Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Kiket veszélyeztet a vashiány?

Ajánlom a Facebookon

A vas a szervezetünk működéséhez elengedhetetlenül szükséges, ún. esszenciális elem, melyet szervezetünk csak minimális mennyiségben képes előállítani. A vashiány pedig egy olyan állapot, melyet sokszor nem veszünk komolyan, pedig akár súlyos szövődményekkel is járhat. De kiket is veszélyeztet a leginkább?

Vashiány nőknél

A vashiány leginkább a nőkre jellemző. Összességében elmondható, hogy a vashiányos vérszegénységben szenvedők túlnyomó többsége, 75–80 százaléka nő. A nőknek ugyanis több vasra van szükségük:

  • a női szervezet vastartalma eleve kevesebb, 2-3 g (35mg/tskg), míg a férfiak szervezete 3-4 grammnyi (50 mg/tskg) vasat tartalmaz, ami részint a nők kisebb testméretével, részint pedig lényegesen kisebb kapacitású vasraktáraival magyarázható.
  • a menstruációs vasvesztés miatt - 1 ml vérrel 0,5 g vasat veszítünk - a fertilis, azaz a termékeny nők szervezetének vasszükséglete magasabb. A menstruáló nők 20-40 százaléka vashiányos, és nagyjából 10 százalékuk vérszegény lesz a nagyfokú vashiány miatt. Különösen igaz ez serdülő, még növésben lévő lányoknál. A menopauzában viszont ez a különbség eltűnik a két nem között, hiszen a már nem menstruáló nők raktárvas szintje magasabb lesz.

Vashiány - Intima.hu

Terhesség és szoptatás alatti vashiány

Terhességben megnövekszik, a korábbihoz képest több mint másfélszeresére nő a kismama vasszükséglete, hiszen a magzat az anyai szervezetből kapja a fejlődéséhez szükséges vasat. Ezt a megnövekedett vasmennyiséget viszont természetes úton, a táplálékkal nem lehet bevinni a szervezetbe, ezért a vas pótlása ilyenkor mindenképpen szükséges. Míg a fertilis korú nőknek kb. 10 százaléka vashiányos anémiás, addig szülés után már 30–35 százalékra nő ez az arány. Ugyanakkor az azonos életkorú férfiaknál a vashiányos vérszegénység előfordulása csupán 2–3 százalék.

A vas pótlása nemcsak az anyai szervezet, hanem a magzat fejlődése szempontjából is létfontosságú. A vashiány károsan hat a magzati idegrendszer fejlődésére, de koraszüléssel is járhat, és az alacsony születési súllyal is összefüggésben állhat. Terhesség alatt gyorsan vashiányos vérszegénység alakulhat ki, ami megnöveli a műtéti, szülési szövődmények kockázatát is. Érdemes már a családalapítás tervezésénél feltölteni a vasraktárakat, és a szoptatás alatt is folytatni a vaspótlást a szülési vérveszteség és az anyatejes táplálás miatt továbbra is fennálló többlet vasszükséglet kompenzálására.

Ajánlott vasmennyiség életkoronként - Intima.hu

Vashiány gyermekeknél

A vas csecsemő- és kisgyermekkorban az idegek megfelelő fejlődéséhez kell, hiányában, kisgyermekkorban beilleszkedési, tanulási és érzelmi zavarok alakulhatnak ki, a későbbiekben pedig írás és számolási problémák jelentkezhetnek. A 4-8 éves korban, és a 14 -18 év körüli időszakban az intenzív fizikális növekedés kifejezett, ezért van több vasra szüksége a szervezetnek, különösen a kiskamasz lányoknál, akiknél a menstruációs vérzés tovább fokozza a vasszükségletet.

Életmódunk is okozhat vashiányt

Vegetáriánus és vegán étrend

A vegánok és vegetáriánusok, mivel nem esznek húst, csupán a növényekben lévő, ám azokból nehezebben hasznosuló vasat tudják bevinni a szervezetükbe. Ha egyéb módon nem pótolják a vasat, vashiányuk vérszegénységig fokozódhat.

Egyoldalú táplálkozás

Válogatós gyermekek, szegények, idősek, vagy a mai modern, rohanó életvitel miatt készételeket, gyorséttermi ételeket nagyarányban fogyasztók esetében a vasbevitel szintén korlátozott lehet.

Túlsúly

Elhízott, túlsúlyos embereknél kimutatták, hogy náluk 30 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki vashiány, mivel az elhízáshoz társuló kisfokú gyulladás gátolja a vas hasznosulását.

A sportolókat is veszélyezteti a vashiány

Az intenzíven sportolók esetében a szervezet vasszükséglete fokozódik, ehhez pedig nagyobb szükség van az izmok megfelelő mértékű oxigén ellátását biztosító, vasat tartalmazó fehérjére, a mioglobinra.

Egyéb tényezők

Bizonyos betegségekben, anyagcsere- és felszívódási-zavarokban, fizikai-kémiai ártalmak, fertőzések vagy egyes gyógyszerek hatására kevésbé tud hasznosulni a vas, ezért ilyenkor érdemes rendszeresen ellenőrizni a vasszinteket, már csak azért is, mert ezekben az esetekben még nehezebb azonosítani a vashiányra utaló tüneteket.

A vashiány állapotát leginkább kiegyensúlyozott táplálkozással előzhetjük meg, azonban még így is vannak esetek, hogy vaspótlásra van szükség, mely történhet étrend-kiegészítővel vagy gyógyszeresen is.

 

A vashiány okairól, kezeléséről itt olvashatsz! >>

Írta: Dr. Sz. Ildikó, Intima.hu

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a terhességgel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a TERHESSÉG-hírlevelünkre:

 


Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

dietetikus

Budapest

dietetikus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások