Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A Coronavirus (SARS-CoV-2) tesztek alkalmazhatósága gyakorlatban

Ajánlom a Facebookon

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság készített egy összefoglaló anyagot, amiből megtudhatjuk, hogy mi a különbség a COVID gyorstesztek között, melyiket mikor érdemes használni és mit mutatnak az eredmények. 

Fontos tudnivalók a SARS-CoV-2 gyorstesztekről, használatukról

Két alapvetően különböző típusuk van

A vírus antigén kimutatására alkalmas gyorstesztek

Az éppen zajló SARS-CoV-2 fertőzés kimutatására használatosak. Nem vérből, hanem garat/torok/orr váladékból speciális eszközzel levett mintából mutatják ki a vírus antigén jelenlétét. Fontos tudnivalók ezekről a tesztekről:

  • Kritikus a helyes mintavétel: A nem kellő mélységből (pl. orrüregből történő mintavétel esetén) levett minta eredménye nem a valós állapotot fogja tükrözni, hamisan negatív lehet. Így ez a teszt otthoni használatra nem alkalmas, kiképzett személyzet képes a helyes mintavételre és a több lépcsős teszt elvégzésére.
  • Csak a pozitív teszteredmény fogadható el biztosan, negatív eredmény esetén PCR vizsgálat végzendő. A fertőzés korai szakaszában előfordulhat, hogy nem mutatható ki az antigén jelenléte a mintában, mivel mennyisége még nem éri el a teszt kimutathatósági határát.

A vírus ellen termelt antitest kimutatására alkalmas gyorstesztek

Vérből (2-3 csepp) mutatják ki a vírus ellen termelt ellenanyagok (antitestek) jelenlétét. A fertőzést vagy védőoltást követően a szervezet antitest termelésén alapuló immunválaszának igazolására/vizsgálatára alkalmasak. Fontos tudnivalók ezekről a tesztekről:

  • Melyik antitest jelenlétét mutatja ki a megvásárolt teszt?
    A vírus tüske (spike) fehérjéje elleni vagy a burokfehérje (nucleocapsid) elleni antitestet. Ezt az információt megtalálhatjuk a teszt leírásában (ha nincs megadva, inkább ne is vegyük meg a tesztet).
    Ha olyan védőoltást kaptunk, ami a tüskefehérje ellen termelt antitesten alapuló védettséget vált ki (Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca, Szputnyik, Johnson & Johnson), akkor semmi értelme olyan tesztet elvégeznünk, ami a burokfehérje ellen termelt antitestet mutatja ki. Ugyanakkor mindkét típus alkalmas annak kimutatására, hogy átestünk-e a fertőzésen vagy a Sinopharm vakcinájával végzett oltás után van-e a vírus ellen termelt ellenanyagunk.
  • Jelentős egyéni különbségek lehetnek a védőoltásra (illetve a fertőzésre) adott immunválaszban.
    Előfordulhat, hogy olyan alacsony az antitest szint a vérben (különösen az első oltás után), hogy nem éri el a gyorsteszt érzékenységi küszöbértékét, így negatív eredményt kapunk még egy megfelelő teszttel is. Az IgM antitest a tünetek megjelenésétől számított 5-10 napon belül jelenik meg a szervezetben, míg az IgG antitestek (először a nukleocapsid) 10-15 nap körül válnak kimutathatóvá és nagyjából a 20-30. nap között érik el a maximumot.

Nem zárható ki, hogy a forgalomban levő gyorstesztek között vannak olyanok, amelyek nem megfelelő minőségűek. Csomagolásukon általában nincs feltüntetve a CE jelzés. Ne vásároljuk meg ezeket!

 Koronavírus tesztek

Antitestek (ellenanyagok)

Ezeket az immunrendszer sejtjei termelik. A vírus fehérjéihez kötődnek az immunválasz részeként. Vérből való kimutatásukkal az átfertőződés, immunitás igazolható.

Koronavírus fertőzés, vagy inaktivált vírussal történő oltás (kínai vakcina) esetén mind az S, mind az N antigének ellen termelődik antitest.

Az mRNS (Pfizer, Moderna) és a vírus vektor (Astra, Szputnyik, Johnson & Johnson) vakcinák csak az S antigént tartalmazzák, csak azok ellen termelődik antitest.

Az IgM antitest a tünetek megjelenésétől számított 5-10 napon belül jelenik meg a szervezetben, míg az IgG antitestek 10-15 nap körül válnak kimutathatóvá és nagyjából a 20-30. nap között érik el a maximumot.

Fontos tudni, hogy az S vagy az N antigén ellen termelt antitestet mutatja ki a megvásárolt teszt.

Koronavírus tesztek

Fontos, hogy a teszt eredményét a leírásban szereplő időpontban olvassuk le!
Lehetnek a gyorstesztek és antitest tesztek között nem ellenőrzött minőségűek.
Ezek csomagolásán általában nincs feltüntetve a CE jelzés. Csak CE jelzéssel ellátott tesztet vásároljon!

mgyt logo

Köszönjük a Magyar Gyógyszertudományi Társaságnak a fenti összefoglalót!

 

Forrás: Magyar Gyógyszertudományi Társaság 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások