Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Az autoimmun pajzsmirigy gyulladás tünetei és kezelése

Ajánlom a Facebookon

A krónikus pajzsmirigy gyulladások egy speciális fajtája az autoimmun Hashimoto thyreoiditis, első leírójáról a japán Hakaru Hashimotoról kapta nevét. A Hashimoto, mint az autoimmun betegségek túlnyomó része nőkben gyakoribb. Ennek hátterében feltételezik a nemi hormonok szerepét, habár még zajlanak a kutatások ezen a téren.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Turai Péter István | BOE Oktatásügyi felelős

 

Miért érdemes foglalkozni a Hashimotoval? Mindkét nemben ez a pajzsmirigy alulműködés vagyis hipotireózis leggyakoribb oka felnőttkorban. Másrészt megjelenhet a terhesség környékén, ami aggodalomra is okot adhat, ha nem vagyunk tisztában a betegség lefolyásával, kezelésével.

Tudtad?

Ha már meg van a laborleleted, de nincs, aki kiértékelje, vagy csak nagyon sokára jutnál el endokrinológushoz, ma már távkonzultációra is van lehetőséged!

Image

Mik a betegség tünetei?

Egyik jellemző tünete a pajzsmirigy megnagyobbodása, ami gyakran csak ultrahangvizsgálat során derül ki.

  • Elülső nyaktáji kényelmetlen, feszítő érzést és
  • ritkán légzési/nyelési nehézséget, valamint
  • rekedtséget okozhat méretéből adódóan.

Másik nagyon gyakori tünete a pajzsmirigy alulműködés. Ez a folyamat, azonban hosszú évekig eltarthat a betegség kezdetétől (és nem a diagnózis felállításától!) számítva, így nagyon fontos, hogy tisztában legyünk testünk jelzéseivel!

Pajzsmirigy alulműködés tünetei:

  • a fáradékonyság,
  • nehézkes beszéd és gondolkodás,
  • izomfájdalom,
  • hidegintolerancia,
  • bőr hűvössége,
  • székrekedés,
  • hízás,
  • menstruációs zavar,
  • meddőség továbbá a
  • növekedett vérnyomás (azon belül is a diasztolés érték)
  • laboratóriumi jellemzője a csökkent T3, T4 mellett az emelkedett TSH.

A következő ritkábban jelentkező tünetegyüttes pedig épp ellenkezőleg, a pajzsmirigy túlműködése a hipertireózis.

Pajzsmirigy túlműködés jellegzetes tünetei:

  • megtartott étvágy melletti fogyás,
  • menstruációs zavar,
  • meddőség,
  • hasmenés,
  • szapora pulzus és szívritmuszavar,
  • magas vérnyomás,
  • állandó idegesség,
  • csontsűrűségcsökkenés
  • laborértékei az emelkedett T3, T4 és csökkent TSH.

Szívritmuszavarra utalhat a kellemetlen szívdobogásérzés és a vérnyomásmérő készüléken felvillanó figyelmeztető jel (ez gyártótól függően eltérhet). A csontsűrűség csökkenése pedig a csontok fokozott törékenységével járhat.

 

Összefoglalva, tehát a Hashimoto felöltheti a pajzsmirigymegnagyobbodás, alul- vagy ritkán túlműködés tüneteit is.


Hogy történik a betegség diagnózisa?

Diagnózisa a tünetek, illetve laboreredmények alapján felállítható, azonban ultrahang vizsgálatra is szükség lehet.

A Hashimoto thyreoditisben az immunrendszer a pajzsmirigyet tévesen betolakodóként ismeri fel és antitesteket termel ellene. Ezek az antitestek a laborban is kimutathatók, két fajtájuk jellegzetes e betegségre: az anti-TG (tireoglobulin) és anti-TPO antitestek (tireoidea peroxidáz). Elvétve a TRAK (TSH-receptor elleni antitest) szintje is megemelkedhet.

Bizonytalan esetekben előfordulhat, hogy ultrahang segítségével egy vékony tűvel meg kell bökni a pajzsmirigyet, hogy aztán azt mikroszkóp alatt megvizsgálva megszülethessen a diagnózis.

Pajzsmirigy-alulműködés tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről egy helyen! >>

 

Mi a teendő, ha kialakult a betegség?

Lévén, hogy autoimmun betegség, gyógyító kezelése nincs, azonban odafigyeléssel szépen karbantartható. Terápiája a szükséges pajzsmirigy hormon pótlása, az egészséges életmód és az esetleges pajzsmirigy megkisebbítése.

A pajzsmirigy hormont Levothyroxinnal (T4), rezisztencia esetén Liothyronin (T3) hormonnal pótolva a TSH szint élettani határok között tartható (eutireózis). A pontos gyógyszeradag beállítása fokozatosan is történhet, amihez többszöri vérvételre is szükség lehet. Nagyon lényeges, hogy a gyógyszer bevitele éhgyomorra, étkezés előtt legalább fél órával történjen a megfelelő felszívódás érdekében!

Az autoimmun pajzsmirigy gyulladás és a terhesség

A kezelést terhességben sem szabad felfüggeszteni, sőt a gyógyszeradag emelésére is számítanunk kell, a magzat egészséges fejlődése és kihordása érdekében. Ehhez kérje nőgyógyásza/endokrinológusa segítségét. Dilemmát jelenthet még a terhesség alatt a jód kerülése, ugyanis a fokozott jódbevitel fellobbanthatja a betegséget. Fontos azonban szem előtt tartanunk, hogy a magzat egészséges agyi fejlődése érdekében nélkülözhetetlen a megfelelő jódbevitel! A kérdés szigorúan szabályozott jódbevitellel feloldható.

Az életmód szerepe az autoimmun pajzsmirigy gyulladással élőknél

A rendszeres fizikai aktivitás és kiegyensúlyozott diéta meglepően hatékonyan képes hozzájárulni a tünetek javulásához, testsúly megtartásához.

Rendszeresnek a legalább heti háromszori 30-60 perc folyamatos közepes intenzitású testmozgást nevezzük. Közepes intenzitás az, ahol már nehezünkre esik a beszélgetés. A diéta alatt olyan táplálkozásformát értünk, ami igazodik az egyén szükségleteihez és élethossziglan fenntartható.

Amiben megegyezhetünk, mint közös nevező az a

  • napi 400-600g zöldség,
  • teljes kiőrlésű termékek,
  • olajos magvak (magas szeléntartalmuk miatt is) és
  • elegendő vízfogyasztás.

Egyénről egyénre változó módon egyes ételek csökkenthetik, míg mások fokozhatják a tünetek megjelenését, ezért is fontos a tudatos nyugodt étkezés.

Ha a pajzsmirigymegnagyobbodás nyomási tünetekhez vezet akkor műtétre is sor kerülhet. Felmérésekből kiderül, hogy az egyik leggyakoribb félelem a műtét utáni hegesedéstől való félelem. A pajzsmirigy eltávolítása a szegycsont felett ejtett kis metszésből történik. A heg az esetek többségében alig észrevehető, de kialakítása miatt egy sállal vagy akár egy nyaklánccal könnyen eltakarható. A hormonpótlást műtét után is folytatni kell.

Alapvető pillére a terápiának az orvosunkkal való rendszeres kommunikáció.
6-12 havonta lehet szükség a pajzsmirigyhormonok ellenőrzésére,
ekkorra mindenképp írja össze időközben felmerült kérdéseit is!


Autoimmun pajzsmirigy gyulladás és társbetegségei

Az autoimmun betegségek hajlamosak egyéb autoimmun kórképpel megjelenni. A Hashimoto gyakran társul gluténérzékenységgel, Graves-Basedow-kórral, Addison-kórral, I-es típusú diabetes mellitusszal, vitiligóval vagy anémia perniciosával. Ezen betegségek együttállása esetén módosulhat a gyógyszeradagolás és az életmód is.

Összefoglalásként elmondható, hogy a helyesen szedett gyógyszer a diéta a mozgás és a testünk iránti figyelem ötvözi mindazt, amit ma a Hashimoto kezeléséért tenni tudunk.

 

Írta: Turai Péter István

Intima.hu logo

Pajzsmirigy alulműködéssel Küzdesz? Nem hagyunk magadra.

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb pajzsmirigy alulműködésről szóló cikkeket, kutatási eredményeket, orvosok és dietetikusok ajánlásai alapján. 

Az első levelet regisztrációdat követően küldjük el neked! Ehhez add meg kereszt nevedet, email címedet és már figyelheted is postaládádat!

 

Lehet, hogy ezek a tartalmak is érdekelnek:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 9 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások