Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

meddőség

  • Géndiagnosztika,  Nőgyógyászat, Családtervezés

  • Ez a sokak életében súlyos baj is teli nem tisztázott kérdésekkel a pajzsmirigyet illetően, sőt az orvosi társaságok irányelvei itt sem egységesek. Nincs hazai álláspont sem, de nyilván mindenki jót akar. Itt is sok a tévhit, az álhír arról, hogy a pajzsmirigy hormon kezelés meddőség (infertilitás) esetén biztos megoldás. A baj akkor van evvel, ha emiatt elmarad az egyéb okok keresése, vagy késik annak kimondása, hogy az asszisztált reprodukció ("lombik") az egyetlen megoldás.

  • A babát tervező pároknál gyakori kérdés, hogy mikor érdemes orvoshoz fordulni sikertelenség esetén, meddig várjanak ezzel, meddig érdemes otthon próbálkozni a gyermekvállalással. A szakmai ajánlások egyértelműek, ezek alapján érdemes a további próbálkozás vagy az orvoshoz fordulás mellett dönteni.

  • A gyermekáldás sokszor nem adja magát könnyen, míg valakinek már az első próbálkozások is sikerrel járnak, addig másoknak egy hosszú és nehéz utat kell bejárniuk az anyává válásig, tele bizonytalansággal, testi és lelki megpróbáltatásokkal. Számukra gyakran a gyermekvállalás az egyik legnagyobb kihívás, amivel az életükben meg kell küzdeniük, egy krízis, amire nincsenek felkészülve, s amely az egész jövőképüket megingatja. Ki vagyok én, ha anya nem lehetek? Mit kezdjek az életemmel, ha nem lehet gyermekem? Sokak számára az az első olyan helyzet, amikor szembekerülnek az élet igazságtalanságával és az igazságos világba vetett hitük – amely a gyereki gondolkodás egyik alapvető igazsága – felbomlik. A Termkenységi Tudástár 10. fejezetében Soltész Krisztina klinikai szakpszichológus mutat utat meddőséggel küzdő nőknek, férfiaknak és pároknak egyaránt.

  • A meddőségi kezelések egy éve érvényes új szabályozása nyomán eltűntek a kínálatból az ilyen szolgáltatásokat nyújtó hazai magánklinikák, hiszen 2021 szeptembere óta e kezelések csak állami meddőségi centrumokban elérhetők. Ennek következtében megnövekedett azoknak a magyar pároknak a száma, akik termékenységi zavarukra külföldön keresnek megoldást. A Termékenységi Tudástár 11. fejezetében általános tanácsokat igyekszünk adni azoknak, akik önköltséges külföldi kezelést fontolgatnak, és a fejezet végére egy hasznos táblázatot és linkgyűjteményt is összeállítottunk a külföldi jogszabályokról, valamint javasolt külföldi meddőségi klinikákról.

  • "Hét év, egy sikertelen házasság, egy új szerelem, számtalan orvos, négy lombik, egy donorpetesejtes beültetés és egy csodakislány. Egy rövid mondat, mégis mennyi küzdelem, öröm, bánat, kétségbeesés és remény. De most mégis kezükben tarthatják szerelmük gyümölcsét." – egy sok száz és száz történetből, ahol ivarsejt donáció segített a családdá válásban. A Termékenységi Tudástár 12. fejezetéből megismerheted, mi is az a donáció, hogyan működik, és a cikk végén olyan külföldi klinikákat is találsz, melyek elérhető közelségben vannak, és sok pozitív történet visszajutott hozzánk!

  • Ha érintettként eljutottál erre az oldalra, akkor már biztosan kívülről fújod a meddőség definícióját: meddőségről akkor beszélünk, ha két éven át a gyakran és védekezés nélkül folytatott házasélet ellenére sem következik be a terhesség, és/vagy a babád kihordása. Bizonyára utánanéztél már a megoldási lehetőségeknek is, így azt is tudod, hogy ma már nem feltétlenül vannak örök gyermektelenségre kárhoztatva a meddő párok, hiszen számtalan meddőségi kezelés áll rendelkezésre, ami megadhatja a gyermekáldás lehetőségét. Mi viszont azt tudjuk, hogy mint szinte minden orvosi vizit, úgy a meddőségi kezelések esetében is elindulni a legnehezebb: kinek, mikor, hová, hogyan kihez? És ne legyünk szemérmesek, mert legalább ennyire fontos: mennyibe fog ez nekünk kerülni? Ehhez adunk most útmutatót, amit akkor is érdemes áttanulmányoznod, ha már régebb óta próbálkoztok, ezért úgy gondolod, hogy neked már nem tudunk újat mondani a meddőségi kezelések rendszeréről. Hiszen 2021 szeptemberében alapvetően módosult a szabályozás.

  • Meddőségi kivizsgálásról - Amennyiben rendszeres házasélet mellett egy év alatt sem jön létre terhesség, az orvosok alapos kivizsgálást javasolnak a meddőség okának felderítésére (nők és férfiak meddőségi kivizsgálása fontos, hogy egyszerre történjen meg!), mely alapján megtervezhető a terápia. Bizonyos esetekben már ennél korábban is megkezdődhetnek a vizsgálatok. A Termékenységi Tudástár 3. fejezetében sorra vesszük, mely diagnosztikai módszerek elvégzése jöhet szóba a nőknél, és a következő fejezetben pedig elolvashatod a férfiak meddőségi kivizsgálását. Ez nem azt jelenti, hogy mindenki átesik az összes felsorolt vizsgálaton, hanem az orvos az adott pár körülményeinek ismeretében határozza meg a kivizsgálás menetét.

  • Bár a közhiedelem szerint a meddőségi oka a nőknél keresendő, ha késik a gyermekáldás, a valóságban azonban meddőség esetén akár a párok felénél a férfinál (is) igazolható változó mértékben csökkent nemzőképesség. Emellett sajnos még ma is előfordul, nem tárható fel egyértelmű ok a háttérben, ezért elengedhetetlen, hogy ne csak a nőnél, hanem a férfinál is alapos kivizsgálás történjen. Erre manapság már számos módszer áll rendelkezésre. A Termékenységi Tudástár 4. fejezetében sorra vesszük, mely diagnosztikai módszerek elvégzése jöhet szóba a férfiaknál, illetve két videót is megnézhetsz, amiben nem csak a kivizsgálásokról, hanem a kezelési lehetőségekről is beszélnek andrológus szakorvosok. A fejezetben felsorolt vizsgálatok nem azt jelentik, hogy mindenki átesik az összes felsorolt vizsgálaton, hanem az orvos az adott pár körülményeinek ismeretében határozza meg a kivizsgálás menetét!

  • A hormonrendszer eltérései számos esetben nehezítik meg a teherbeesést. Ezek a betegségek az esetek egy részében ismertek, ilyenkor fokozottan érdemes odafigyelni rájuk, ha babát szeretnének. A sikeres teherbeeséshez a hormonrendszert érdemes aprólékosan beállítani. Más esetekben ezen hormonális betegségek nem ismertek, mert szinte tünetmentesek. Néha csak a sikertelen teherbeesés miatti kivizsgálások kapcsán derül fény ezekre. Máskor bár vannak arra utaló jelek, hogy valami nem stimmel a hormonháztartással, de ezeket nem veszik elég komolyan, ilyenek például a ciklus szabálytalansága vagy az életmóddal nem magyarázható elhízás. A Termékenységi Tudástár 5. fejezetében Dr. Kelemen Csaba endokrinológus-nőgyógyász gyűjti össze azokat az információkat, amik segíthetnek abban, hogy mielőbb megfoganjon kisbabád!

  • Az AMH nevű hormon a petefészkekben termelődik. Az AMH szint emiatt azt mutatja meg, hogy a petefészkekben mennyi olyan tüsző található, amelyekből normális, megtermékenyíthető tüsző tud majd megérni egy jövőbeni ciklusban. Emiatt az AMH a petefészkek tartalékainak legjobb biokémiai markere lehet bizonyos helyzetekben. A Termékenységi Tudástár 6. fejezetében Dr. Kelemen Csaba endokrinológus-nőgyógyász összegyűjtötte azokat az információkat, amik segíthetnek abban, hogy ne ess az AMH-val kapcsolatos tévhitek csapdájában, és abban is, hogy mielőbb megfoganjon kisbabád!

  • Lombik” – szokás mondani, ha az orvosi segítséggel fogant terhességek kerülnek szóba. A meddőséggel küzdő párok számára rendelkezésre álló lehetőségek azonban ennél sokrétűbbek, az ivarsejteket egy sikeres fogamzásra előkészítő hormonkezeléstől a méhen kívüli megtermékenyítésig és a megtermékenyített petesejt beültetéséig az anyaméhbe. És akkor még nem is beszéltünk a donor ivarsejtektől és az embriófagyasztásról. A Termékenységi Tudástár 7. fejezetéből megismerheted a meddőségi kezeléseket, illetve azt is megtudhatod, hogyan készülj fel a kezelésekre, mi fog rád és párodra várni, továbbá egy videóból segítséget kapsz ahhoz is, hogyan tudod egyszerűen és könnyen beadni magadnak, vagy párodnak az injekciót a hormonkezelések során!

  • Manapság már számtalan étrend-kiegészítő és gyógynövény kapható, és a termékenységi zavarokkal küzdő párok is egymásnak adják a tippeket a különböző fórumokon és internetes csoportokban, mit lenne érdemes szedned, hogy bekövetkezzen az annyira vágyott terhesség. Pedig ennek a kérdését érdemes lenne szakértőre bízni. Hogy kitől tudsz szakértői tanácsot kérni, és miért fontos, hogy bármilyen támogatást is veszel igénybe, az egyénre, azaz rád szabott legyen, erről szól a Termékenységi Tudástár 8. fejezete Dr. Csupor Dezső szakgyógyszerész-gyógynövénykutatóval.

  • Gyermekvállalás előtt érdemes az étrendedre is fokozottabban figyelned, mellyel kapcsolatban, ha bizonytalan vagy, kérheted dietetikus szakember segítségét is. Nagyon fontos, hogy változatos és rendszeres, szélsőségektől mentes étrended legyen, mely hozzásegíthet egy sikeres fogantatáshoz. A Termékenységi Tudástár 9. fejezetében Tárczy Virág dietetikustól megtudhatod, mit tehetsz azért, hogy a lehető legjobb állapotba kerüljön szervezeted és mielőbb megfoganjon kisbabád!

  • Egy nemrégiben megjelent felmérés szerint a fizetés, a testsúly és a meddőség az a három téma, amit a legtöbb ember tabunak tekint a mindennapi személyes érintkezések kapcsán. Pedig vannak közöttük olyan témák is, melyekről igenis beszélni kellene.

  • Meddő, terméketlen, fogamzásképtelen, magtalan, steril, sterilizált, infertilis... Egyik szó rosszabb, mint a másik, hiszen mit is jelentenek? Sikertelen, hatástalan, hiábavaló, eredménytelen, terméketlen... Ezek a kifejezések főleg akkor telnek meg tartalommal, ha már egy ideje várjuk a pozitív terhességi tesztet, esetleg túl vagyunk több sikertelen próbálkozáson. 2017-ben ezért szeretnénk újrakódolni a meddőség köré épülő negatív gondolataidat, és a babavárásra fókuszálva megadni számodra minden orvosi, természetgyógyászati és lelki segítséget ahhoz, hogy 2017 év végére egy kisbabával a karodban vagy a pocakodban várd az új évet! 

  • 65 rózsa, így nevezik világszerte ezt a betegséget. Az elnevezés egy kanadai kórházból származik, ahol a cisztás fibrózissal kezelt kisgyerekek nem tudták kimondani a betegség angol nevét (cystic fibrosis), ezért helyette a sixty-five roses kifejezést használták, amely jelentése 65 rózsa. Európában ez a leggyakoribb öröklött genetikai betegség, minden 25. ember hordoz valamilyen cisztás fibrózis mutációt.

  • A depresszió okozója és egyben következménye is lehet a meddőségnek. A kilátástalanság érzése ugyanis megnehezíti a teherbeesést, és a lehangoltságot, a reményvesztettséget is tovább mélyítheti, ha hosszú időn át „nem jön a baba”.

  • A gyermekáldás elmaradása legalább olyan valószínűséggel vezethető vissza a pár nő-, mint férfi tagjára, ezért a kivizsgálásnak és kezelésnek mindkét félre ki kell terjednie.

  • Amikor az életmód kedvező irányú módosítása és a gyógyszeres terápia ellenére sem jön létre terhesség, sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet. A műtét jellegét a meddőség hátterében gyanított rendellenesség formája határozza meg.