Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Koronavírus terhesség alatt, és újszülött korban

Ajánlom a Facebookon

Mivel manapság a csapból is a koronavírus folyik, szakértők és önjelölt szakértők hada (ez utóbbiból van több) nyilatkozik, fontos, hogy egy ilyen érzékeny témában is próbáljunk meg a tényeknél maradni. Ez persze egy eddig ismeretlen kórokozó esetében nem feltétlenül könnyű, hiszen kevés valódi adat áll a rendelkezésünkre. De lássuk, hogy mit is tudunk ma, 2020 március elején, az új koronavírusnak (COVID-19) a terhességre, a méhen belüli magzatokra és a gyermekágyas időszakra vonatkozó hatásairól. Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász cikke a koronavírus és a terhesség kapcsolatáról.

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

Szerző: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász és endokrinológus

Koronavírus terhesség alatt, és újszülött korban

 

Mit kell tudni a terhesség alatti koronavírus fertőzésről?

Egyelőre szerencsére nagyon kevés olyan esetet ismerünk, ahol várandós nők fertőződtek meg a vírussal. Eddig mindösszesen 18 olyan esetet publikáltak, ahol bizonyítottan, vagy egyelőre gyanú alapján megállapítható volt a terhesség alatti COVID-19 fertőzés. Jó hír, hogy ezen esetek egyikében sem volt laboratóriumi vizsgálatokkal kimutatható az újszülött fertőzése, tehát jelen ismereteink alapján a méhen belül nem fertőződik meg a magzat. Természetesen egy ilyen esetszám közel sem elég ahhoz, hogy ezt tényszerűen kijelenthessük, de amit tudunk, az biztató.

 

A szakmai ajánlások alapján, amennyiben egy terhes nőnél merül fel a COVID-19 fertőzés gyanúja, ugyanolyan óvintézkedéseket, elkülönítést és terápiát kell kapjon, mint nem terhes állapotban.

Mindazonáltal megemlítendő, hogy a várandósok fokozottan veszélyeztetettek az egyéb komoly légúti vírusfertőzések tekintetében, mint az influenza, a (SARS)-CoV, vagy a (MERS)-CoV. Ebből fakadóan feltételezhető, hogy a COVID-19 esetében is előfordulhat súlyosabb kórlefolyás terhesség alatt, mint az nem terhes állapotban várható lenne.

Koronavírus terhesség alatt


Koronavírus fertőzés újszülött korban

Ezidáig kettő újszülöttkori fertőzésről tudunk. Az egyik esetben 17 napos korban diagnosztizálták a vírusfertőzést, itt minden bizonnyal a fertőzött anyától vagy az egyik fertőzött ápolótól kaphatta el az újszülött a vírusfertőzést, akikkel közvetlen kapcsolatban volt. A másik esetben 36 órás korban született meg a diagnózis, itt sajnos sem a fertőzés forrása, sem a mikéntje nem tisztázott.

Az Amerika Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság (ACOG) ajánlása alapján egy COVID-19 fertőzésben szenvedő anya újszülöttjét potenciálisan fertőzöttnek kell tekintenie az egészségügyi személyzetnek és ennek megfelelően el kell különítenie a laboratóriumi vizsgálatok elkészültéig.

 

Mit tartsunk a házi patikánkban?


Amit a szoptatásról tudni érdemes COVID-19 fertőzés esetén

A szoptatás tekintetében egyelőre nem tudjuk, hogy az anyatejjel átadható-e a fertőzés. Az természetesen egyértelmű, hogy szoptatás alatt “hagyományos” cseppfertőzéssel igen, ezért a jelenlegi ajánlások két választható alternatívát kínálnak.

Az egyik szerint az új fajta koronavírussal fertőzött, vagy tüneteket produkáló, a fertőzésre gyanús anyák fokozottan ügyeljenek a higiéniára szoptatás alatt (alapos kézfertőtlenítés, szájmaszk használata). A másik választható javaslat az, hogy a szoptatást mellőzzék és egy másik személy adja oda az újszülöttnek a lefejt anyatejet.


Vajon mi lesz a koronavírus folytatása?

Összességében tehát egyelőre nem tűnik a magzatra nézve veszélyesnek az új fajta koronavírus, a várandósok tekintetében viszont az átlagosnál minden bizonnyal sajnos nagyobb a súlyosabb kórlefolyás esélye. Amennyiben mindenki betartja a javasolt higiénés szabályokat és a melegebb tavaszi idő beköszöntével ez a vírus is úgy fog viselkedni, ahogy az egy valamire való légúti megbetegedéseket okozó influenza- vagy koronavírustól elvárható és eltűnik a süllyesztőben, akkor reméljük ezekre a kérdésekre nem is fogunk biztos válaszokat kapni.

Írta: Dr. Kelemen Csaba, szülész-nőgyógyász és endokrinológus

Forrás: uptodate.com

Nem hagyunk magadra a koronavírus járvány idején sem.
Iratkozz fel legfrissebb cikkeinkre:

 

Kapcsolódó tartalmaink:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 3 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások