Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Szülés utáni szexuális élet

Ajánlom a Facebookon

Kisbabánk érkezésével a legnagyobb fókusz őrá helyeződik, és az intim együttlétek egy időre kevesebb figyelmet kapnak. Számtalan testi és lelki változás megy végbe szülés közben és után, amelyek hatással lehetnek a szexuális életünkre, és amelyekről érdemes őszintén, befogadóan beszélgetni a párkapcsolatban. Arról, hogy melyek ezek a változások, és hogy mire érdemes figyelni, dr. Horváth Rita szülész-nőgyógyásszal és Kránicz Ágnes klinikai szakpszichológussal beszélgettünk.

intimitás

 

A szülés utáni 6. héten nőgyógyászati kontrollvizsgálaton vesznek részt az édesanyák. A szakorvos ekkor ellenőrzi a méhnyak, a hüvely és a gát állapotát, a sebek gyógyulását. A vizsgálatot megelőző hetekben – a gyermekágyi vérzéssel összefüggő fertőzésveszély, a sebgyógyulás megzavarása és az esetleges fájdalmak miatt – nem javasolt a szexuális élet gyakorlása. A szülést követő fizikai regenerálódáshoz tehát minimum 6 hét szükséges. Ebben a 6 hétben az ülőfürdőt, a medencézést és a hüvelyi készítmények (például hüvelykúpok) használatát is kerülni kell (amíg nem záródik a méhszáj, ezek is növelhetik a fertőzés kockázatát).


Szerteágazó panaszok, egyéni mérlegelés

A nőgyógyászati kontroll leggyakoribb témái a gátsérülések gyógyulási folyamata (amelyek főként szexuális együttlétkor okozhatnak fájdalmat), a hüvelyszárazság (ami a szoptatás természetes velejárója), valamint a szexuális izgalom hiánya (ami szintén természetes ebben az időszakban) és a fogamzásgátlás. A panaszok természetesen szerteágazóak lehetnek, és mindig egyéni mérlegelést igényelnek. Emellett azt is érdemes figyelembe venni, hogy testi és lelki tényezők egyaránt befolyásolhatják, hogy hogyan történik a szexuális élethez való visszatalálás.

Dr. Horváth Rita szülész-nőgyógyász azt tapasztalja, hogy a vizsgálat során hamar felfedezhető, hogy elsősorban testi vagy lelki eredetű panaszról van-e szó. A kompetenciahatárokat azonban minden esetben tiszteletben kell tartani, így az utóbbi esetén felmerülhet az igény a pszichológus kollégával való konzultációra. Mielőtt Kránicz Ágnes klinikai szakpszichológus segítségével is elmerülünk a témában, vegyük végig, amit fizikális szempontból tudni érdemes!


Síkosítók, kúpok, krémek…

Kulcsszó lehet itt a türelem, hiszen mind a libidó, mind a síkosodás rendeződéséhez időre van szükség.

Ha hüvelyszárazságot tapasztal az édesanya, teljesen gyakorlatias megoldást tudunk javasolni: léteznek síkosítók és hialuronsav tartalmú hüvelykúpok, krémek, amelyek javítják a szövetek turgorát, rugalmasságát.

– mondja dr. Horváth Rita, akit arról is megkérdeztünk, mi lehet a különbség a szülés utáni szexuális élet szempontjából a hüvelyi szülés és a császármetszés között.

Nehéz szexuális szempontból szembeállítani a hüvelyi szülést és a császármetszést. Általában azoknak az édesanyáknak van a legkevesebb panasza, akik gátsérülés nélkül szültek (a szülések 80%-ánál előfordul valamilyen szintű gátsérülés, ezek nagy része szerencsére felületes, csak a bőrt érinti). A fájdalmat sokszor ugyanis a hegesedés, sebgyógyulási zavar, illetve a vadhús előfordulása okozhatja. Hüvelyszárazság viszont mindkét esetben előfordulhat, tehát akkor is, ha a kisbaba császármetszéssel jött a világra – mutat rá a nőgyógyász, aki az izgalom hiánya kapcsán is megoszt velünk néhány tudnivalót.


A hormonális hatások és a vágycsökkenés

A biológia gondoskodik arról, hogy ebben az időszakban a szülők fókusza a kicsire helyeződjön. Érdekesség, hogy hormonális hatásra nemcsak a nőkben, hanem a férfiakban is kimutatták a szexuális vágy csökkenését. Ha belegondolunk, ilyenkor nem is az a biológiai értelemben vett feladatuk, hogy szaporodjanak, hanem hogy az utódot ellássák, táplálják, teljeskörűen gondoskodjanak róla. Ugyanakkor a szülők mindkét tagjának érdemes szem előtt tartania, hogy az intimitás a kapcsolat fontos része, és az sem megoldás, ha ilyenkor hosszabb ideig, hónapokig, esetleg évekig egyáltalán nem is foglalkoznak ezzel a témával – hangsúlyozza dr. Horváth Rita, akivel a leggyakoribb tévhiteket is átbeszéltük.


Döntsük le a tévhiteket!

Téves hiedelem, hogy minden más lesz, örökre megváltozik, vagy hogy törvényszerűen rosszabb lesz a pár szexuális élete. A hüvelyi szülés nem feltétlenül változtatja meg maradandóan és nagymértékben a szexet. A női szervezet erre fel van készülve, és regenerálódik (a ritkán előforduló extrém eseteket, nagyobb sérüléseket, komplikációkat természetesen külön kell tárgyalni).

Szintén gyakori tévhit, hogy a gátmetszés maradandó fájdalmat fog okozni. A megfelelően és igényesen ellátott és gyógyult gátmetszés nem okoz panaszt. A gát igen jó gyógyhajlamú terület! – osztja meg velünk a szakorvos, aki végül a szülésre való felkészülés fontosságára is kitér.

Léteznek olyan eszközök és gátizomgyakorlatok, amelyek nemcsak a szülés során jelentenek segítséget, hanem a későbbi szexuális élet terén is. A pontos kivitelezéssel kapcsolatos kérdésekben gyógytornász és szülésznő is segíthet, a gátmasszázs hatékonyabb elvégzésébe pedig a partnert is érdemes bevonni.

segitunk felkeszulni a szulesre

 

A testi tényezők után térjünk is át a szülés utáni szexuális élet lelki vonatkozásaira!

A szexualitás, az intim együttlét tanult viselkedés, amit az is befolyásol, hogy hogyan gondolkodunk a saját örömeink megéléséről. Ha a szexuális élet a szülés előtt is meghittségről, szerelemről, pozitivitásról szólt, akkor nagyobb eséllyel utána sem lesz olyan nagy probléma ezen a téren. Változások természetesen várhatóak a testi-lelki folyamatok miatt, de a kihívások mellett vagy azokon túl az is előfordulhat, hogy az intimitás még jobban el tud mélyülni, mint korábban. Az elégedettségre pedig nem feltétlenül a gyakoriság, hanem a meghittség és az örömszerzés képessége (önmagunknak és a másik félnek) lesz nagyobb hatással, amihez önismeretre és a partnerünk ismeretére is szükségünk van. A „görcsös” akarás ugyanis gondolati és fizikai síkon is erőfeszítésekkel jár, ami gátja a felszabadultságnak – kezdi Kránicz Ágnes.


Összebújás, simogatás, szeretgetés…

Az első 6 hétben, amíg a regenerálódás és a fertőzésveszély miatt kerülendő a szexuális élet, érdemes apróbb gesztusokkal fenntartani, illetve újra előhívni az intimitást. – Itt minden olyanra gondolhatunk, ami korábban is megvolt a hétköznapi interakciókban: összebújás, simogatás, szeretgetés… Sőt, az elismerő, szerető, kedves szavakról se feledkezzünk meg! A szavaknak hatalmas erejük van a párkapcsolatban, erősíteni és gyengíteni is tudjuk egymást mondatainkkal, és ha erre figyelünk, könnyebben fennmaradhat/visszatérhet az érzékiség.


Türelemmel lenni a szenzitív periódusban

A testméretek, testsúly és testkép változásai miatt a nők nagyon nehéz időszaknak élhetik meg az első heteket, hónapokat, maga a várandósság és a szülés pedig intenzív megterhelést jelent. Éppen ezért kulcsfontosságú a türelem, és annak figyelembevétele, hogy mindkét fél – a férfi is – nagyon szenzitív periódusban van.

– emeli ki a pszichológus, akit a fáradtság, kimerültség és a libidó csökkenésének összefüggéseiről is megkérdeztünk.


Kialvatlanul minden nehezebben megy

A kutatásokból is visszaköszön, hogy a párok gyakran számolnak be a fáradtság, kialvatlanság miatt csökkenő szexuális vágyról. Jó alapot jelenthet tehát a szexuális élet folytatásához, amikor beáll az új napi ritmus, megbeszéli a pár, hogy ki mikor tudja kialudni, kipihenni magát, hogyan osztják be maguk között az új és meglévő teendőket. Ahogy a nővel, úgy a férfival szemben is fontos a figyelmesség, türelem és megértés, például nem várható el egyik féltől sem jó teljesítmény egy kimerült állapotban.

Beszéljünk egymással őszintén arról, hogy milyen pozitív és negatív érzéseink vannak (ítélkezés helyett befogadható módon), és mi segíthet megoldani a fáradtságunkat, kialvatlanságunkat! Ha pedig ennél többről van szó,  kérdéseink vannak, merjünk utánajárni szakembereknél, nőgyógyásznál, védőnőnél, pszichológusnál!

– javasolja Kránicz Ágnes.


Beleengedni magunkat az örömökbe

Végül, de nem utolsósorban arra is kitértünk, hogy szülést követően, hosszabb távon akár teljesen más oldalát is megismerhetjük, megélhetjük a szexualitásunknak, nyitottabbá válhatunk új tapasztalatokra, kísérletezésekre az intimitás terén.

A kutatások azt mutatják, hogy a legtöbb nő jobban élvezi szülés után a szexet, mert felébrednek bennük olyan érzékek, amelyekre korábban nem volt példa. Nőhet az élvezeti potenciál, feléledhetnek új erogén zónák, és érzékenyebbek, stimulálhatóbbak is lehetnek adott testrészek, részletek. Sokan említik az orgazmus intenzívebb megélését, ami összefügghet azzal, hogy jobban átengedi magát a pár az örömök megélésének.

Felszabadító erőt, muníciót adhat a későbbiekben a „képes voltam végigcsinálni a várandósságot, és világra tudtam hozni a gyermekemet” érzése, gondolata. A női test emlékszik mind a nehézségekre, mind a felszabadultság, megkönnyebbülés megtapasztalására is. Felszabadító ereje van annak, amikor a párkapcsolatban merünk és tudunk beszélgetni az intimitásról és akár ennek a megváltozásáról is. Ezt már a kapcsolat első időszakában, a családtervezés előtt is érdemes gyakorolni – fogalmaz a pszichológus.

 

Köszönjük az értékes információkat Dr. Horváth Rita szülész-nőgyógyásznak és Kránicz Ágnes klinikai szakpszichológusnak!

 

Ismerd meg a TritonLife Magánkórház szolgáltatásait!

 

A TritonLife Róbert Magánkórház jelenleg az egyetlen olyan magánkórház, ahol

  • 24 órás, állandó szülészet-nőgyógyászati, aneszteziológiai és neonatológiai ügyelet van jelen, amely képes azonnal a tettek mezejére lépni. Szakembergárdájuk azonos, evidence-based protokollok alapján működik, hogy a nap minden órájában ugyanazt a minőséget tudják garantálni, bárki legyen is éppen a helyszínen.
  • emeltszintű perinatális intenzív centrum (PICII) működik, hogy a korábban érkező, illetve intenzív ellátást igénylő babák is maximális biztonságban legyenek, mindezt úgy, hogy egy percre se kelljen elválniuk az édesanyjuktól.

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások