Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Mit jelent a férfi meddőségi zavar?

Ajánlom a Facebookon

"Miért nem jön össze a baba? Velem van a baj? Meddő lennék? Mikortól beszélünk meddőség zavarról?" Számos kérdés merülhet fel bennünk, ha nem jön azonnal vagy akár fél-egy éves várakozást követően sem a várva várt gyermekáldás. Ma már tudjuk, a meddőség nem csak a nőket érintheti!

 

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

 

Intima.hu logo

Férfi meddőségi zavar

Meddőség, meddőségi zavar, nemzőképtelenség – ízlelgessük ez kicsit ezeket a szavakat: zavar, képtelenség... Már önmagukban is valami negatív érzetet hordoznak, valami hiányát, bizonyos „képességek” zavarát. Holott a kérdés ennél sokkal összetettebb. A végeredmény azonban ugyanaz: hosszabb ideig történő rendszeres házasélet ellenére a pár hiába vár a két csíkra a terhességi teszten.

Elöljáróban fontos leszögezni, hogy ha valakinél nem érkezik a kívánt „gyorsasággal” a gyermekáldás, ezzel a problémával korántsem áll egyedül a világban. Mára odáig jutottunk, hogy a meddőség minden 100 pár közül 15-öt érint, közel fele-fele arányban a nőnél, illetve a férfinál fennálló okok miatt. Ezen kívül igen jelentős azon esetek aránya is, amikor mindkét félnél kimutatható tényező, ami akadályozza a terhesség létrejöttét, illetve vannak olyan esetek is, amikor nem jelet egyértelműen megmondani, kinél áll fenn az a faktor, ami a gyermekáldás elmaradásához vezet.

Mi okozhat férfi meddőséget?

Ahhoz, hogy létrejöjjön a terhesség, alapvetően három dolog szükséges: 1) egészséges spermiumok termelődjenek, ami azt feltételezi, hogy a herék épek, és a hormonrendszer szabályosan működik; 2) a termelődött hímivarsejtek az ondóval kijussanak a „külvilágba”; és 3) a spermiumok normálisan működjenek, azaz elegendő számban legyenek jelen az ondóban, és mozgásképességük is normális legyen.

A fentiek alapján könnyen belátható, hogy a férfi meddőségnek számtalan oka lehet, hiszen zavar a vázolt folyamat bármely pontján létrejöhet.

Ezek közül csak néhányat sorolunk fel az alábbiakban, hiszen egy teljes körű lista összeállítása igen hosszadalmas lenne, és adott párnak nem is szükséges minden lehetőséget behatóan ismernie ahhoz, hogy a kezelést végül siker koronázza.

  • Varikokele – a heréktől elvezető vénák kóros tágulata, a reverzibilis (azaz megfordítható, helyreállítható) férfi meddőség egyik leggyakoribb oka. Egyelőre nem tisztázott, hogy pontosan milyen úton vezet férfi meddőséghez, de a probléma a herék kóros hőszabályozásával lehet összefüggésben. Márpedig a herék igen érzékenyek a környezeti hőmérsékletre, ez a későbbiekben még többször is szóba fog kerülni.
  • Fertőzések – ezek közül némelyik a spermiumok termelődését zavarja meg, míg mások – a fertőzések után visszamaradó hegesedés révén – áthághatatlan akadály állítanak a hímivarsejtek útjába. A fertőzések következtében akár a herék, akár a mellékherék gyulladásba jöhetnek, előbbit epididimitisznek (epididymitis), utóbbit orhitisznek (orchitis) nevezi az orvosi nyelv.
  • Az ondókilövellés (ejakuláció) zavarai – előfordulhat például, hogy az ejakuláció során az ondó nem a normális irányban, a külvilág felé távozik, hanem a húgyhólyagba kerül (ezt nevezzük retrográd ejakulációnak). A retrográd ejakuláció hátterében többféle betegség is állhat, például cukorbetegség, a gerincvelő sérülése, bizonyos gyógyszerek, a húgyhólyagon prosztatán vagy húgycsövön végzett műtétek stb. A másik fontos ok a merevedés zavara, az úgynevezett erektilis diszfunkció lehet.
  • Rejtett here vagy rejtett heréjűség – az az állapot, amikor a magzati életben a herék nem szállnak le a herezacskóba, ahogyan annak normálisan történnie kellene, hanem egyik vagy ritkábban mindkét here a hasüregben vagy a lágyékhajlatban helyezkedik el. A probléma ez esetben is valószínűleg összefügg a herék környezetében uralkodó hőmérséklet szabályozásával.
  • Daganatok – jóindulatú és rosszindulatú formák egyaránt előfordulhatnak. Ezek részben közvetlenül a herék vagy mellékherék károsításával, részben közvetett úton, a hormonszabályozás megzavarásával vezethetnek férfi meddőséghez.

Végül – most már tényleg csak a rövid felsorolás szintjén – néhány további ok, és a lista még mindig korántsem teljes:

  • genetikai rendellenességek és kromoszómaeltérések,
  • bizonyos gyógyszerek (hormonkészítmények, rákgyógyszerek, egyes gombaölő szerek, a gyomor/nyombélfekély kezelésében alkalmazott szerek némelyike stb.),
  • korábbi műtétek,
  • környezeti hatások (vegyszerek, nehézfémmérgezés, ionizáló sugárzás, herék túlhevülése stb.),
  • életmódbeli tényezők (droghasználat, alkoholizmus, dohányzás, lelki stressz, elhízás stb.).

A következőkben arról lesz szó, milyen vizsgálatok történnek az okok feltárására, a háttér tisztázása ugyanis a sikeres kezelés előfeltétele.

Írta: Dr. Simonfalvi Ildikó

Szakmai lektor: Dr. Erdei Edit andrológus főorvos

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le a legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel Férfi meddőség-hírlevelünkre:

 

 

 Kapcsolódó cikkek

Ajánlott orvosok

urológus, andrológus főorvos, (férfi meddőség, férfiak szexuális zavarai, férfiklimax)

Budapest

andrológus szakorvos

Budapest

andrológus szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások