Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Milyen lehetőségeim vannak a vas pótlására?

Ajánlom a Facebookon

A vaspótlás célja a napi vasvesztés megfelelő mennyiségű és minőségű vas bevitelével történő ellensúlyozása a vasraktárkészlet megfelelő szintjének megőrzése érdekében. A vashiányos anémia általában gyorsan reagál vaspótló kezelésre. Megelőzésképpen is lehet szükség vaspótló kezelésre terhesség és szoptatás alatt, koraszülötteknek, vagy művesekezelés (hemodíalízis) során.

A vasbevitel történhet a táplálékkal természetes úton, ha ez nem elegendő, enyhébb vashiány esetén étrend-kiegészítőkkel, kifejezett tünetek esetén szájon át szedhető recept nélkül kapható, vagy vényköteles gyógyszerekkel, súlyos vashiányos vérszegénységben pedig vénás vaspótlással, amely infúzió formájában, orvosi felügyelet mellett történik.

A napi vasszükséglet fedezése táplálékkal

Ahhoz, hogy megfelelő legyen a vasbevitel, azaz a vasháztartás egyensúlyához átlagosan szükséges napi 1-2 mg vas felszívódjon és megfelelően hasznosuljon a szervezetünkben, több tényezőt is figyelembe kell venni:

  • kiegyensúlyozott, napi 10-20 mg vasat tartalmazó étkezésre van szükségünk, mivel a táplálékkal bevitt vasnak csupán 10 százaléka képes felszívódni
  • vannak bizonyos táplálék összetevők, amelyek a vas felszívódását segíthetik, ilyen a C-vitamin, és olyanok is, amelyek gátolják: a növények csersav, fitát és tannin tartalma, a kalcium (Ca) és a magnézium (Mg)
  • arra is figyelnünk kell, hogy milyen vasat viszünk be a táplálékkal, ugyanis a táplálékvasnak két típusa van:
  • A hemvas (fehérjéhez kötött) könnyebben felszívódik, és egyéb együtt fogyasztott ételek nem befolyásolják jelentősen a felszívódását. Ilyen hemvas a vörös és baromfi húsokban, belsőségekben és halakban található.
  • A hemvasat tartalmazó ételek a vasbevitel csupán 10-15 százalékát teszik ki.
  • A nem-hemvas (nem fehérjéhez kötött), ami a napi vasbevitelünk 85-90 százalékát teszik ki, eleve nehezebb felszívódását ráadásul számos tényező gátolja (tejtermékek, tea, gabonakorpa, stb.), és csak néhány segíti (pl. C-vitamin). A nem-hemvas növényi eredetű és vassal dúsított ételekben található.

Vaspótlás étrend-kiegészítőkkel

Számos szájon át szedhető, szilárd vagy folyékony állagú vaspótló étrend-kiegészítő érhető el, amelyek vason kívül általában egyéb nyomelemeket, vitaminokat is tartalmazhatnak. Az ilyen termékek kizárólag a normál vegyes táplálkozás kiegészítését szolgálják, vashiány megelőzésére vagy kezelésére nem alkalmasak.

Mire figyelj étrend-kiegészítő vásárlásakor?

Nézzük meg, hogy milyen vasat tartalmaznak!

Ezek a szerek a vasat nem elemi formában, hanem valamilyen vas(II)-só, többnyire ferroszulfát vagy ferrofumarát formájában tartalmazzák. Az étrend-kiegészítőkön fel kell tüntetni az elemi vastartalom mennyiségét is, de ha ezt nem találjuk, akkor jó, ha tudjuk, hogy a vas(II)-sók elemi vastartalma csupán a feltüntetett teljes mennyiség 20-30%-a.

Ellenőrizzük a vastartalom mennyiségét!

A vasszükségletet elemi vasban szokás megadni. Egy menstruáló nő napi vasszükséglete 18 mg elemi vas. Az étrend-kiegészítők napi adagjának vastartalma azonban nem haladhatja meg a felnőttek számára ajánlott napi vasbevitel (RDA) értékét, azaz nem tartalmazhat(na) 14 mg-nál több vasat.

Olvassuk el az egyéb összetevők listáját is!

A vastartalom mellett érdemes az étrend-kiegészítő egyéb összetevőit is megnézni. Ez azért lényeges, mert a bevitt vasnak eleve csak 10 százaléka szívódik fel, és egyes összetevők – a Ca (kalcium) és Mg (magnézium) - gátolják a felszívódást, a C-vitamin (aszkorbinsav) viszont segíti.

Vashiányra utaló panaszok esetén - orvosi kivizsgálást követően - az orvos által javasolt vagy felírt vaspótló készítményt használjuk!

Lehet-e a vasat túladagolni?

Igen! Vastúladagolás előfordulhat például többféle vastartalmú étrend-kiegészítőt szedve, vagy a készítményt az előírtnál magasabb dózisban alkalmazva. A korai tünetekre jellemző a kimerültség, ízületi fájdalom, később (akár véres) hasmenés, émelygés, gyomorgörcsök és hányás jelentkezhet. Hosszan tartó túladagolás cukorbetegséghez, szívbetegséghez, májzsugorodáshoz vezethet. Kisgyermekeknél gyorsan halálos is lehet a vastúladagolás, ezért a vaskészítményt tároljuk gyermekektől elzárva.

A vashiány gyógyszeres kezelése

A vashiány az esetek többségében szájon át szedhető, gyógyszertárban kapható gyógyszerekkel hatékonyan kezelhető vagy megelőzhető, de súlyos vashiányos anémiában szükséges lehet vénás vas adására, vagyis orvos által folytatott infúziós kezelésre is.

Milyen az ideális vaspótló kezelés?

  • hatékony, azaz legalább napi 10-15 mg vas fel tud belőle szívódni
  • jól felszívódik, azaz nem lép kölcsönhatásba a táplálékkal és gyógyszerekkel
  • biztonságos, azaz nem lehet túladagolni
  • a lehető legkevesebb gyomor-bélrendszeri mellékhatással jár
  • nem okoz egyéb kellemetlen panaszokat, mint például a fogak elszíneződését, kellemetlen szájízt.

A szájon át szedett gyógyszerek nagy része vas(II)-sót tartalmaz, de recept nélkül is kapható már hazánkban olyan készítmény, mely a szervezet raktárvasához nagyon hasonló szerkezetű, vas(III)-polimaltóz-komplexet tartalmaz.

Vashiány - Intima.hu

Szájon át szedhető vaspótló készítmények

Vas(II)-ionok sói

Vashiány gyógyszeres kezelésére számos vas(II)-sót (ferroszulfátot, ferrofumarátot) tartalmazó készítmény létezik, melyeknél meglehetősen gyakran – akár 10-ből négy embernél is - jelentkeznek mellékhatások: émelygés, hányás, hasi görcsök, székrekedés vagy hasmenés. Ezek miatt sokan nem tudják szedni ezeket a készítmények, és idő előtt abbahagyják a kezelést. Ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű vas felszívódjon belőlük, jóval étkezés előtt vagy után kell bevenni ezeket. Étkezés közben szedve csökkenhetnek a mellékhatások, de ezzel együtt a hatékonyság is csökken. Különösen a ferroszulfátra jellemző, hogy könnyen túladagolható, ami olykor végzetes kimenetelű is lehet.

Vas(III)-ion polimaltóz komplexben

Hazánkban egyetlen, recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer érhető el, amely nem vas(II)-sót tartalmaz, hanem egy olyan vas(III)-hidroxi-polimaltóz komplexet, amelynek szerkezete nagyon hasonlít a szervezet vasraktáraiban található ferritinéhez. A vas(III)-polimaltóz komplex olyan kémiai tulajdonságokkal rendelkezik, amely szervezetünk számára sokkal előnyösebbek a vas(II)-sókhoz képest:

  • felszívódását táplálékok és gyógyszerek nem befolyásolják
  • étkezéssel egyidejűleg szedve javul a komplex hatóanyagból a vas felszívódása, amit klinikai vizsgálatokkal igazoltak
  • eredményességét a vashiány minden stádiumában igazolták, alkalmasnak bizonyult terheseknél és szoptatás alatti vashiány megelőzésére is, valamint rendszeres véradóknál is hatásos volt a vashiány kezelésére
  • hatásossága megegyezik a vas(II)-sók terápiás hatásával, vagyis azonos dózisban, azonos ideig alkalmazva a hemoglobin-szintet ugyanolyan mértékben emeli, azonba
  • szedése 50 százalékkal kevesebb és enyhébb gyomor-bélrendszeri mellékhatással jár a klinikai vizsgálatok eredményei szerint, ezért kevesebben hagyják abba idő előtt a kezelést
  • nem lehet túladagolni (véletlen túladagolás esetén sem jelentettek halálos szövődményt), nem toxikus

FONTOS!Ha több hetes vaspótló kezelés után sem javulnak a vashiányos panaszok, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, illetve jelezni kell ezt a kezelőorvosnak, aki további vizsgálatokat fog folytatni. Ilyenkor fennállhat vasvesztés, vagyis vérzés valahol a szervezetben, vagy nem diagnosztizált felszívódási zavar (cöliákia), esetleg krónikus gyulladás, fertőzés, amikor szintén nem szívódik fel megfelelően a bevitt vas, de egyéb hiányállapot (B12-vitamin, folsav) is okozhatja. Vas(II)-sók esetében előfordulhat, hogy nem szedtük megfelelően a gyógyszert (abbahagytuk, vagy étkezés közben vettük be), esetleg sokat teáztunk (a tea tannin-tartalma csökkenti a vas felszívódást), vagy egyéb gyógyszert, például savlekötőt is szedtünk, mely szintén gátolja a vas(II)-sókból a vasfelszívódást.

Parenterális vaspótlás

Vannak olyan állapotok, betegségek, amelyekben olyan fokú a vashiány, hogy a vasraktárak gyors feltöltésére van szükség, vagy a szájon át történő vaspótlás nem hatékony, mivel a vas nem képes a betegség miatt felszívódni és hasznosulni.  Ilyen betegek:

  • szívelégtelenségben szenvedők, akiknél minden második esetben súlyos fokú vashiány áll fenn, anémiával, vagy anélkül;
  • onkológiai betegek körében 20-60 százalékos a súlyos vashiányos anémia előfordulása (sugár- vagy kemoterápia mellett ez az arány 63 százalék);
  • krónikus gyulladásos bélbetegségekben (IBD) minden betegnek ajánlott a vaspótlás
  • erős méhvérzés miatt a menstruáló nők 30-35 százaléka lehet érintett.

Ezekben a súlyos vashiányos állapotokban lehet szükség a gyomor-bélrendszert kikerülő, közvetlenül a keringésbe juttatott, ún. parenterális (vénás) vaspótlásra. Ez kizárólag szakorvosi javaslatra történő, megfelelő körültekintéssel és kórházi környezetben kivitelezett infúziós kezelést jelent.

A vashiány okairól, tüneteiről itt olvashatsz! >>

Írta: Dr. Sz. Ildikó, Intima.hu
Forrás:
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/
https://www.studocu.com/en-us/document/nova-southeastern-university/pathophysiology/lecture-notes/hematology-study-guide-course-11/1664679/view

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a terhességgel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a TERHESSÉG-hírlevelünkre:

 


Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

dietetikus

Budapest

dietetikus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások