Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Gyógyszerészt kérdeztük a koronavírusról: mire lehet szükségünk járvány idején?

Ajánlom a Facebookon

Vajon alaptalan a félelmünk, vagy nem baj, ha felkészítjük a házi patikánkat egy esetleges nagyobb járványra? Dr. Dér Péter gyógyszerészt kérdeztük a koronavírussal kapcsolatban. 

Tudtad? Már találkoztunk a koronavírussal, mi több, körülbelül 40 féle koronavírust ismerünk, ebből 7 fertőzi meg az embert, közülük 4 okozza a sima náthát. A maradék 3, ami veszélyes emberre nézve. Eddig nem féltünk tőle. Akkor most mitől is félünk valójában?

 

Szerző: Matics Kata, Intima.hu ügyvezető

Interjút készítette:  Matics Kata | az Intima.hu alapító-ügyvezetője

 

Tegnap több ismerősömtől is megkaptam a kérdést, hogy mi az általános véleményük az orvosoknak, kell-e féljünk a koronavírustól?

Dr. Dér Péter: És mit válaszoltál rá?

Nem tudom, nem tartottam közvéleménykutatást az orvosok között, de ahogy követem a híreket, van ilyen és olyan vélemény is. Dr. Szlávik János immunológus főorvost emelném ki, hogy őt érdemes követni. Korrekt, pánikmentes véleményt fogalmazott eddig még mindig a szakember, szívesen hallgatom, és meg is hallom a véleményét... Na de van nálam hitelesebb forrás is, így engedd meg, hogy ma inkább én kérdezzek Tőled, mint a Kígyó Gyógyszertár vezető gyógyszerészétől, és egyben “személyes” gyógyszerészemtől, akihez mindig fordulok, ha hiteles információra van szükségem, reklám-, sallang- és hülyeség-mentesen. Ha jól sejtem, az elmúlt hetekben, napokban többször is szóba került már a koronavírus, hiszen rengeteg emberrel találkozol munkád során.

Igen, elég gyakran felmerül kérdésként, témaként. Vegyesek a vélemények, amikkel találkozom, de amit látok, hogy leginkább a vírus új, ismeretlen mivolta okozza a legerősebb félelmet. Sajnos azzal is találkozom, hogy a különféle csatornákon át érkező hiteles információk mintha nem jutnának el az emberekhez. Például én pont tegnap láttam a Zállatorvos összefoglalóját a koronavírusról. Tőle megszokott módon zseniális!

Ti se hagyjátok ki!


Igen, én is láttam már, szenzációs a pasi! Nem elég, hogy hihetetlenül felkészült, pontos és szakmailag korrekt, olyan humorral és egyszerűséggel tálalja a legnehezebb témákat is, hogy mindenki megérti. Na de térjünk vissza Rád. Mit kérdeznek Tőled a leggyakrabban? Van esetleg termék, amit előszeretettel keresnek, vásárolnak, pl. maszk?

Az olaszországi események futótűzként terjedtek, ezért az első megjelenések óta megint terjednek, ezért újra a szájmaszkot és kézfertőtlenítőt keresik sokan (így volt pár hónapja is, az első kínai hírek idején). Aztán van, aki végighallgatja, hogy mit javaslunk, és miről beszélnénk le, van, aki nem. Egy biztos, hogy úgy nem jönnek be, hogy én félek a koronavírustól, mondja el az igazságot. Bár ma volt egy páciensem, aki más kapcsán jött, és mellesleg kért egy összefoglalót erről a patika FB oldaláraAztán jöttél Te.


Tele vagyok kérdésekkel, de csak a tények érdekelnek! Iszonyú sok információt lehet az interneten találni, de még nekem, laikus felhasználónak is nehéz átlátni: mi igaz és mi nem? A pánik pedig egyre csak nő! Elsőként tegyük tisztába: megelőzhető a koronavírussal való megfertőződés?

Mint bármilyen vírusfertőzés, teljes megelőzése nem lehetséges, de lehet a kockázatot csökkenteni. Úgy, hogy “tessék, ezt vedd be”, vagy „itt az oltás” - így még nem.


Vegyünk maszkot? Megvéd minket a maszk bármitől is?

Attól függ, hogy miről beszélünk. De kezdjük az elején. Ez a vírus is, mint sok más vírus, cseppfertőzéssel terjed, vagyis megjelenik a testnedveinkben, amelyek, ha kikerülnek a környezetbe, korlátozott ideig ott is életképesek. Amikor beszélünk, tüsszentünk, köhögünk, lélegzünk, különböző mennyiségű páracseppeket juttatunk ki a külvilágba. A leggyakrabban látott szájmaszkok alapvetően kifelé védenek. Vagyis nem a viselőjét óvják meg a környezettől, hanem a környezetet óvják meg a viselőtől. Annak kell hordani, aki nem akarja a kórokozóit teríteni. Van persze olyan típusú szájmaszk is, mely sűrűbb szövésű, szelepes, azok tudnak esetleg valamennyire befelé is védeni. De azt tudni kell, hogy kimutatták, hogy a koronavírus szembe kerülve is okozhat fertőzést, szóval akkor már kellene védőszemüveg is. Miközben a forgalmazóktól az ilyen termékek egyre nehezebben szerezhetőek be, és persze az árakat is emelik. Közben meg pár napja meg is kaptuk egy hírportáltól, hogy a gyógyszertárakban csapódik le a nyereség… Őszintén szólva, nem. Mi is magasabb áron tudunk hozzájutni, ezért nem lesz belőle nagyobb nyereségünk. A legnagyobb baj éppen az, hogy elkezdték tömegével vásárolni a szájmaszkokat, nálunk is próbálkoznak nagyobb mennyiséggel, de az általam vezetett patikában egyértelműen 10 darabban korlátoztam a kiadható mennyiséget, hogy elegendő legyen minél több embernek. Illetve, amikor csak tehetjük, elmondjuk, hogy látszatvédelmet nyújt ez az egyszerű szájmaszk, és a betegeknek kellene hordani. Mondjuk, azért azt hozzá kell tenni, hogy ha mindenkin lenne, az nem lenne hátrány, mert egyéb kórokozót (is) ürítünk ebben a náthás időben, csak sajnos a jelenleg elérhető készletek ezt nem fedezik. 


Akkor hogyan, mit tehetünk magunkért?

Az általánosan is javasolható teendők, amik itt felmerülnek: a megfelelően kivitelezett kézmosás, a helyes életmód, ami magában foglalja a elegendő pihenést, a kiegyensúlyozott és vegyes táplálkozást, illetve a rendszeres sportolást.


Mit gondolsz, mi történne egy világjárvány esetén?

Már most is az van. Ugyanis világjárványról, azaz pandémiáról akkor beszélünk, ha nagyobb területre, több országra terjed ki egy megbetegedés, úgy, hogy az előtte nem volt rendszeresen jelen. Ilyenkor a kormányzatok intézkedéseitől függ, hogy mi történik. Teljesen természetes, hogy a fertőzött területeken karantént rendeljenek el, vagyis a ki- és bejárást akadályozzák, hogy ezzel lassítsák a kór terjedését. Ilyenkor az oktatási és a közintézményeket bezárják, hogy lehetőleg ezzel is csökkentsék azokat a helyeket, ahol több ember megfordulhat. Az, hogy az üzletek bezárnak-e, már inkább a pánik mértékétől függ. Ahhoz nagyon komoly járványnak kell kitörnie, hogy rendeletileg zárják be őket. De számolni kell azzal, hogy aki beteg, vagy ingázik, így nem fog tudni eljutni a munkahelyére. Ezért is fontos, hogy aki beteg, az figyeljen a többi emberre, és maradjon otthon. Az már nagyobb probléma, hogy az egészségügyi személyzet is többnyire ingázik, így az esetleges karantén az ő mozgásukat is akadályozni fogja.


Fel lehet erre készülni?

Mármint mire? A pánikra? Arra sosem, mert az kiszámíthatatlan. A járványra? Arra részben igen. Vannak kidolgozott cselekvési tervek most is, hogy mik a teendők ilyen esetben. De sajnos azok sikeressége nagyon függ attól is, hogy a lakosság mennyire együttműködő. Mire gondolok?

Aki gyaníthatóan koronavírussal fertőzött, az ne az orvosi rendelőbe, ügyeletre, vagy sürgősségire menjen be, hanem telefonon hívja fel az orvosát, vagy az ingyenesen hívható 06-80-277-455 vagy 06-80-277-456 telefonszámokat, és így megfelelő ellátáshoz fog jutni, de nem fertőz tovább másokat.


Milyen gyógyszerekre lehet/van szükségünk otthon egy esetleges koronavírus miatti karantén esetén?

Alapvetően egy jól felszerelt házipatikával  célszerű nekiindulni, és ez nem csak azt jelenti, hogy legyen otthon minden szükséges gyógyszer. Sajnos napi szinten találkozom olyan esetekkel, hogy az emberek szednek valamit, de nem tudják mire, vagy úgy gondolják, hogy tudják, de valójában nem megfelelő információkkal rendelkeznek. Bár a betegtájékoztatóban mindig le van írva, hogy milyen probléma esetén javasolt az adott gyógyszer. Alapvetően a szokásos házipatikát érdemes otthon tartani, amit kiegészítenék valamilyen bevonóként működő köhögéscsillapítóval. Hiszen a koronavírus a légutak nyálkahártyáját támadja, és köhögéssel jár együtt.

Kattints ide a letöltétésért!


Mire lehet szüksége egy kismamának?

Nem többre, mint egy átlagos embernek, annyival egészíteném ki, hogy várandósság esetén a nőgyógyász tudjon a gyógyszerelésről, az esetleges fertőzésről, míg szoptatás esetén figyelembe kell venni a szoptatás alatti alkalmazhatóságot.


Mire lehet szüksége ezeken felül egy kisgyermekes családnak?

Egy dolog jut eszembe, ami nagyon fontos lehet, hogy a tápszert fogyasztó csecsemők esetében legyen otthon megfelelő mennyiségű tápszer. Ahogy egyébként a felnőttek is gondoskodnak a saját étkezésükről, a gyerekekről se felejtkezzünk el.


Mire lehet szüksége egy krónikus betegséggel küzdőnek?

Ott már bővebb a lista, hiszen a rendszeresen szedett gyógyszerekből jó, ha van otthon plusz egy havi mennyiség. De talán ennél is lényegesebb, hogy tudják mi a teendő, ha egy fertőzés miatt az egyébként jól beállított vérnyomásuk, vércukruk más élettani paraméterük elmozdul. Illetve a krónikus légúti betegségben szenvedők, a kezeletlen allergiások esetében az alapbetegség miatt a légutak szűkebbek, így légúti betegségre hajlamosabbak. Összességében a krónikus betegségben szenvedőkre kell a leginkább vigyázni, mert ők a veszélyeztetettebbek.


Mit gondolsz, mitől félünk valójában?

Szerintem az ismeretlentől, attól, hogy a jövőt nem látjuk pontosan, nagyon sok minden bizonytalan. Ezen belül van, aki attól retteg, hogy beteg lesz, van, aki a haláltól, és van, aki a bezártságtól. Egy biztos, hogy ez a kiszámíthatatlanság a legrosszabb, és lehet, hogy sokaknak nem fog tetszeni, de ha már itt tombolna a járvány, és karanténokkal tűzdelt lenne az ország, sokkal nyugodtabban viselnénk, hiszen akkor tudnánk, mi van. Most valahogy nem látszik, hogy mikor milyen lépés következik. Talán még a halál gondolatáról ejtenék itt pár szót, mert ez egy tabu téma a modern társadalomban. Pedig ez az élet velejárója, csak a mai korban már annyira megszoktuk, hogy mindenre van megoldás, hogy ezt az opciót szeretjük elvetni. Vagy csak egyszerűen szeretteink elvesztésekor döbbenünk rá, hogy akit elvesztettünk, azzal milyen keveset voltunk együtt, vagy milyen sokat jelentett nekünk. Ilyenkor szokott felmerülni bennem a gondolat, hogy miért nem tettünk ez ellen hamarabb? Mármint, hogy miért nem voltunk vele, vagy fejeztük ki a fontosságát hamarabb.


Te félsz valamitől (koronavírus, világjárvány)? Tettél bármilyen óvintézkedést?

Én is ugyanúgy a bizonytalanságtól félek: attól, hogy a lakossági pánik kiszámíthatatlan, hogy hová vezet. Pont ma beszéltük át a kollégákkal, hogy mit tegyenek például, ha egy vásárló fenyegetőzni kezd. Mert bizony, ahogy a pánik fokozódik, úgy fog a szájmaszk miatt, majd később más miatt agresszív viselkedés megjelenni, majd fokozódni. Meg persze eszembe jut az is, hogy a felvásárlási lázban kifosztott boltokból hogyan fogja az megvenni a napi szükséges élelmiszert, aki most nem pánikolt be. Kicsit már érződnek a pánik esetén előkerülő farkastörvények, melyekről úgy gondoltuk, hogy a civilizált társadalmakra már nem jellemzőek.

Dr. Dér Péter

Dr. Dér Péter gyógyszerész - Intima.huHivatása: gyógyszerész (első generációs). 1983-ban született. A Semmelweis Egyetem gyógyszerészeti karán 2006-ban szerezte diplomát. 2014 óta a Facebookon online gyógyszerészi tanácsadással foglalkozik szabadidejében, miközben 5 gyerekes édesapaként 2011 óta Mogyoródon vezeti a helyi gyógyszertárat, most már 14 év gyógyszertári gyógyszerészi gyakorlattal. 

 

Forrás: 

Mit érdemes tudni a koronavírusról? Prof. Dr. Duda Ernő válaszol a legfontosabb kérdésekre:

 

 

Intima.hu női egészségportál

 

 

További cikkeink:

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások