Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

"A terhességre nem veszélyes a COVID-19 fertőzés." Valóban így lenne?

Ajánlom a Facebookon

Az új típusú koronavírus (COVID-19) terjedésével egyre több kismama is megfertőződik világszerte. A betegség lefolyása jelen tudásunk szerint hála Istennek nem komolyabb a várandósság alatt, mint a nem terhes populációban. A járvány kezdetén a tapasztalatok azt mutatták, hogy a magzatokra nincs veszélye a fertőzésnek, hiszen a kórokozó a méhlepényen nem tud átjutni. Sajnos az idő előrehaladtával, - bár továbbra is úgy tűnik, hogy a lepény a magzatot megvédi a fertőzéstől, egyes új kutatási eredmények alapján mégis úgy tűnik, hogy a magzatra veszélyes lehet.

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

Szerző: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász és endokrinológus

Koronavírus terhesség alatt, és újszülött korban

 

A kezdetektől úgy gondoltuk, hogy ez a vírus nem jut át a placentán (méhlepényen), így a magzat teljes biztonságban van. Sajnos ahogy egyre több esettel találkozunk, egyre szaporodnak a kérdőjelek. A nemzetközi szakirodalomban egymás után jelennek meg olyan tanulmányok, esetismertetések, amelyek azt találták, hogy bizonyos, a magzatot érintő szövődmények nagyobb arányban fordulnak elő anyai COVID-19 fertőzés mellett, ami ellentmond annak, hogy a magzat nem fertőződhet. Ennek az ellentmondásnak úgy tűnik, egy friss tanulmány végre megtalálta az okát.

Milyen szövődmények gyakoribbak anyai fertőzés esetén?

Lássuk, mik is ezek a szövődmények, amik gyakrabban fordultak elő anyai fertőzés esetén. Egy wuhani kutatás koraszülés, magzati máj- és vesefunkciók romlása, újszülöttkori légzészavarok és sajnos a méhen belüli elhalás gyakoribb előfordulását találta COVID-19 fertőzött anyák szülésénél. A magzati distressz (romló magzati oxigenizáltság) előfordulása is gyakoribbnak bizonyult két wuhani kutatás alapján. Fontos ugyanakkor megemlíteni, hogy ezek kis esetszámú kutatások voltak és mind a mai napig nem született igazán nagy esetszámú kutatás a témában. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy egy új típusú kórokozóról van szó, részben pedig annak, hogy nagy a tünetmentes fertőzöttek aránya és a világon sehol sem szűrik rutinszerűen az összes várandóst COVID-19 fertőzésre.

Mi lehet ennek az oka, ha a magzat közben nem fertőződik?

Egy friss, svájci esetbemutatás alapján úgy tűnik, sikerült megtalálni az okát annak, hogy miért fordulhatnak elő bizonyos terhességi szövődmények gyakrabban COVID-19 fertőzésben. Egy COVID-19 fertőzött anya középidős vetélése (ezek a 12-24. hét között bekövetkező vetélések, szerencsére kifejezetten ritkák) után alaposan megvizsgálták az abortumot (az elvetélt embriót) és a méhlepényt is. Az eddigi tudásunknak megfelelően az abortum nem volt fertőzött. Viszont a méhlepényből magát a vírust is ki tudták mutatni, illetve, ami nagyobb baj, a lepényben komoly gyulladásos eltérést találtak. Ezek a szöveti átalakulások már magyarázhatják, hogy miért is növekszik bizonyos terhességi szövődmények száma akkor is, ha a magzat nem fertőződik. Egy gyulladt szövet természetesen nem tudja olyan jól ellátni a feladatát, mint egy egészséges, a lepény esetében ez a feladat elsősorban természetesen a magzat megfelelő táplálása és ellátása oxigénnel.

Ez egy meglepő fordulat, vagy számíthattunk valami ilyesmire?

A helyzet az, hogy sajnos ez nem egy meglepő fordulat. Bár erről a vírusról alig vannak még ismereteink a terhességekkel kapcsolatban, az ehhez hasonló vírusoknál (SARS-CoV, MERS-CoV) mind a magzatok növekedésbeli elmaradása, mind a vetélések aránya, mind a koraszülések aránya növekedett.

Ha még nem is áll rendelkezésre kellő esetszámú vizsgálat, az orvosok csak éreznék a változást.

Igen, ez így van. Egy kérdőív alapján, melyet 210 szülész-nőgyógyász töltött ki az USA-ban, a saját tapasztalataik alapján, az első trimeszterben (a 12. hétig) 42%-al, a második trimeszterben 20%-al nőtt a vetélések aránya. A harmadik trimeszterben a méhen belüli elhalások aránya pedig 21%al emelkedett. Itt is fontos megjegyezni, hogy ezek az eredmények sem tekinthetőek szakmai szempontból megkérdőjelezhetetlennek, hiszen sem a kutatás metódusa, sem az esetszámok alapján nem felel meg bármilyen szigorúbb szakmai kritériumnak. Mindazonáltal új kórokozó által okozott friss járvány esetén sajnos nem áll rendelkezésünkre hosszú évek alatt összegyűjtött tudásanyag, amiből biztos következtetéseket tudnánk levonni. Ezért bár a fent leírtak még bőven változhatnak, sajnos jelenleg ennyi információból kell levonjuk a következtetéseinket.

Ezek alapján ez pedig nem lehet más, csak az, hogy a várandósok és a környezetükben élők különösen figyeljenek oda a jól ismert védekezési technikákra, mert könnyen lehet, hogy ha ők nem is, a lepény sajnos igencsak érintett lehet egy COVID-19 fertőzés kapcsán.

Írta: Dr. Kelemen Csaba, szülész-nőgyógyász és endokrinológus

Források:
NCBI
JAMA Network
The Lancet
Translational Pediatrics
CNBC

 

Nem hagyunk magadra a koronavírus járvány idején sem. 
Iratkozz fel legfrissebb cikkeinkre:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image
 

Kapcsolódó tartalmaink:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások