Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A férfi meddőség kezelése – amikor már csak a műtét segít

Ajánlom a Facebookon

Amikor az életmód kedvező irányú módosítása és a gyógyszeres terápia ellenére sem jön létre terhesség, sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet. A műtét jellegét a meddőség hátterében gyanított rendellenesség formája határozza meg.

Dr. Erdei Edit, andrológus, urológus

Szerző: Dr. Erdei Edit, andrológus, urológus

A varicokele sebészeti megoldása

A varikokele (herezacskóban felhalmozódott folyadék) egy viszonylag egyszerű ambuláns műtéttel megoldható, még kórházi bennfekvés sem szükséges hozzá. A műtétet orvosi néven varikokelektómiának (varicokelectomia) nevezzük. A duzzadt vénák fixálása kedvezően hat a spermiumok mozgására, számára és szerkezetére.

Az azoospermia műtéti kezelése

Erre a beavatkozásra akkor kerülhet sor, amikor az azoospermia (az ondóban a hímivarsejtek hiánya) hátterében valamilyen akadályozottság, blokk áll. A műtét típusát a blokk helye és típusa határozza meg, a megoldás igen sokféle lehet.

Mikrosebészeti vazovazosztomia

Ezt a műtéti technikát a művi sterilitást eredményező műtét (vazektómia) okozta helyzet helyreállítására alkalmazzák. A beavatkozás során mindkét ondóvezetéket a megfelelő oldali heréhez rögzítik.

Vazoepididimosztómia

E beavatkozás során az ondóvezeték felső végét a mellékheréhez rögzítik. Leggyakrabban erre a  műtétre kerül sor azokban az esetekben, amikor a férfi meddőség oka a mellékherék szintjében kialakult blokád.

Kérdésed van? Tedd fel Dr. Erdei Edit, andrológus, urológusnak itt! >>

Az ejakulációs csatorna kimetszése a húgycsövön keresztül

Az angol elnevezéséből származó TURED rövidítéssel jelölt sebészeti technika az ejakulációs csatorna szintjében kialakult akadályozottság oldására szolgál. A műtéthez hólyagtükröt (cisztoszkópot) vezetnek be a húgyhólyagba, és ezen keresztül apró metszést ejtenek az ejakulációs csatornán. A beavatkozás 100 esetből átlagosan 65 esetben megoldást hoz. Problémát jelenthet ugyanakkor, hogy a blokk a műtétet követően visszatérhet, illetve ritka esetekben sérülhet a húgyhólyag, ami vizelettartási zavarhoz vagy retrográd ejakulációhoz vezethet.

Ismeretlen eredetű férfi meddőségben alkalmazott sebészeti eljárások

Néha igen nehéz megmondani, mi is a férfi meddőség valódi oka. Ilyenkor szokás „aspecifikus” vagy „idiopátiás” (ismeretlen eredetű) férfi meddőséget emlegetni. Ezekben az esetekben az orvos úgynevezett „empirikus” kezelést alkalmaz, azaz az ok biztos ismerete nélkül választ terápiát, és annak hatásossága vagy hatástalansága alapján utólag valószínűsíti a férfi meddőséghez vezető okot. Mivel az empirikus meddőség hátterében az esetek jelentős részében hormonzavarok állnak, az empirikus terápia részét képezi a hormonháztartás egyensúlyának helyreállítása is. Nagyon nehéz előre megmondani, hogy az empirikus kezelés végül meghozza-e a kívánt hatást, mert minden eset egyedi, és ennek megfelelő mérlegelést kíván.

A terhesség mesterséges „létrehozása”

Amikor a természetes fogamzásra tett minden kísérlet kudarcot vall, sebészeti módszerekkel beavatkozhatunk a természet rendjébe, olyan mesterséges körülményeket teremtve, melyek kedveznek a terhesség létrejöttének. Ezek a módszerek nem tartoznak a férfi meddőség szorosan vett sebészeti megoldásai közé, ezért ezeket csak a rövid − és nem teljes körű − felsorolás szintjén említjük:

  • asszisztált reprodukciós technikák (ART)
  • méhen belüli inszemináció (angol rövidítéssel IUI)
  • in vitro fertilizáció (IVF)
  • intracitoplazmatikus spermiuminjekció (ICSI)
  • spermiumok nyerése a heréből (angol rövidítéssel TESE)
  • vékonytű-aspiráció a heréből (angol rövidítéssel TFNA)

A kórháztól mindannyian félünk, de előfordulnak olyan esetek, amikor már nincs más megoldás csak a műtét és néhány napos kórházi tartózkodás. Ha már kipróbáltál minden természetes módszert, rendszeresen sportolsz és az étkezéseden is változtattál és mégsem gyógyultál meg, elérkezett az idő a kórházi kezelésre.

Írta: Dr. Erdei Edit, urológus, andrológus

Olvass bővebben a férfi és női meddőségről tájékoztató oldalunkon!>>

 

  Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Kapcsolódó cikkek:  

Ajánlott orvosok

urológus, andrológus főorvos, (férfi meddőség, férfiak szexuális zavarai, férfiklimax)

Budapest

andrológus szakorvos

Budapest

andrológus szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások