Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

14/6. Az AMH szint mérése, értékének jelentése

Ajánlom a Facebookon

Az AMH nevű hormon a petefészkekben termelődik. Az AMH szint emiatt azt mutatja meg, hogy a petefészkekben mennyi olyan tüsző található, amelyekből normális, megtermékenyíthető tüsző tud majd megérni egy jövőbeni ciklusban. Emiatt az AMH a petefészkek tartalékainak legjobb biokémiai markere lehet bizonyos helyzetekben. A Termékenységi Tudástár 6. fejezetében Dr. Kelemen Csaba endokrinológus-nőgyógyász összegyűjtötte azokat az információkat, amik segíthetnek abban, hogy ne ess az AMH-val kapcsolatos tévhitek csapdájában, és abban is, hogy mielőbb megfoganjon kisbabád!

A Termékenyésig Tudástár 6. fejezetét írta: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos 

Felnőtt nőkben az AMH szintje fokozatosan csökken (ahogy a tüszők száma csökken), majd a menopauza idején már kimutathatatlanul alacsony. Az AMH-szint korai, megbízható, közvetlen jelzője a petefészek-tartalékok csökkenésének.

Hogyan mérjük az AMH értékét?

Számos nemi hormontól (például FSH, ösztrogén, stb.) eltérően az AMH a menstruációs ciklus során bármikor mérhető. Ennek az az oka, hogy azok a "tartalék" tüszők, amelyek az AMH-t termelik, nem változnak az adott ciklus alatt, hiszen ezek nem az éppen megérő tüszők, ezekből csak valamelyik jövőbeni ciklusban lesznek érett, úgynevezett domináns folliculusok.

Mire használható az AMH?

Az IVF-et tervező betegeknél az AMH-szint előre jelezheti a stimuláció után kinyert petesejtek számát, és a legjobb marker mind a túl gyenge, mind a túl intenzív petefészekválasz előrejelzésére.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az igazi cél nem a lombik eljárás sikere, hanem a teherbeesés, a terhesség kihordása és egy egészséges magzat születése.

Ezt a tartalmat a Termékenységi Programra előfizetőként tudod megtekinteni!

Regisztrálj!

Amennyiben már részt veszel az Útvesztők helyett - Termékenységi programban, kérjük  jelentkezz be.

Az alacsony AMH "kezelése" természetes módszerekkel

Alacsony AMH értéket mutató lelettel a kezünkben rendszerint elkezdjük bújni az internetet, ahol számos természetes gyógymódat találunk pár perc keresgélés után. Ide tartozik az aviva torna, a koenzim Q-10, az E és a D vitamin, stb., melyekről részletesen olvashatsz Dr. Csupor Dezsővel készített 14/8. Hogyan támogasd tudatosan szervezetedet? Vitamonokról, étrendkiegészítőkről, gyógynövényteákról szóló anyagunkban!

Ezek a módszerek, készítmények egyfajta petefészek-fittnessként működnek, tehát a maradék petefészekállományt ideig-óráig újra aktív működésre tudják bírni az esetek egy részében (közel sem minden esetben).

Óvatosságra int az endokrinológus-nőgyógyász is!

Fontos megjegyezni, hogy csökkent AMH érték esetén a petefészek tartalékai merülnek ki, ezért az ilyen gyógymódokkal egyrészt csak ideiglenes javulást tudunk elérni, másrészt pedig (és ez a nagyobb baj!) amennyiben szeretnél még babát, kifejezetten balul is elsülhet a dolog!

Ennek az az oka, hogy egy ilyen esetben nagyon véges tartalékokkal dolgozunk, tehát már csak kis számú működőképes tüsző marad a petefészkekben, ennél fogva, ha ezeket ilyen ciklusokra használjuk el, könnyen lehet, hogy elfecséreljük őket és amikor mondjuk egy lombik eljárásra kerülne sor, akkor már nem lesz miből gazdálkodni. Tehát amennyiben a terhesség a cél, sokkal inkább javasolt egy IVF centrum felkeresése, mintsem az ilyen természetes gyógymódokkal való kísérletezés. Kivétel természetesen az a helyzet, ha a pár semmiképp sem szeretne lombik eljárást, ehelyett úgy döntenek, hogy ha sikerül természetes úton a teherbeesés, akkor jó, ha nem, akkor pedig úgy is jó.

A cikk szerzője: Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos

Jelenleg a Szent János Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályán, valamint a Czeizel Intézetben dolgozik, és a Hormonline csapatának vezető szakorvosa, valamint az Intima.hu női egészségportál orvosszakértője.

Forrás:

Steiner AZ, Pritchard D, Stanczyk FZ, et al. Association Between Biomarkers of Ovarian Reserve and Infertility Among Older Women of Reproductive Age. JAMA 2017; 318:1367.
Lutchman Singh K, Muttukrishna S, Stein RC, et al. Predictors of ovarian reserve in young women with breast cancer. Br J Cancer 2007; 96:1808.
ACOG Committee Opinion No. 773: The Use of Antimüllerian Hormone in Women Not Seeking Fertility Care. Obstet Gynecol 2019; 133:e274. Reaffirmed 2021.
Nelson SM, Iliodromiti S, Fleming R, et al. Reference range for the antimüllerian hormone Generation II assay: a population study of 10,984 women, with comparison to the established Diagnostics Systems Laboratory nomogram. Fertil Steril 2014; 101:523.
Rustamov O, Smith A, Roberts SA, et al. Anti-Mullerian hormone: poor assay reproducibility in a large cohort of subjects suggests sample instability. Hum Reprod 2012; 27:3085.
Su HI, Sammel MD, Homer MV, et al. Comparability of antimüllerian hormone levels among commercially available immunoassays. Fertil Steril 2014; 101:1766.

Lezárás dátuma: 2022. december 14.

 

Tovább a 7. fejezethez Vissza a tartalomjegyzékhez

Termékenységi program támogatói, szakmai partnerei

Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Premens
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Proxelan
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Remotiv
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Belvárosi Orvosi Centrum
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Pirulakalauz
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Daymed
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Daymed
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Melletted a helyem Egyesület
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: Donorbaba.hu
Útvesztők helyett - Termékenységi Program támogatója: EgészségKommandó
 

Kapcsolódó cikkeink

A korai petefészek-kimerülés tünetei, okai, és kezelési lehetőségei - Segítünk, hogy hozd ki belőle a legtöbbet! 

Nem sikerült még teherbe esned? Ezek a hormonvizsgálatok várnak rád!

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások