2 órát vesz igénybe a teljes vizsgálat.

Mellékpajzsmirigy szcintigráfia - korábbi beavatkozások

Amennyiben a közelmúltban bármilyen beavatkozást végeztek a beteg pajzsmirigyén vagy mellékpajzsmirigyén, illetve ha páciensnek kontrasztanyagos radiológiai vizsgálata volt az elmúlt időszakban, arról mindenképpen tájékoztatni kell az orvost.

Mellékpajzsmirigy izotópvizsgálat - gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek szedése zavarhatja a vizsgálatot. Amennyiben a vizsgálatra jelentkező beteg gyógyszereket szed, a kezelőorvos lehetőleg már 4-6 héttel (!) a vizsgálat előtt tájékoztassa a betegét, mely gyógyszerek szedését kell esetlegesen átmenetileg felfüggesztenie. Különösen fontos ez, ha a beteg pajzsmirigyre ható szereket vagy jódtartalmú étrend-kiegészítőket szed.

Tudtad?

Ha már meg van a laborleleted, de nincs, aki kiértékelje, vagy csak nagyon sokára jutnál el endokrinológushoz, ma már távkonzultációra is van lehetőséged!

Image


Pajzsmirigy vizsgálat

A vizsgálat során kis mennyiségű radioaktív anyagot adunk a betegnek vénás injekció formájában. A radiofarmakon (Tc-99m) a jódhoz hasonlóan viselkedik a szervezetben, a pajzsmirigy sejtek felveszik, így a pajzsmirigy működése megítélhető. Az injekciózás után 15 perccel végezzük el a leképezést.
Amennyiben a szakorvos a leletezés során elváltozást talál, akkor szükség lehet egy másik, vizsgálatra is. Ez csak a beadandó radiofarmakon típusában tér el.

Pajzsmirigy izotópvizsgálat és az étrend

A beteg ugyanúgy étkezhet és ihat, ahogyan máskor is szokott.

Pajzsmirigy izotópvizsgálat és a gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek szedése zavarhatja a vizsgálatot. Amennyiben a vizsgálatra jelentkező beteg gyógyszereket szed, a kezelőorvos lehetőleg már 4-6 héttel (!) a vizsgálat előtt tájékoztassa a betegét, mely gyógyszerek szedését kell esetlegesen átmenetileg felfüggesztenie. Különösen fontos ez, ha a beteg a pajzsmirigy működésére ható szereket vagy jódtartalmú étrend-kiegészítőket szed. Kérjük, arról is mindenképpen szóljon, ha a közelmúltban kontrasztanyagos röntgen vagy CT vizsgálata volt.

Pajzsmirigy-alulműködés tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről egy helyen! >>

Forrás: Scanomed.hu

Intima.hu logo

Pajzsmirigy alulműködéssel Küzdesz? Nem hagyunk magadra.

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb pajzsmirigy alulműködésről szóló cikkeket, kutatási eredményeket, orvosok és dietetikusok ajánlásai alapján. 

Az első levelet regisztrációdat követően küldjük el neked! Ehhez add meg kereszt nevedet, email címedet és már figyelheted is postaládádat!

 

Kapcsolódó tartalmaink:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások