Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Miért nehéz ügy a nőgyógyászati szűrővizsgálat?

Ajánlom a Facebookon

Miért a kifogások keresése, s miért nem megy évekig sok nő szűrővizsgálatra? Miért jobb vállalni a kockázatot, mint évente egyszer szakemberre bízni magunkat. A kérdés nem egyszerű, hiszen mélyen magunkba kell néznünk, mit érzünk, milyen élmények vannak a tarsolyunkban, milyen a kapcsolatunk a bennünk élő Nővel?

Elkötelezetten a nők egészségének megőrzéséért dolgozó gyógytornászként csokorba szedtem a személyes és szakmai utam során hallottakat, tapasztaltakat. Az általános és konkrét okok listája nem teljes, a kép színesebb, tovább gondolni érdemes.

Miért más, mint egy hasi ultrahang, vagy egy EKG vizsgálat, mint a nőgyógyászati szűrővizsgálat?

Mi az , ami először eszünkbe juthat, ha arra gondolunk, belépünk a rendelőben, ott áll a nőgyógyász, aki előtt hamarosan kiszolgáltatott helyzetben a vizsgáló asztalon fekszünk. Látni, érinteni és vizsgálni fogja a nemi szervünket.

Igen, már ha rágondolunk is igen intenzív szorongást élhetünk át. Ekkor menekülünk a látszat indokokba, nincs is semmi tünetünk, most úgyis tél/tavasz/nyár jön, mindenki szabira megy, majd ekkor-akkor újra tervezzük az egészet.

Pedig most van itt az ideje.... az önismeretnek is!

Ha a szükséges önismereti munkát elvégezzük a kifogás keresés helyett, az első, ami megfogalmazódhat bennünk, az a szégyen. Szégyenkezünk testünk rejtett, de valójában nagyon is lényeges funkciókat működtető része miatt. Nincs is igazán szép magyar kifejezés a nemi szervek megnevezésére, a szexuális aktusra, mintha nem is lenne pozitív tartalma. Csak a kisgyerekeknél használatos megnevezések nem pejoratívak (punci, nuni, fütyi). A többi mindenki által jól ismert magyar szó egytől egyik negatív hangsúlyt hordoz, igényes ember kerüli ezen kifejezések használatát. Mintha a szexualitás és a felnőttek nemi szervei nem a normális kategóriába tartoznának. A nemi szerv látványa, a "megmutatása" nem illendő, sokszor még a házastársnak, a partnernek sem. A szexualitás, a meztelen testtel kapcsolatos szégyen, a negatív beidegződések nem velünk született tulajdonságok, évszázadok örökségeként a családban tanuljuk. Egy kisgyerek még önfeledten örül teste minden porcikájának. De jó is lenne, ha a nemi szervével kapcsolatban is ezt élhetné meg az öntudatra ébredése után is. Ha azt hallaná, hogy rendben van ott lent is minden, szép és egyedi úgy, ahogy van! A testünkkel, a nemi szervünkkel, a működésével (pl. ürítés) kapcsolatos negatív megjegyzések (lányoknál gyakori a "csúnyája"kifejezés) a felnőttek részéről azt tudatosítja a gyermekben, hogy nem jó, hibás, esetleg rossz az, ami természetes és szép. A fizikai bántalmazás, a verés pedig súlyos, a testtel, lélekkel kapcsolatos negatív képet éget be az énképbe, a test rossz, nem szerethető, büntetni kell.

rossz énkép

A serdülőkorba újabb sérülések szerezhetünk...

...ha a biológiai éréssel kapcsolatban kapunk gúnyolódó, bántó megjegyzéseket. Pl. egy viccnek szánt "beszólás"a fiúk részéről a mellek méretére vonatkoztatva akár a mellek leszorításához, önsanyargatáshoz vezethet. Komoly önismereti munkát igényel a mellek vállalása a későbbiekben.

Tovább súlyosbítja a helyzetünket, ha ennél nagyobb fizikai vagy lelki trauma ért bennünket. Az erőszakos nemi közösülésen átesett nők és a traumatikus szülés élménnyel rendelkezők a posztraumatikus stressz szindróma tüneteit hordozzák. Az átélt rendkívül intenzív, bénító erejű testi lelki megrázkódtatások következtében tartós életminőség romlás, sok esetben hosszú távú egészségkárosodás lép fel. A szexuális élettől való félelem, az undor, a szexuális vágy megszűnése, a krónikus kismedencei fájdalom, a nemi szervek különböző típusú megbetegedései gyakran következnek be nőiességükben súlyosan traumatizált hölgyeknél. Az ellenük elkövetett bántalmazás érzelmi sokkját élhetik át újra, ha csak az erőszakhoz hasonló fizikailag alá fölé rendelt helyzetre gondolnak az áldozatok. A fantáziájában a nőgyógyászati rendelő is lehet az a hely, ahol újra a megrázó szituáció emlékeinek hatása alá kerülhet. Ki szeretné felidézni mindazt a borzalmat, ami testének és lelkének megkínzásakor érzett? Van- e olyan betegség, ami ennél rosszabb? Egy bántalmazott nő számára nincs! Az emlékei annyira traumatikusak lehetnek, amik felülírják a megelőzés érdekében tett lépéseket, a józan ész szavát. Marad a bezárkózás, a súlyos terhek cipelése hosszú évekig... és van, aki megússza és van, aki nem a betegséget…

Az orvosi rendelőt bátrabban nyitja ki az a nő, aki belül tudja, hogy természetes és szép a teste, bele értve a nemi szerveit is.

Az előző nőgyógyászati szűrések, vizsgálatok tapasztalati is döntőek egy újabb időponton való megjelenéshez. A szűréseket nem szabad, hogy szükségtelen fizikai fájdalom kísérje, vagy közöny, esetleg oda nem illő megjegyzés.

A mammográfiai vizsgálat nem lehet komolyabb, mint kellemetlen, sem a méhnyakból származó minta levétele, sem a hüvelyi manuális vizsgálat. Komoly visszatartó erő a következő szűréstől, ha valaki átélt már ilyet.

Ezért a nőgyógyász jó esetben nem "csak" kiváló orvos, jó kezű sebész, hanem felkészült a női lélek működésével kapcsolatban is. Aki tisztában van azzal, hányféle módon sérülhettünk nőiességünkben, honnan ered és mi a szégyen érzet. Minden negyedik, ötödik nő élete során súlyosan traumatizálódott, így érkezik, ha egyáltalán megérkezik sok sok év után a rendelőjébe. Ahol neki a lelki sebeket is figyelembe kell venni, türelemmel, óvatosan, tapintattal. Ahol a régi sémák átírhatóak, ahol a traumák gyógyulhatnak, a súlyosabb betegségek megelőzhetőek, ha kellő figyelemmel, az intimitás legmagasabb szintű védelme mellett történik a vizsgálat vagy a szükséges beavatkozás. Ha megtaláljuk a megfelelő szakembert, nyert ügyünk van!

De nem feledkezhetünk el a saját radikális felelősség vállalásunkról sem!

Mert számtalan helyen, módon és mélységben sérülhettünk a nőiességünkben, de a szűrővizsgálatra NEKÜNK KELL elmennünk és a gyógyulás útját nekünk kell végig járni! Mindaddig keressünk, míg meg nem találjuk azt az orvost, akinél biztonságban lehetünk! És ha megtaláltuk, nem várhatjuk, hogy majd egy személyben megoldja az összes problémánkat! Az egészségünk, a gyógyulásunk a mi kezünkben van, a lelki részét jó, ha külön kezeljük: nem a nőgyógyász az egyedüli ember, aki mindenben kompetens, és akinek esetleg ki kell öntsük szívünket. Ma már számtalan módszer, eszköz elérhető, ahol a női lélek gyógyulni tud.

Merjünk ezekkel élni, használjuk azt, ami segít bennünket!

Kívánom minden kedves Nőtársamnak, hogy járja végig a saját útját, találja meg a neki személyesen segítő módszereket, gyógyítsa be a nőiességén esett sebeket és jusson el évente egyszer a nőgyógyászati rendelőig! Ha nem is vígan és dalolva, de bátran és elszántan lépjen be a szűrővizsgálatra, mint akinek a sorsa a kezében van, és

aki képes felelősséget vállalni a saját egészségéért!

R. Tavaszi Piroska
gyógytornász, mentálhigiénés szakember, gátizom specialista

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások