Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Szifilisz: ismerd meg a betegséget

Ajánlom a Facebookon

A szifilisz az egyik legismertebb nemi úton terjedő betegség. Mindenki hallott már róla, legtöbben mégsem ismerik a tüneteit és hatását az emberi szervezetre. Az alábbi összefoglaló ebben nyújt segítséget.

Szerző: Dr. Tisza Tímea - Intima.hu

Szerző: Dr. Tisza Tímea | bőr- és nemigyógyász szakorvos

Kiket érinthet a szifilisz?

Ahogy a legtöbb STD ellen, a szifilisz esetében is az óvszerrel történő védekezés nyújtja a legnagyobb védelmet, hiszen főként azok veszélyeztetettek, akik enélkül élnek szexuális életet, ideértve az orális- és anális szexet is.

A szifilisz terjedése

A szifilisz átadásához olyan szoros és intenzív testi érintkezés szükséges, mely során a kórokozó átjut a partner szervezetébe. Sajnos egy várandós nő esetében nagy esély van rá, hogy a magzat is megfertőződik a kórokozóval, mely súlyos következményekkel járhat, akár a magzat elhalásával is.

A kábítószer használók között is terjedhet a kórokozó, hiszen közös, használt tű (vagy fecskendő) használata esetén nagy eséllyel fertőzik meg egymást az érintettek.

Kérdésed lenne Dr. Tisza Tímea bőr- és nemigyógyászhoz? Tedd fel itt!


A szifilisz stádiumai

A kezeletlen szifilisz egy egész testet érintő krónikus lefolyású betegség, melynek több stádiuma van:

Korai fertőző szifilisz

1. stádium

A betegség első tüneteként először a szexuális aktus során használt szervek (nemiszervek, végbélnyílás stb.) sebesednek ki, kb. 3 héttel a megfertőződés után. Ez az ún. „elsődleges fekély”, ami a legfertőzőbb. A férfiaknál könnyen észrevehető, a seb megjelenését követően a hímvessző megduzzadhat, mely néha fitymaszűkületet okoz. A nőknél nehezebben észrevehetőek az első tünetek, mivel néha a sebek a hüvelyben és/vagy a méhszájon jelentkeznek. Általánosságban elmondható, hogy mindkét nem esetében a fájdalmatlan kisebesedéshez a környező nyirokcsomók fájdalom nélküli megduzzadása is társul.

2. stádium

Nem viszkető, halványrózsaszínű foltok, majd barnásvörös, tapintható, szélükön gyakran gallérszerűen hámló kiütések a másodlagos szifilisz klinikai tünetei. Ezek körülbelül 9 héttel a megfertőződés után jelennek meg. A hajlatokban, nemi szerveknél kisebesedő, nedvező, bűzös, lapos növedékek észlelhetőek, melyek rendkívül fertőzőek.

Általános kísérő tünetei:

  • rossz közérzet,
  • levertség,
  • gyengeség,
  • több testtájon nyirokcsomó duzzanat,
  • és egyre gyakrabban találkozhatunk a központi idegrendszer érintettségére is utaló tünetekkel (fejfájás, hallás- és látászavar).

Késői szifilisz

Elsősorban belső szervi, szív, keringési rendszeri, ideggyógyászati, pszichiátriai, szemészeti és bőrtünetekkel járhat.

Hogyan történik a szifilisz diagnosztizálása és kezelése?

Nem kell megijedned, a szifilisz gyógyítható betegség! Diagnosztizálása és kezelése nemi gyógyász szakorvos feladata. A diagnózis a betegek fizikális és vérből végzett ellenanyag vizsgálatán, nedvező tünetek, illetve elsődleges fekély esetén a kórokozó kimutatásán alapul.

A szifilisz diagnosztikája és kezelése

A szifilisz gyógyítható betegség!

A szifilisz fertőzés kezelése minden esetben a nemi gyógyász feladata. Fontos a korai diagnózis, hiszen a szifilisz minden stádiumban antibiotikummal tökéletesen meggyógyítható, viszont a kezeletlen szifilisz súlyos, akár halálos szövődményeket okozhat.

Az indokolatlanul szedett antibiotikumok, a fertőtlenítő krémek gátolják a szakorvost a diagnózis felállításában, mivel ezek a készítmények akadályozhatják a kórokozó kimutatását.
A diagnózis a betegek fizikális tünetek és vérből végzett ellenanyag vizsgálatán, illetve elsődleges fekély esetén a kórokozó kimutatásán alapul.

Tehát, ha a nemi szerveden seb vagy fekély van, illetve lágyéki nyirokcsomó duzzanatot tapasztalsz, továbbá, ha olyan bőrkiütésed van, mely nem viszket, nem fáj, és ehhez esetleg általános nyirokcsomó duzzanat társul, akkor feltétlenül menj el STD szűrésre, hiszen szifiliszed is lehet.

 

Forrás, szakmai lektor: Dr. Tisza Tímea, bőr- és nemigyógyász szakorvos, Belvárosi Orvosi Centrum
Szerkesztette: Intima.hu

Ajánlott orvosok

Dr. Kovács Fruzsina - Intima.hu Dr. Szandányi Réka Dr. Takácsy Teréz - Intima.hu Dr. Tisza Tímea - Intima.hu
Dr. Kovács Fruzsina
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Szandányi Réka
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Takácsy Teréz
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tisza Tímea,
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tóth Béla - Intima.hu Dr. Tóth Orsolya - Intima.hu Dr. Várkonyi Viktória - Intima.hu
Dr. Tóth Béla
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tóth Orsolya
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Várkonyi Viktória
bőr- és nemigyógyász szakorvos

 


Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a hírlevelünkre:

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások