Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Melyek a koronavírus-fertőzés tüdőgyulladásra utaló tünetei?

Ajánlom a Facebookon

Avagy mikor szükséges AZONNAL orvoshoz fordulni? - ebben nyújt segítséget Dr. Bittner Nóra onkológus, a Debreceni Egyetem Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója, és a 21 Nő az Egészségügyért Alapítvány egyik alapító tagja.

Válaszol: Dr. Bittner Nóra onkológus

Válaszol: Dr. Bittner Nóra | onkológus

Miben különböznek a tüdőgyulladás típusai és melyek a fontos, kórházi ápolást igénylő tünetek?

A tüdő szerepe a gázcsere, az oxigén- ellátottság biztosítása valamennyi szervünk számára, működése ezért létfontosságú. A különböző légúti megbetegedések során jól megkülönböztethető a felső légutakat érintő megbetegedés, melynek tünetei viszonylag gyorsan alakulnak ki orrdugulással, torokfájdalommal. Az enyhe fertőzések itt megállnak, és pár nap után gyógyszeres terápia nélkül is meggyógyulnak.

Akkor azonban, ha a vírus, vagy a baktérium az alsó légutakba is eljut, a hörgők és a léghólyagocskák nyálkahártyáján kiválóan tud szaporodni. Elhúzódó lázas állapotot, köhögést, a gyulladásos izzadmány miatt nehézlégzést, és ezek következtében egyre romló általános állapotot okoznak. Ekkor kialakult képet hívjuk tüdőgyulladásnak.

Hogyan ismerhető fel a koronavírus (COVID-2019) által okozott tüdőgyulladás?

A vírusok, - mint amilyen a COVID-2019 - által okozott tüdőgyulladás hirtelen kialakuló magas lázzal, többnyire száraz köhögéssel, mellkasi fájdalommal és nagyfokú nehézlégzéssel jelentkezik. Ennek oka, hogy többnyire mindkért tüdőt megbetegíti, tehát hirtelen lecsökken a szervezet oxigén ellátottsága, ami valamennyi létfontos szervünk működését károsíthatja (agy, szív, tüdő, vese).

A felsorolt panaszok észlelésekor AZONNAL ORVOSHOZ KELL FORDULNI, mivel a gyorsan romló állapot azonnali kórházi kezelést, sok esetben - a meghatározott paraméterek alapján - a kieső tüdő funkcióját pótló gépi lélegeztetés szükségességét igényli.

Mi a koronavírus fertőzés lefolyása?

A COVID-19 fertőzés klinikai lefolyásának három fő mintája létezik:

  • Felső légúti tüneteket mutató enyhe lefolyású betegség, nem életveszélyes lefolyású tüdőgyulladás
  • Súlyos, gépi lélegeztetést igénylő tüdőgyulladás,
  • Akut légzőszervi distressz szindrómával (ARDS)

Az ARDS egy életet veszélyeztető állapot: a tüdő olyan jellegű károsodása, amely miatt nem jut elegendő oxigénhez, így a keringés, és egyéb szervek is károsodnak. Amennyiben kialakul a gyors állapotromlás (ARDS) a beteg állapota komoly életmentő eljárást, lélegeztetést igényel. 

Az akut légúti distressz szindróma (ARDS) gyorsan terjedő járványos megbetegedések lefolyásakor kb. 1%-ban jelentkezhet. A cseppfertőzéssel terjedő megbetegedés a légutakba jutva a vírusos tüdőgyulladásokra jellemzően gyulladásos izzadmánnyal tölti ki az alveolusokat (léghólyagokat) ahol normál körülmények között a gázcsere végbemegy. Emiatt alakul ki a légzési elégtelenség, ami a gépi lélegeztetést szükségessé teszi, biztosítva ezzel a szervezet számára az oxigénezációt.

Kutatók szerint a SARS-CoV-2 humán koronavírustól az emberek 20 százaléka lesz súlyosan beteg, 80%-az enyhébb formában átfertőződik.

 

Tudnivalók a koronavírusról - Intima.hu

Koronavírus tájékoztatónk nőknek >>

 

Milyen védekezési lehetőségeink vannak?

Jelenleg a COVID-19 fertőzés emberről emberre terjed, ugyanolyan mechanizmuson keresztül, mint a többi közönséges megfázás vagy influenza vírus, azaz tüsszentéssel vagy szembe köhögéssel vagy a fertőzött beteg szekrécióival való érintkezés révén. Éppen ezért a megelőzésnek van nagyon fontos szerepe. Az új SARS-CoV-2 koronavírus-fertőzés ellen védekezni a hagyományos védekezési módszerekkel, alapvető higiéniai szabályok betartásával, zárt terekben nagyobb közösségek elkerülésével, gyakori és alapos kézmosással, fertőtlenítőszerek használatával lehet. Külön kiemelném, hogy fontos a számítógépek billentyűzetének és irányító „egereinek”, ajtókilincseknek, mobiltelefonok felületének gyakori fertőtlenítése is.

Forrás: 21 NŐ az Egészségért Alapítvány

Nem hagyunk magadra a koronavírus járvány idején sem.
Iratkozz fel legfrissebb cikkeinkre:

További cikkeink:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

klinikai onkológus

Budapest

onkológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások