Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Mit kell tudni szülőként a koronavírusról?

Ajánlom a Facebookon

A koronavírus-járvány (COVID19) világszerte felborította a gyermekek és családjaik életét. A COVID19-hez hasonlóan terjednek a félrevezető információk is, amelyek fokozzák a diszkriminációt és a megbélyegzést is. Az UNICEF, az ENSZ Gyermekalapja egészségügyi szakértőkkel karöltve azon dolgozik, hogy a tények diadalmaskodjanak a félelem felett, és a családok megbízható útmutatást és kérdéseikre válaszokat kaphassanak.

Mi a COVID19?

A koronavírus-betegség 2019 (COVID19) a koronavírus új faja által okozott betegség, amelyet először a kínai Vuhanban azonosítottak. A „CO” a koronát jelenti, a „VI” a vírust, a „D” pedig a betegséget (angolul disease).


A COVID19-et az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárvánnyá nyilvánította. Mit jelent ez?

A COVID19 világjárvánnyá nyilvánítása nem azt jelzi, hogy a vírus halálosabbá vált volna. Sokkal inkább a vírus földrajzi elterjedtségének elismerését jelenti.

Koronavírus betegtájékoztató


Mik a tünetei?

A COVID19 számos tünete hasonló az influenza, a közönséges nátha és egyéb betegségek tüneteihez, tehát tesztelés szükséges ahhoz, hogy megállapítsuk, hogy valaki valóban az újfajta koronavírussal fertőzött-e. A tünetek a vírussal történt találkozást követő 2-14. napon jelentkezhetnek és a nagyon enyhétől a súlyos megbetegedésig terjedhetnek. Vannak, akik megfertőződnek, de mégsem mutatnak tüneteket.

A leggyakoribb tünetek a láz, a köhögés és a fáradékonyság. Egyéb tünetek lehetnek többek között a légszomj, a mellkasi fájdalom vagy nyomás, az izomfájdalom vagy a testszerte jelentkező fájdalmak, a fejfájás, az ízlelés, illetve a szaglás elvesztése, a zavartság, a torokfájás, az orrdugulás vagy orrfolyás, a hasmenés, a hányinger és a hányás, a hasi fájdalom és a bőrkiütés. Ezeken a tüneteken kívül a csecsemőknél táplálkozási nehézségek jelentkezhetnek.

Bármilyen életkorú gyermek megfertőződhet a COVID19-cel. A gyermekek és a felnőttek hasonló tüneteket mutatnak, azonban a gyermekek esetében a betegség általában kevésbé súlyos lefolyású. (Lásd az Érinti-e a COVID19 a gyermekeket? című részt.)

Sürgős orvosi ellátást igénylő tünetek többek között a légzési nehézségek (szapora vagy gyenge légzés, valamint a hörgés, a szopásra való képtelenség csecsemők esetében), az ajkak vagy az arc elkékülése, a mellkasi fájdalom vagy nyomás, a zavartság, az ébrenlétre képtelenség/interakció hiánya, az ivásra vagy a folyadékok megtartására képtelenség, a súlyos hasi fájdalom.

Az influenza ellen létezik védőoltás is, tehát tartsa magát és gyermekét napra készen a védőoltásokkal kapcsolatban.


Hogyan terjed a COVID19 - betegséget okozó SARS-CoV-2-vírus?

A vírus főleg úgy terjed, hogy a fertőzött személy (köhögése, tüsszentése, beszéde vagy éneklése során) váladékcseppeket bocsát ki, amelyek bejutnak a közelben tartózkodó emberek szájába, orrába vagy szemébe. Úgy is meg lehet fertőződni, ha egy fertőzött felülettel történő érintkezést követően megérintjük a szánkat, az orrunkat vagy a szemünket. A COVID19-et okozó SARS-CoV-2-vírus néhány órán vagy akár több napon át is megmaradhat a felületen, azonban egyszerű fertőtlenítőszerekkel elpusztítható.

A vírus levegőbeni terjedése, amelyet aeroszolos átvitelnek is hívunk, történhet egészségügyi környezetben, ahol bizonyos orvosi eljárások rendkívül apró cseppeket, úgynevezett aeroszolokat generálnak, amelyek lebegnek a levegőben. Továbbá már bizonyára mindenki hallott a rövid távú, levegőbeni terjedés veszélyéről – különösen a rosszul szellőztetett, zsúfolt, zárt terek esetében, ahol a fertőzöttek hosszú ideig tartózkodnak mások közelében. Mindeddig nem bizonyított, hogy a SARS-CoV-2 képes lenne levegőben nagy távolságra terjedni.

Jelenlegi tudásunk alapján a SARS-CoV-2 átvitele a tünetek jelenlétekor a legvalószínűbb (az enyhe tüneteket is beleértve), illetve előfordulhat akkor is, mielőtt a tünetek megjelennének, amennyiben a fertőzött személy hosszabb ideig mások közvetlen közelében tartózkodik. Ugyanakkor azok, akiknél nem alakulnak ki tünetek, szintén megfertőzhetnek másokat; folyamatban van annak vizsgálata, hogy ez milyen gyakran fordul elő.

Koronavírus terjedése


Hogyan védhetem meg magam és másokat a COVID19-től?

Íme néhány óvintézkedés, amely segíthet nekünk és családunknak a fertőzés elkerülésében:

  • Gyakran mossunk kezet vízzel és szappannal vagy alkoholos kézfertőtlenítővel (Lásd: Minden, amit tudni kell a kézmosásról mint a COVID19 elleni védekezés egyik formájáról)
  • Takarjuk el a szánkat és az orrunkat behajlított könyökünkkel vagy zsebkendővel, ha köhögünk vagy tüsszentünk. Azonnal dobjuk ki a használt zsebkendőt.
  • Tartsunk legalább 1 méter távolságot másoktól.
  • Rendszeresen tisztítsuk és fertőtlenítsük a gyakran megérintett felületeket, például a mobiltelefonokat, a kilincseket, a villanykapcsolókat és az étkezésre használt felületeket.
  • Amennyiben mi vagy gyermekünk belázasodunk, köhögünk vagy más COVID19-tünetet mutatunk, minél előbb forduljunk orvoshoz.
  • Kerüljük a zsúfolt és zárt helyeket, ahol nem megfelelő a szellőzés, és nyilvános helyeken próbáljunk fizikai távolságot tartani másoktól.
  • Nyilvános helyeken, ahol magas a közösségi terjedés esélye és a fizikai távolságtartás nem lehetséges, viseljünk szövetmaszkot.
  • A zárt tereket szellőztessük megfelelően.


Orvosi maszkot kellene viselnünk?

Az orvosi maszk használata akkor javasolt, ha légzőszervi tüneteink vannak (köhögés vagy tüsszentés) mások védelme érdekében, vagy ha olyan személyt ápolunk, aki valószínűleg COVID19-cel fertőzött.

Ha maszkot viselünk, a hatékonyság biztosítása érdekében megfelelően kell használni és ártalmatlanítani, hogy véletlenül se növeljük a vírus átadásának veszélyét. Az eldobható szájmaszk csak egyszer használatos.

A maszk használata önmagában nem elegendő arra, hogy megakadályozza a fertőzést, így alkalmazása mellett gyakori kézmosással, köhögéskor és tüsszentéskor az orr és a száj eltakarásával, valamint a nátha- vagy influenzaszerű tüneteket (köhögés, tüsszögés, láz) produkáló személyekkel való szoros kontaktus elkerülésével védekezhetünk.


Érinti-e a COVID19 a gyermekeket?

Ez egy új vírus, és jelenleg még vizsgálják, hogy milyen hatással van a gyermekekre és a várandós nőkre. Tudjuk, hogy bármilyen életkorú személy megfertőződhet és továbbadhatja a vírust, noha az idősebbek, illetve azok, akiknek valamilyen alapbetegsége van, nagyobb valószínűséggel betegszenek meg súlyosan.


A teljes cikk a Covid1001 oldalán olvasható! >>
 

 

covid1001 - Intima.hu A COVID1001.hu oldalon megjelenő cikkeket frontvonalban dolgozó orvosok válogatják nemzetközi tudományos honlapokról. Olyan szakfordítók és lektorok közreműködésével teszik elérhetővé a hazai közönség számára, akik nem csak szakmájuk kiváló ismerői, de az olvasók hiteles tájékoztatását is szívügyüknek tekintik. A COVID1001.hu önkéntesei szabadidejükben, anyagi ellenszolgáltatás nélkül fordítanak cikkeket a terhességről és a szoptatásról a Covid19 árnyékában, a betegség gyermekekre gyakorolt hatásáról, a maszkviselésről, a kijárási tilalom lelki hatásairól, a betegség elleni védőoltásról és a kezelésre használt gyógyszerek kutatási eredményeiről is.

 

Forrás: Covid1001

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről,

iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások