Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A méhnyakrák kezelése – kitől kérdezhetek? (x)

Ajánlom a Facebookon

Megszületett a diagnózis: méhnyakrák. Azonnal ezer kérdés merül fel. Mennyire súlyos stádiumban sikerült felfedezni a betegséget? Milyen lehetőségek állnak az orvosok rendelkezésére a kezelésre? Melyiket válasszam, hogy a legnagyobbak legyenek az esélyeim a gyógyulásra? A mesterséges intelligencia segítségével készült terápiás javaslat új lehetőség arra, hogy minden szempont figyelembe vételével a lehető legjobb döntés szülessen.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

 

A méhnyakrák a negyedik leggyakoribb rosszindulatú betegség a nők körében, mely a nőket érintő összes rákfajta körülbelül 6-7 százalékát teszi ki. A méhnyakráknak kiemelkedő jelentősége van abból a szempontból, hogy a legeredményesebben kezelhető daganattípus, melyben – korai stádiumban kezelve – akár teljes és végleges gyógyulás is elérhető.

Az eredményes kezelésnek és a kiváló gyógyulási arányoknak azonban előfeltétele a korai felismerés, mely rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálatokkal valósítható meg. Mivel a méhnyakrák kialakulásában igazoltan szerepe van a humán papillómavírus (HPV) okozta fertőzésnek is, a vizsgálatot HPV-szűréssel is célszerű kiegészíteni.

intima hpv betegtajekoztato 2022

Gyakori kérdések, szakértői válaszok - érthetően a HPV-ről >>


A diagnózis: méhnyakrák. Milyen lehetőségeim vannak a kezelésre?

Elöljáróban annyit kell leszögezni, hogy a kezelést alapvetően befolyásolja, hogy a betegség mennyire előrehaladott a felismerés időpontjában. Csak a méhnyakra korlátozódik, vagy már a méhtestre is ráterjedt? A méhet szűri be a daganat, vagy annak határait átlépve már a méh közvetlen környezetét is? Mutathatók-e ki ráksejtek a közelebbi vagy távolabbi nyirokcsomókban is? A betegség a kismedencei szerveket, szöveteket érinti, vagy már a test távolabbi pontjaira is áttéteket adott?

A daganat kiterjedését, a helyi vagy távoli érintettség tényét és mértékét az úgynevezett stádiumbesorolás adja meg, mely minden terápiás terv alapját képezi. Emellett azonban egyéb tényezők is komolyan latba esnek az onkoteam döntésének meghozatala során, kiemelt hangsúllyal a beteg prioritásai, kívánságai, jövőbeni elképzelései. Mivel a méhnyakrák – a közhiedelemmel ellentétben – nem csak az idős nők betegsége, sőt valójában már akár nagyon fiatal korban is támadhat, a személyes prioritások között kitüntetett helyet foglalnak el a gyermekvállalási tervek. Fontos tudni, hogy ma már akár méhnyakrák miatti kezelés után sem elképzelhetetlen a várandósság és a gyermekszülés, ez azonban korai felismerést kíván, a kezelés és utánkövetés során pedig maximális együttműködést a beteg részéről.

A legfontosabb, hogy mindig egyénre szabott, a betegséget és a beteg preferenciáit, egyéni körülményeit egyaránt figyelembe vevő döntés, terápiás terv szülessen.


A méhnyakrák kezelési módjai

A rákbetegség egyéb formáihoz hasonlóan a méhnyakrák kezelése során is elsődleges cél a daganatsejtek lehetőség szerinti minél teljesebb kiirtása a szervezetből, valamint a kiújulás és áttétképződés megakadályozása. Ez történhet az érintett szövet vagy szerv műtéti kimetszésével, sugárkezeléssel és/vagy kemoterápiával.

Méhnyakrák kezelése

Műtét

A műtét típusát és mértékét a daganatos érintettség súlyossága szabja meg. Kicsiny elváltozás esetén – és különösen akkor, ha rendszeres szűréssel sikerült a bajt már úgynevezett rákelőző állapotban felismerni – megoldást jelenthet a méhnyak kúp alakú körkörös kimetszése, az úgynevezett konizáció. Ha konizációval megoldható a probléma, akkor a műtét nem jelenti akadályát a jövőbeni gyermekvállalási elképzeléseknek sem.

Amennyiben a konizáció nem látszik elegendőnek a daganat teljes körű kiirtására, a méh teljes eltávolítása válik szükségessé – kiterjedtebb betegség esetén a környező szövetekkel, a potenciálisan érintett nyirokcsomókkal együtt.

Sugárkezelés (radioterápia)

A sugárkezelés során pontos terv szerint alkalmazott, szigorúan szabályozott nagy energiájú sugárzást alkalmaznak a ráksejtek elpusztítására. A kezelés elvi alapját az képezi, hogy a ráksejtek gyorsabban osztódnak, gyorsabb anyagcserét folytatnak, mint a környező ép sejtek, így azoknál érzékenyebbek a sugárzás hatásai iránt. A kezelés során cél, hogy a ráksejtekre kifejtett maximális pusztító hatás mellett az ép sejtek a lehető legkevésbé sérüljenek, melyet pontos tervezéssel, az ép területek sugárárnyékolásával érnek el.

Az Intima.hu alapítója beszélget Dr. Szántó István, onkológus főorvossal a mesterséges intelligencia szerepéről a daganatok gyógyításában

 

Kemoterápia

A kemoterápiás gyógyszerek hatása azon alapul, hogy gátolják vagy lassítják a ráksejtek kontroll nélküli növekedését és szaporodását. A kemoterápiás szereket többnyire nem önmagában (úgynevezett monoterápiaként), hanem több szer kombinációjával alkalmazzák. A kemoterápiás szerek protokoll szerinti adagolása mellett természetesen figyelmet fordítanak a mellékhatások (pl. hányinger, hányás, vérképeltérések) enyhítésére is.

A sugárkezelés és a kemoterápia alkalmazható a műtét után, amikor a cél az esetlegesen visszamaradt ráksejtek elpusztítása, ez esetben adjuváns kezelésről beszélünk. A másik lehetőség a neoadjuváns terápia, melynek során a gyógyszerek és a besugárzás célja a daganat méretének műtét előtti csökkentése, esetleg az eredetileg nem műthető daganat műthető méretűvé kisebbítése.

Kontrollvizsgálatok

A méhnyakrák elsődleges kezelését követően – a kiújulások és az áttétes betegség korai felismerésére – alapvető jelentősége van a rendszeres kontrollvizsgálatoknak. Ezekre kezdetben sűrűbben kerül sor, később – ha minden rendben találtatik – a kontrollvizsgálatok ritkíthatók.

Amennyiben a betegség akár helyi kiújulás, akár távoli áttét formájában visszatér, újabb kezelés válik szükségessé. Ez történhet az elsőként már hatásosnak bizonyult gyógyszerrel vagy más terápiás módszerrel, de az orvosok esetenként terápiaváltásra is kényszerülhetnek.

Másodvélemény kérése


Nem tudom, hogyan döntsek. Kihez fordulhatok?

Hazánkban az onkoteamek rendszere működik, mely biztosítja, hogy a kezelésben érintett összes szakma képviselője a rendelkezésre álló összes információ alapján, a szakmai protokollok figyelembe vételével felállítsa a terápiás tervet. Ezt a betegnek joga van elfogadni vagy elutasítani.

Előfordulhat azonban, hogy a betegnek még lennének kérdései, több információ alapján szeretné meghozni ezt az egészségét és életét alapvetően meghatározó döntést, esetleg tudna akarja, hogy egy másik orvos is ugyanezt a terápiás tervet javasolná-e vagy mást ajánlana.

Ilyenkor a betegnek lehetősége van más intézményhez, esetleg privát egészségügyi szolgáltatóhoz fordulni, egy teljes onkoteam összehívására azonban értelemszerűen nincs lehetősége. Erre a problémára kínál megoldást az OncoLogic Kft. szolgáltatása, segítségül hívva a mesterséges intelligenciát. Ennek során egy előzetes konzultációt követően egy számítógépes program, a Watson for Oncology – voltaképpen egy virtuális onkoteam – segítségével születik meg a terápiás javaslat. Ezt kapja meg a beteg angolul és magyarul is egy rövidebb, összefoglaló formában, a hazai szakmai protokollokhoz igazítva egy második konzultáció során. Ez alkalommal a beteg felteheti a kérdéseit a Watson for Oncology által készített terápiás javaslatokat bemutató onkológus szakorvosnak, aki mindent részletesen elmagyaráz és minden kérdésre válaszol.

Ezzel kapcsolatban nagyon fontos tudni, hogy a Watson for Oncology mesterséges intelligenciájának alapját tudományos kutatások, közlemények, szakkönyvek képezik, tehát csak arra van válasza, amire már kellő mennyiségű tudományos adatot publikáltak. Ezért nagyon lényeges, hogy már a diagnózis felállításakor, az onkoteam véleményére várva vagy azt éppen kézhez kapva fontolja meg a beteg a Watson for Oncology szolgáltatásának kérését. Hiszen minél inkább előrehalad a betegség, és minél több terápiás próbálkozás történik, annál nagyobb az esélye, hogy olyan sok egyéni körülmény, tényező játszik már közre a betegség alakulásában, melyre vonatkozóan már nem áll Watson for Oncology rendelkezésére elegendő tudományos adat terápiás javaslata elkészítéséhez.

A méhnyakrák esetén ilyen körülmény többek között, ha az első kezelést követően a betegség az eredeti helyén visszatért, illetve ha a kialakult áttétes betegségben sem az elsőként, sem pedig a másodikként választott kemoterápiás kezelés nem bizonyult eredményesnek.

 

Onkológiai terápiás javaslat a mesterséges intelligencia segítségével
Az Oncologic szolgáltatása az onkológiai szakorvossal történő személyes konzultáció és a mesterséges intelligencián alapuló legkorszerűbb technika ötvözete. Az IBM által kifejlesztett és a világ vezető onkológiai centruma, a New York-i Memorial Sloan Kettering Cancer Centerben szakemberei által betanított Watson for Oncology mesterséges intelligencia alkalmazás egyénre szabott terápiás javaslatot ad bizonyítékokon alapuló eredmények alapján. A Watson for Oncology képes értelmezni a beteg vizsgálati eredményeit, és kiválasztani a rendelkezésre álló óriási, a legújabb kutatási eredményeket és publikációkat is tartalmazó, szakirodalomból a betegre szabott legmegfelelőbb terápiás javaslatokat. 
A szolgáltatás részét képezi egy szakorvosi konzultáció, továbbá egy részletes angol nyelvű terápiás javaslat, valamint annak magyar nyelvű írásos összefoglalója, amit az OncoLogic onkológus szakembere ismertet a beteggel a személyes konzultáció során.
A Watson for Oncology terápiás javaslatát minél előbb, ideális esetben a daganatos betegség diagnosztizálásával egyidőben javasolt beszerezni, mivel a 
betegség előrehaladott állapotában a terápiás lehetőségek leszűkülnek és az eredményes kezelés esélyei csökkennek.

 

Írta: dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos
Szakmai lektorok: Dr. Szántó István onkológus főorvos, Dr. Forrai Gábor radiológus főorvos

Hírlevél feliratkozás - Intima

Bővebben is olvasnál szakértőkkel készült interjúkat, cikkeket a mellrákkal kapcsolatban?
Iratkozz fel a méhnyakrák-infó hírlevelünkre!

Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász osztályvezető helyettes főorvos, onkológiai sebész

Budapest

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

szülész-nőgyógyász, nőgyógyász daganatsebész, robotsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások