Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Egészségpénztárral könnyebb a várandósság és a babagondozás

Ajánlom a Facebookon

A várandósgondozás alatt számos költség merülhet fel. Egészségpénztárból a szokásos és az opcionális vizsgálatok árát is fizethetjük, így spórolva a kiadásainkon. De a baba születésekor és gondozásához is nyújt a pénztár segítséget. Összeszedtük, hogy milyen szolgáltatásokat vehetünk igénybe, ha bővül a család.

Várandós nő a gyógyszertárban - Intima.hu

Miért éri meg egészségpénztárból költeni?

Az egészségpénztár egy olyan számla, ahol megtakarítást képezhetünk a jövőbeli egészségügyi kiadásainkra. Havonta befizethetünk a pénztárba egy általunk megjelölt összeget, amelyet a pénztár a működési költségének levonása után a névre szóló számlánkon jóváír. Ezt a pénzt aztán magánorvosi szolgáltatásokra, gyógyszerekre, orvosi segédeszközökre, szűrővizsgálatokra és egy sor más, az egészségünkkel vagy jóllétünkkel kapcsolatos dologra költhetjük.

A pénztár előnye, hogy a szolgáltatásait a közvetlen családtagjainkra is kiterjeszthetjük, így nem szükséges minden családtagnak saját számlát nyitnia, és a gyermekek egészségügyi kiadásait is fizethetjük innen.

De miért éri meg emiatt fenntartani egy külön számlát?

Azért, mert az egészségpénztárhoz 20%-os államit támogatás kapcsolódik. A pénztárba befizetett összeg 20%-át, legfeljebb évi 150 000 forintot visszaigényelhetünk a személyi jövedelemadónkból.

Így, a pénztár költségét is figyelembe véve, akár 12-17%-ot is spórolhatunk az orvosi kiadásainkon. A jelenlegi gazdasági helyzetben ez olyan, mintha az egészségügyi kiadásainkra nem hatna az infláció, de kedvezőbb körülmények között is nagy segítség lehet.

Mit fizethetünk a pénztárból, ha gyermeket várunk?

Ha magánellátás keretében járunk várandósgondozásra, annak minden kiadását fizethetjük az egészségpénztári számlánkról. Elszámolhatjuk a nőgyógyászati kontrollok, ultrahangok, vérvételek és egyéb tesztek árát is.

Ezenkívül olyan vizsgálatokat is fizethetünk a pénztárból, amelyeket a kötelezőkön felül kérünk. Ilyen lehet a babamozi vagy a 3D-4D-5D ultrahangok, de az olyan nagy értékű opcionális vizsgálatok is, mint a triszómia vizsgálat, azaz anyai vérből végzett genetikai tesztek.

Ha magánkórházban szülnénk, annak a teljes költségét is elszámolhatjuk az egészségpénztár terhére.

A pénztárból a baba számára is megvásárolhatjuk a szükséges kellékek nagy részét. Vehetünk pelenkát, törlőkendőt, fültisztítót, lázmérőt, tápszert és cumisüveget is. Elszámolhatjuk a babamérleg, a légzésfigyelő vagy a bébiőr árát, az anya számára pedig bimbóvédőt, melltartóbetétet vagy mellszívót vásárolhatunk. A babaápolási termékek teljes köre fizethető a pénztárból, így a babafürdető, a babaolaj, a hintőpor vagy a popsikrém. A ruhákon, játékokon és bútorokon kívül tehát gyakorlatilag mindent beszerezhetünk.

Hogyan fizethetünk egészségpénztárból?

A pénztári számlánkról kétféleképpen fizethetünk. Az egészségszámlánkhoz pénztári kártya is tartozik, amellyel kártyaelfogadó helyeken ugyanúgy vásárolhatunk, mint a bankkártyánkkal. Némelyik pénztár kártyáját igen sok helyen elfogadják, akár dm vagy Rossmann üzletekben is. A drogériákban a pénztárgép figyeli, hogy melyik termék elszámolható az egészségpénztár terhére és melyik nem, így biztosan nem tévedünk.

Az egészségpénztár használata kényelmes. Ha esetleg nem szívesen tartunk sok pénzt az egészségszámlánkon egyszerre, akkor már rendelkezésre állnak modern, automatikusan bankkártyáról töltődő egészségkártyák is.

A Patika és az Új Pillér Egészségpénztáraknál például beállíthatjuk, hogy ha az egyenlegünk egy adott határ alá esik, akkor automatikusan feltöltődjön a kártyánk egy általunk előre meghatározott összeggel.

Ezáltal biztosíthatjuk, hogy mindig tudjunk fizetni az egészségkártyánkkal, és ne kelljen folyton az egyenlegünket figyelnünk. Ugyanakkor mégsem kell nagyobb összeget a pénztári számlánkon tartanunk, ha nem akarjuk.

A Prémium Egészségpénztár és az IZYS is kínálnak hasonló egészségkártyát. Náluk a vásárlás pontos összegét kéri le a pénztár a bankkártyánkról.
Kártyás vásárlásról számlát, blokkot nem kell kérnünk, a szolgáltató és a pénztár ezt intézi egymás között.

Ha a kártyánkat nem tudjuk használni, akkor a termékekről, szolgáltatásokról számlát kérhetünk, amelyet később beküldhetünk a pénztárhoz, a pénztár pedig visszautalja a pénzt a bankszámlánkra. Itt fordítva történik az elszámolás. Mi megelőlegezzük a vásárlást a bankszámlánkról, amit a pénztár utólag fizet vissza nekünk.
Több egészségpénztár lehetővé teszi, hogy a számlákat elektronikusan küldjük el, sőt, akár a honlapjukra vagy mobilapplikációba is feltölthetjük.

terhesseg hetrol hetre

Még egy pár dologra érdemes figyelnünk

Szolgáltatásokat, tehát az orvosi viziteket, ultrahangot és egyéb vizsgálatokat akkor tudunk a pénztárból fizetni, ha az adott szolgáltató szerződéses partnere az egészségpénztárunknak. A pénztárak honlapján ellenőrizhetjük, hogy az adott szolgáltatónak van-e a pénztárral szerződése. Az egészségpénztárak szívesen veszik az ajánlásunkat is, ha olyan helyen fizetnénk az egészségszámlánkról, amely még nem partnerük.

Termékeket viszont bárhol vásárolhatunk, itt nem szükséges, hogy a pénztár partnere legyen a gyógyszertár, vagy egyéb üzlet.

Milyen szolgáltatást vehetünk még igénybe?

Ha van lehetőségünk megtakarítást képezni a baba születése előtt, akkor a pénztár erre is jó lehetőséget kínál. A születési támogatás nevű szolgáltatás keretében ugyanis az egészségpénztári számlánkon legalább 180 napja elhelyezett összegből akár 1 millió forint kifizetését is kérhetjük a gyermekünk születésekor.
Ezt a pénzt aztán bármire elkölthetjük. Itt tehát már nemcsak az egészségügyi kiadásokat fedezhetjük, hanem bármit megvásárolhatunk, amire szükség van. Ekkor már belefér a bútor, a babaruha és a babakocsi is.

A születési támogatást a gyermek születésétől számított 120 napon belül van lehetőségünk kérni a 180 napos egyenlegünk terhére. Ez jelent némi megkötést, hiszen kicsit előre kell gondolkodunk.

Néhány pénztár azonban igen rugalmas. Az igénylést mindenképpen 120 napon belül kell benyújtanunk, ez jogszabályi megkötés, de néhány pénztár várakoztatja a kifizetést, ha még nincs megfelelő egyenlegünk.

Az OTP Egészségpénztár például az igény beadásakor azonnal is fizet, ha van megfelelő egyenleg a számlánkon. Ha viszont nincs, akkor a kifizetéssel vár 180 napot, és a kifizetést a 210. napon teljesíti. Így lehetőségünk van arra, hogy akár később fizessük be az összeget az egészségszámlánkra.

A szolgáltatás a közeli hozzátartozóinkra is kiterjeszthető. A saját számlájáról tehát az apa, az anya, sőt, a szüleink vagy a testvéreink is kérhetik.

Mivel nagy összegű befizetésről van szó, a maximális adó-visszatérítést kérhetjük utána. A család együtt így több százezer forintot spórolhat.

Később is használhatjuk

Az egészségpénztár később is jól használható. Kiegészíthetjük belőle a gyermekgondozás kapcsán kapott ellátásainkat akkor, amikor otthon vagyunk a babával, és később az óvoda- és iskolakezdéskor ruhákat, tanszereket vásárolhatunk.

Érdemes tájékozódni, hogy mik a lehetőségeink, és spórolni a kiadásainkon.

Forrás: BiztosDöntés.hu

bd logo 1

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások