Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Applikáció segít felkészülni az orvossal való találkozásra!

Ajánlom a Facebookon

Erre a kérdésre nem tudok válaszolni – mondogatjuk, ha valakitől nem eléggé célirányos vagy pontos kérdést kapunk. Amikor orvoshoz megyünk, tőle is azt várjuk, hogy válaszokat kapjunk kérdéseinkre, miközben nem biztos, hogy előre átgondoljuk, mit is szeretnénk megtudni. Ha az iménti mondatokat olvasva magadra ismersz, akkor te is abba a 92 százalékba tartozol, akinek segítséget nyújthat az orvossal való találkozásra, ha a felkészülésben kap egy kis segítséget. 

  

 

Bár az interneten időről-időre felbukkanó összeesküvés-elméletek talán mást sugallnának, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) országos közvéleménykutatása szerint a magyarok továbbra is elsődlegesen háziorvosukra vagy más szakorvosra hagyatkoznak az egészségükkel, betegségükkel kapcsolatos döntések meghozatalakor: a megkérdezettek 74 százaléka nagyon gyakran vagy gyakran keresi fel háziorvosát, 36,6 százalékuk pedig szakorvoshoz fordul laboreredménye kézhez vételét követően.

Az is látszik ugyanakkor, hogy a többség az internetről, illetve ismerősöktől is gyűjt információt: a megkérdezettek többségével legalább ritkán előfordul, hogy online keres segítséget laboreredménye értelmezéséhez (55 százalék) vagy családtagokat, barátokat kérdez meg (51,4 százalék).

Döntéseinket azonban nagyban befolyásolja, hogy pontosan átlátjuk és megértjük-e a kapott információkat, ehhez pedig az szükséges, hogy kérdezzünk, illetve a kapott válaszok ismeretében újabb kérdéseket tegyünk fel egészen addig, amíg biztosak vagyunk benne, hogy minden szükséges információt megkaptunk és azokat értjük és képesek vagyunk értelmezni is.

Az orvos ideje azonban véges, és sokszor nagyon szűkre szabott az egy-egy orvosi vizitre szánható idő. Emellett arról sem szabad megfeledkezni, hogy az orvosnál tett látogatás érthető módon egy felfokozott érzelmi állapottal jellemezhető szituáció, ezért fordulhat elő, hogy már a rendelőt elhagyva jutnak eszünkbe a legfontosabb kérdések, melyeket elfelejtettünk feltenni. Mi hát a megoldás? Logikus következtetés, hogy az idő szorításában akkor remélhetjük a legtöbb és leginkább célirányos információt, ha felkészülten, kérdéseinket jó előre átgondolva és összeszedve érkezünk a rendelőbe. De vajon hányan tesznek így?

Alig van olyan, aki tudatosan készül az orvossal való találkozásra

Az AIPM kutatásának eredményei alapján a jelentős többségre ez nem jellemző a fent vázolt tudatosság: a magyarok 6 százaléka jelezte, hogy jóval a találkozó előtt átgondolja, mit fog mondani, és mindössze 2 százalék volt azok aránya, akik átgondolják és össze is írják a lehetséges kérdéseiket. A legtöbben (48 százalék) egyáltalán nem szoktak készülni, 44 százalék pedig csak a találkozó előtt röviddel gondolja át, mit mond és kérdez majd.


Egészségünk megőrzése tudatosságot igényel, a tájékozottság életet menthet.

 

Minden ötödik megkérdezett soha nem jár szűrővizsgálatokra

Az egészségügyi tájékozottságunkkal kapcsolatos másik fontos terület, mennyire ismerjük személyre szabottan a szükséges szűrővizsgálatokat, amelyek eredménye kulcsfontosságú lehet a betegségek korai felismerésében és hatékony kezelésében.

A szűrővizsgálatokkal kapcsolatos kérdésekre adott válaszokból az rajzolódik ki, hogy a válaszadók számára fontos, hogy könnyen részt tudjanak venni szükséges szűrővizsgálatokon (91 százalék), valamint elengedhetetlennek tartják, hogy baj esetén hozzájuthassanak a legújabb fejlesztésű gyógyszerekhez, kezelésekhez (81 százalék).

Elméletben.

A felmérés eredményei alapján ugyanis a megkérdezettek kevesebb, mint fele jár legalább évente önkéntes szűrővizsgálatokra (48,8 százalék), évente többször pedig mindössze 8,8 százalékuk. Sőt sokan vannak olyanok is, akik ennél ritkábban (25,2 százalék) vagy soha nem mennek szűrésre (17,2 százalék). A terveket illetően nagyjából három részre oszlanak az álláspontok: 30,8 százalék egy éven belül, 36,2 a következő évben tervezi, 28,4 százalék pedig egyelőre nem tervezi, hogy szűrővizsgálatra menne.

A pandémia és az emiatt foganatosított korlátozások nehéz helyzetet eredményeztek a szűrővizsgálatok és más orvosi vizsgálatok terén is. A válaszadók közel egyharmada a pandémia időszaka alatt szűrővizsgálatot hagyott ki vagy nem keresett fel szakembert olyan problémával, amivel korábban orvoshoz fordult volna.

applikacio tb 1

Tájékozottbeteg alkalmazás a tájékozottabb betegekért

A betegek tájékozottságának növelése érdekében hazai szakemberek bevonásával új mobiltelefonos alkalmazás készült: az AIPM által fejlesztett TÁJÉKOZOTTBETEG applikáció. Az alkalmazás segít alaposan felkészülni az orvosunkkal történő találkozásra:

  • az applikációban található speciális űrlap előzetesen segít átgondolni a felmerülő kérdéseket, amelyeket – az azokra kapott válaszokkal, a szedett gyógyszerekkel és a következő találkozó időpontjával együtt – el is menthetünk,
  • az űrlapot emailben elküldhetjük vagy kinyomtathatjuk, és a találkozóra magunkkal vihetjük.

Az applikáció ezen túlmenően összesíti az életkor alapján ajánlott, személyre szabható szűrővizsgálatokat, amelyeket vizsgálatonként a naptárunkba is elmenthetünk.

Tartalmaz még:

  • laborlelet-értelemző szótárt,
  • különböző betegségekkel kapcsolatos tényeket és tévhiteket,
  • a magyar onkológiai betegút állomásait a tünetek jelentkezésétől, illetve a szűréstől kezdve a gyógyult beteg utánkövetéséig,
  • valamint gyermekkori és felnőttkori védőoltásokkal kapcsolatos információkat.

Az alkalmazás letölthető Android készülékekre valamint iOS készülékekre egyaránt.

Forrás: Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete

 

hírlevél feliratkozás - Intima.hu

 Ha nem szeretnél lemaradni a legfrissebb tartalmakról,
iratkozz fel hírlevelünkre:

 

  

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image
 

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások