Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

14/2. A meddőségi kezelések hazai jogi és finanszírozási szabályozása

Ajánlom a Facebookon

Ha érintettként eljutottál erre az oldalra, akkor már biztosan kívülről fújod a meddőség definícióját: meddőségről akkor beszélünk, ha két éven át a gyakran és védekezés nélkül folytatott házasélet ellenére sem következik be a terhesség, és/vagy a babád kihordása. Bizonyára utánanéztél már a megoldási lehetőségeknek is, így azt is tudod, hogy ma már nem feltétlenül vannak örök gyermektelenségre kárhoztatva a meddő párok, hiszen számtalan meddőségi kezelés áll rendelkezésre, ami megadhatja a gyermekáldás lehetőségét. Mi viszont azt tudjuk, hogy mint szinte minden orvosi vizit, úgy a meddőségi kezelések esetében is elindulni a legnehezebb: kinek, mikor, hová, hogyan kihez? És ne legyünk szemérmesek, mert legalább ennyire fontos: mennyibe fog ez nekünk kerülni? Ehhez adunk most útmutatót, amit akkor is érdemes áttanulmányoznod, ha már régebb óta próbálkoztok, ezért úgy gondolod, hogy neked már nem tudunk újat mondani a meddőségi kezelések rendszeréről. Hiszen 2021 szeptemberében alapvetően módosult a szabályozás.

A cikket írta: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

 

A legfontosabb kérdéseidre itt találod a válaszokat, egy helyen:

  • Hogyan változott a meddőségi kezelések szabályozása Magyarországon?
  • Kik számára érhetőek el az állami meddőségi centrumokban az asszisztált reprodukciós eljárások (inszemináció, lombik)?
  • Mennyi a várakozási idő az állami meddőségi centrumokban?
  • Hova forduljatok első lépésként, ha nem jön a baba?
  • Mennyibe kerülnek a meddőségi kezelések az állami meddőségi centrumokban?
  • Hova fordulhattok még, ha nem szeretnétek a magyar állami meddőségi centrumokba menni inszeminációra, vagy lombik programra?
  • Hol találsz megbízható információkat a meddőség kivizsgálásával, kezelésével kapcsolatban? 

Ebből a rövid, 5 perces videóból megtudhatod, melyek a ma érvényes jogi szabályozások Magyarországon (A videó készült: 2022. március 29., frissítve: 2022. november 3.), a cikkben pedig részletesen olvashatsz minden hazai és külföldi lehetőségedről!

Kezdjük az elején: mi számít egyáltalán meddőségi eljárásnak?

Nagyon leegyszerűsítve azt mondhatnánk, hogy minden olyan orvosi beavatkozás, mely azt szolgálja, hogy minél előbb létrejöjjön a sikeres terhesség. Ennek különböző szintjei vannak:

  • a női ivarsejt megtermékenyülését, illetőleg megtermékenyíthetőségét, valamint a megtermékenyített ivarsejt megtapadását, fejlődését elősegítő egyéb módszer;
  • a házastárs vagy élettárs ivarsejtjeivel vagy spermadonorral végzett mesterséges ondóbevitel („inszemináció”);
  • az ivarsejtek testen kívüli megtermékenyítése és embrióbeültetés (ami történhet saját vagy adományozott ivarsejttel).

Ki tehet javaslatot arra, hogy indokolt-e meddőségi szakemberhez fordulni?

A meddőségi eljárás szükségességét szülész-nőgyógyász állapítja meg, az andrológus szakvéleményének figyelembevételével.

Csak állami vagy privát meddőségi centrum szolgáltatásait is választhatjuk-e?

Ezt a tartalmat a Termékenységi Programra előfizetőként tudod megtekinteni!

Regisztrálj!

Amennyiben már részt veszel az Útvesztők helyett - Termékenységi programban, kérjük  jelentkezz be.

A meddőség okairól, kivizsgálásáról, kezelési lehetőségeiről részletes információkat a meddőségi betegtájékoztató oldalunkon találsz, továbbá Termékenységi Programunk további fejezeteiben, melyet szakorvosok segítségével állítottunk össze. Ha pedig kérdésed van, kérdezz szakorvosainktól az Intima.hu orvos válaszol rovatában.

 

 

Tovább a 3. fejezethez Vissza a tartalomjegyzékhez

A cikk szerzőjéről

Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus szakorvos, több évtizedes gyakorlattal rendelkező orvosi szakfordító és egészségügyi szakújságíró, számtalan orvosszakmai és laikus egészségügyi kiadvány szerkesztője, szerzője és az Intima.hu női egészségportál megbízott főszerkesztője. Az Egészségkommandó (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület) alapító tagja, a szülőknek, nagyszülőknek szóló Anyás-Apás egészségügyi tájékoztató weboldal alapító-szerkesztője – és két csodálatos felnőtt nagylány büszke édesanyja.

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások