Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Minden, amit a mellszívóról tudni érdemes (x)

Ajánlom a Facebookon

A mellszívó egy eszköz, amelyet arra terveztek, hogy a nőknek segítsen eltávolítani és gyűjteni az anyatejet a mellükből. Ezt a tejet később tárolhatják és etethetik vele a babát. A mellszívók különösen hasznosak azon anyáknak, akiknek koraszülött vagy beteg csecsemőjük van, akik nem tudnak közvetlenül szopizni, vagy azoknak az anyáknak, akik munkába térnek vissza és továbbra is szeretnék anyatejjel táplálni a babájukat.

 

Mellszívó típusok

A mellszívó két fő kategóriába sorolhatók:

  • Kézi mellszívók: ezeket manuálisan kell működtetni és általában olcsóbbak, hordozhatók és csendesebbek, mint az elektromos mellszívók. Jól használhatók alkalmi szoptatásnál vagy rövid távú megoldásként.
  • Elektromos mellszívók: ezek gépi úton működnek, gyakran akkumulátorral vagy hálózati árammal. Hatékonyabbak és gyorsabbak, mint a kézi mellszívók, és ideálisak azoknak az anyáknak, akik gyakran szívják le az anyatejet. Vannak egyszeres és dupla mellszívók, az utóbbi két mellet egyszerre képes szívni, megtakarítva ezzel az időt. Utazáshoz válassz olyan mellszívót, amely egy powerbank és USB-kábel segítségével is működtethető.

BEU430d


Mikor van szükség mellszívóra?

A mellszívóra több különböző helyzetben lehet szükség. Néhány leggyakoribb ok a következők:

  • Túltermelés: néhány anyának több teje van, mint amennyire a babának szüksége van. Ebben az esetben a mellszívó használata segíthet enyhíteni a mellek feszülését vagy túltelítettségét.
  • Elválás: ha az anya nem lehet a babájával (például munkába jár vagy rövid távollét esetén), a mellszívó lehetővé teszi, hogy anyatejet tároljon, amelyet később a baba számára lehet adagolni.
  • Koraszülött vagy beteg csecsemő: egy koraszülött vagy beteg csecsemő esetén előfordulhat, hogy a baba nem képes vagy nem elegendő erővel szopizni. Ebben az esetben a mellszívó segítségével az anya továbbra is stimulálhatja a tejtermelést és eltárolhatja a tejet a baba számára.
  • Szoptatási nehézségek: néhány baba nehezen szopizik vagy nem vesz fel elegendő tejet. A mellszívó segíthet serkenteni és fenntartani az anyatej termelését, amíg az anya és a baba megoldják a szoptatási problémákat.
  • Táplálkozási rutin fenntartása: ha a baba időnként kihagyja a szoptatást (például hosszabb alvás miatt), az anya használhatja a mellszívót a tejtermelés és a rendszeres táplálkozási rutin fenntartása érdekében.
  • Gyógyszeres kezelés vagy orvosi eljárás: ha az anya gyógyszert szed vagy orvosi eljáráson esik át, amely ideiglenesen nem teszi lehetővé a szoptatást, a mellszívó segíthet fenntartani a tejtermelést ebben az időszakban.
  • Baba etetésének megosztása: ha az anya szeretné, hogy más családtagok is etessék a babát (például az apa), a mellszívó lehetővé teszi az anyatej tárolását és későbbi használatát.
  • Fokozott tejtermelés serkentése: bizonyos esetekben az anyatej termelése nem elegendő. A rendszeres mellszívás segíthet növelni a tejtermelést.

Ezek mind olyan okok, amelyek miatt egy anya úgy dönthet, hogy mellszívót használ. Mindig érdemes konzultálni egy szoptatási tanácsadóval vagy orvossal, ha kérdéseid vannak a mellszívó használatával vagy a szoptatással kapcsolatban.

A mellszívó használatának számos előnye van:

  1. Lehetővé teszi az anyatej tárolását és későbbi etetését.
  2. Segít fenntartani a tejtermelést, amikor a baba nem szopik közvetlenül.
  3. Enyhíti a tejjel telített mellek okozta feszülést vagy fájdalmat.
  4. Lehetővé teszi, hogy más is etesse a babát, például az apa vagy más gondozó.

Fontos, hogy mindig tartsd tisztán a mellszívókat, hogy a baktériumok ne kerüljenek az anyatejbe. Az első használat előtt és minden használat után alaposan mosd el és sterilizáld a mellszívó összes részét, amely érintkezik a tejjel vagy a bőrrel.

 


Vannak a mellszívónak hátrányai?

A mellszívók sok anyának nyújtanak segítséget, de néhány lehetséges hátrányt is érdemes figyelembe venni:

  • Diszkomfort és fájdalom: néhány nő számára a mellszívás kellemetlen érzést vagy akár fájdalmat okozhat. Ez lehet a mellszívó rossz illeszkedése, túl erős szívóerő vagy nem megfelelő technika következménye. Fontos a megfelelő méretű mellcsésze kiválasztása és a mellszívó gyengéd használata.
  • Baktériumok: ha a mellszívót nem tisztítják megfelelően és rendszeresen, baktériumok szaporodhatnak benne, ami kockázatot jelenthet a babára nézve. Fontos alaposan tisztítani és sterilizálni a mellszívót és annak minden részét, amely érintkezhet az anyatejjel.
  • Kevésbé természetes: a mellszívó nem tudja utánozni a csecsemő természetes szopizási ritmusát és hatékonyságát. Ebből adódóan néhány nőnél a mellszívó használata nem annyira hatékony, mint a közvetlen szoptatás.
  • Tárolási és kezelési kihívások: az anyatej tárolása, szállítása és felmelegítése további logisztikai kihívásokat jelenthet.
  • Időigényesség: a mellszívás, az eszköz tisztítása és az anyatej tárolása időbe telhet, ami különösen azoknak az anyáknak lehet kihívás, akiknek sok teendőjük van vagy dolgoznak.
  • Költségek: a minőségi mellszívók költségesek lehetnek, bár néhány egészségbiztosítási terv fedezheti a költségeket.
  • Potenciális tejtermelési problémák: bár a mellszívás sokak számára segíthet növelni vagy fenntartani a tejtermelést, néhány nőnél előfordulhat, hogy a mellszívó használata nem serkenti eléggé a tejtermelést, vagy a mellszívó használatának megszakítása esetén a tejtermelés csökken.

Fontos megjegyezni, hogy a mellszívók és a mellszívási technikák nem egyformák mindenkinél. Ami az egyik anyának működik, az nem biztos, hogy másnak is. Ha kétségeid vannak a mellszívó használatával vagy a tejtermeléssel kapcsolatban, érdemes szoptatási tanácsadóhoz vagy orvoshoz fordulni.

 

intima segitunk felkeszulni a szulesre tritonlife

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások