Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

A koronavírus hatásai a terhesség, szoptatás alatt és a védőoltás

Ajánlom a Facebookon

Több mint egy év telt el azóta, hogy Kínában azonosították a súlyos akut légzőszervi tünetegyüttest okozó koronavírus 2 (SARS-CoV-2) által előidézett 2019-es koronavírus-betegséget (COVID19). A SARS-CoV-2 gyorsan elterjedt a világban, jelentős megbetegedéseket, halálozást és társadalmi zavart okozva. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatósága (FDA) által legutóbb engedélyezett két COVID19 elleni vakcina a pandémia végének reményét keltette, de a vakcina rendelkezésre állását, elosztását és a vele kapcsolatos bizonytalanságot érintő kihívások, valamint a vakcina csökkent hatékonyságát vagy a természetes immunitás legyőzését kiváltó variánsok megjelenése valószínűsíti a SARS-CoV-2 további terjedését.

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

 Szerkesztette, lektorálta: Dr. Kelemen Csaba  |  nőgyógyász-endokrinológus


Veszélyesebb-e a nőkre a Covid fertőzés várandósság alatt, mint nem terhesen?

Továbbra sem ismert, hogy a várandósság növeli-e a COVID19-re való hajlamot.Számos kórház általános SARS-CoV-2-szűrést vezetett be vajúdó és szülésre jelentkező nőknél, adatot gyűjtve ezzel a várandósok tünetmentes fertőzésének gyakoriságáról. Várandósokon végzett vizsgálatok igazolták, hogy a tünetmentes fertőzés gyakorisága a nem várandós populációéhoz hasonlóan alakul. A várandósság alatti SARS-CoV-2-fertőzésre való hajlamot viszont nem vizsgálták, ezért nem tudjuk, hogy terhesen nagyobb-e az esély, hogy elkapjuk a fertőzést.

Habár az adatok alapján eleinte nem volt tisztázott, hogy a COVID19-cel összefüggő súlyos komplikációk magasabb kockázatának vannak-e kitéve a várandósok, az Amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) egyik széles körű tanulmányának adatai felvetik a megnövekedett kockázatot. Több mint 450 000 reproduktív korú, SARS-CoV-2-fertőzött, tüneteket mutató várandós vagy nem várandós nő közül az intenzív osztályra kerülés, a lélegeztetés szükségessége és a halálozás sokkal nagyobb valószínűséggel fordult elő a várandósok között, mint a nem várandós nőknél. A betegség tünetei alapvetően nem különböztek várandósok és nem várandósok közt (köhögés, fejfájás, izomfájdalom és láz).

Koronavírus betegtájékoztató

Milyen veszélyei vannak a fertőzésnek a magzatra és az újszülöttre?

A várandósság kimenetelét vizsgáló számos kutatás mutatott rá, hogy a SARS-CoV-2-vel fertőzöttek körében gyakoribb a koraszülés, habár az eredmények nem voltak következetesek. Egy összefoglaló cikkben a koraszülés háromszor volt gyakoribb a SARS-CoV-2-vel fertőzöttek esetében, mint a nem fertőzöttek körében, arányaiban ez 16%, illetve 6% volt. Nem ismert azonban, hogy ez a különbség a fertőzés közvetlen hatásainak, vagy az anyai megbetegedésnek tudható be, esetleg az orvosi kezelés következménye volt. Néhány – bár nem az összes – tanulmány azt sugallja, hogy nagyobb arányban fordul elő halvaszülés a SARS-CoV-2-vel fertőzöttek között vagy a pandémia idején. Például egy egyesült királyságbeli elemzésben a halvaszülések aránya két-háromszor volt magasabb a pandémia alatt, mint előtte, arányaiban 1000 születésből 9,3 illetve 2,4; habár nem tudni, hogy az emelkedés a SARS-CoV-2-fertőzéssel vagy más járvánnyal kapcsolatos tényezővel függ össze.

Dokumentálták már a SARS-CoV-2 méhen belüli átadását, úgy tűnik azonban, hogy ennek előfordulása ritka, az okát egyelőre nem tudjuk. A szoptatással való átadás nem tűnik valószínűnek; 18 anyától származó 64 mintából egyet teszteltek SARS-CoV-2 RNS-re pozitívnak, de nem mutattak ki szaporodóképes vírust. Gondos óvintézkedések megtételével az anyától a csecsemőnek történő vírusátadás adatai megnyugtatóan alakultak. Egy tanulmányban, amelyben 116 SARS-CoV-2-fertőzött anya által szoptatott 120 újszülöttet vizsgáltak, minden újszülött tesztje negatív lett SARS-CoV-2-re, és tünetmentesek voltak. Ebben a tanulmányban a csecsemőket zárt inkubátorban az anyjukkal közös szobában helyezték el, az anyák sebészi maszkot viseltek és ügyeltek a kéz- és mellhigiéniára szoptatás előtt, illetve a babával történő egyéb kapcsolatfelvételt megelőzően.

Javasolt-e az oltás terhesség, vagy a szoptatási időszak alatt?

Ma már hazánkban is számos Covid elleni védőoltás elérhető. Ahogyan az gyakran történik az új gyógyszerek és vakcinák esetében, a várandósokat kizárták ezeknek a vakcináknak a klinikai vizsgálataiból. Mind közül leginkább a Pfizer-BioNTech és Moderna vakcinákra vonatkozóan vannak szakirodalmi adataink (leginkább állatkísérletek) a terhességre vonatkozóan, ezek az eredmények biztatóak. Általánosságban (nem csak a Covid vakcinát illetően) majdnem minden vakcina engedélyezett a várandósság alatt, ha az előnyei várhatóan felülmúlják a lehetséges kockázatokat. Ez alól csak az élő vírust tartalmazók (pl az MMR oltás) kivételek, de ilyen Covid elleni védőoltás nincs. Ezért az Amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC), az American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG, szülészek és nőgyógyászok szakkollégiuma) és a Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM), anyai-magzati orvostudományi társaság) közlése szerint be kellene oltani azokat a várandósokat, akik megfelelnek a COVID19 oltási követelményeknek (lásd a táblázatot). Fontos megjegyezni, hogy ezek mind amerikai szervezetek, az USA-ban pedig jelenleg csak két mRNS alapú oltás engedélyezett, a Pfizer és a Moderna, emiatt az amerikai javaslatok is csak erre a két oltásra érvényesek.

A Pfizer-BioNTech és a Moderna COVID19-vakcinákra vonatkozó javaslatai
várandós vagy szoptató nők részére

Várandósság Szoptatás

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatósága (FDA)

A várandósoknak beadott COVID19-vakcina terhességgel összefüggő kockázatairól nem áll rendelkezésre elégséges adat az információnyújtáshoz.

A COVID19-vakcina hatásairól szoptatott csecsemőkre, illetve a tejtermelésre/kiválasztásra vonatkozóan nem áll rendelkezésre elegendő adat.

Amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC)

Akik várandósok és a COVID19-oltásra javasoltak csoportjába tartoznak, mint például az egészségügyi dolgozók, beoltathatják magukat.
A várandós és orvosa közötti konzultáció segíthet eldönteni, hogy megkaphatja-e a várandós a vészhelyzeti használati engedélyezésben jóváhagyott vakcinát.
Az orvossal való konzultáció hasznos, de nem kötelező az oltás előtt. A COVID19-oltás előtt nem javasolt rutin terhességi teszt elvégzése.
A teherbe eséssel próbálkozóknak nem szükséges kerülniük a várandósságot mRNS COVID19-vakcina beadása után.

A COVID19-vakcina biztonságosságáról szoptató nők esetében, vagy a szoptatott csecsemőkre, illetve a tejtermelésre/kiválasztásra gyakorolt hatására vonatkozóan nem áll rendelkezésre adat.
Az mRNS vakcinákat nem tartják kockázatosnak a szoptatott csecsemők számára.
Akik szoptatnak és a COVID19-oltásra javasoltak csoportjába tartoznak, mint például az egészségügyi dolgozók, beoltathatják magukat.
American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG)

Az ACOG nem javasolja a COVID19-vakcinák visszatartását olyan várandósok esetében, akik az ACIP által javasolt prioritási csoportok alapján megfelelnek az oltási követelményeknek.
Az orvossal történő konzultáció hasznos lehet ugyan, de nem kötelező az oltás előtt, mivel szükségtelenül akadályozhatja a vakcinához való hozzáférést. Terhességi teszt elvégzése egyik vészhelyzeti használati engedéllyel jóváhagyott COVID19-oltás beadása előtt sem lehet követelmény.
Támogatni kell döntésükben azokat a várandósokat, akik visszautasítják az oltást.
Az ACOG javasolja, hogy amennyiben megfelelnek az oltási követelményeknek az ACIP által felvázolt priorizálási csoportok alapján, a szoptató nők számára a nem szoptatókhoz hasonlóan ajánljanak fel COVID19-vakcinákat.
Bár a legtöbb klinikai vizsgálatban nem vett részt szoptató anya, a COVID19-vakcinákat nem szabad visszatartani az olyan szoptató nőktől, akik egyébként megfelelnek az oltási kritériumoknak.
A szoptató nők oltási biztonságára vonatkozó elméleti aggodalmak nem múlják felül az oltás beadásával járó előnyöket; nem szükséges elkerülni a tejtermelés beindulását vagy abbahagyni a szoptatást azoknál a pácienseknél, akik COVID19-vakcinát kapnak.

Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM) 


Az SMFM nyomatékosan javasolja a várandósok hozzáférését a COVID19-vakcinákhoz és azt, hogy az oltás beadásával kapcsolatban beszéljék meg orvosukkal a lehetséges előnyöket és a nem ismert kockázatokat.
A konzultáció térjen ki a magzatot károsan érintő elméleti kockázatokra; habár az mRNS vakcinák által okozott kár kockázata alacsony, mivel az mRNS a keringés során várhatóan lebomlik.
Az egyedi döntés során mérlegelni kell az elméleti kockáztokat, valamint a késleltetett vakcináció és egy lehetséges anyai SARS-CoV-2-fertőződés kockázatát.

Szoptató nők számára javasolt az oltás.
A konzultáció során mérlegelni kell az oltás biztonságosságára vonatkozó adatok hiányát az adott személyre vonatkozó egyedi fertőzési és súlyos megbetegedési kockázattal.
Az oltás biztonságosságára vonatkozó elméleti kockázatok nem múlják felül az oltás lehetséges előnyeit.

Ebből az első látásra kicsit ijesztően részletes táblázatból jól látszik, hogy nincs egységes szakmai álláspont a terhességet és a szoptatást illetően, de abban mindegyik nagy szakmai szervezet egyetért, hogy nem ellenjavallt az oltás sem terhesség, sem a szoptatási időszak alatt. Mindazonáltal egyik szakmai szervezet sem állítja teljes bizonyossággal (hiszen egyszerűen nincs ehhez elég adatunk), hogy az oltás akár terhesség, akár a szoptatási időszak alatt teljesen biztonságos, bár ez a forgatókönyv tűnik valószínűbbnek. Lássuk tehát összefoglalva a pro és a kontra érveket a terhesség alatti oltást illetően!

Ami amellett szól, hogy terhesség alatt is javasolt a Covid elleni oltás:

Az összes, jelenleg birtokunkban lévő információ alapján ezek az oltások (függetlenül attól, hogy melyik típusról van szó) biztosnágosan adhatóak terhesség alatt, sem anyai, sem magzati károsodás nem valószínű.

Azt biztosan tudjuk, hogy a terhesség alatti Covid fertőzés veszélyesebb és súlyosabb lefutású lehet, mint nem terhes állapotban. Mind a légzéstámogatást igénylők, mind a fatális kimenetelű esetek aránya jóval gyakoribb sajnos várandósok körében, mint a hasonló korú és hasonló alapbetegségekkel rendelkező (vagy amúgy makk egészséges) polulációban.

Ez a friss kutatási eredmény abba az irányba mutat, hogy az anya oltásával az újszülöttjének is védelmet ad a fertőzéssel szemben. Természetesen ezt így de facto még korai kijelenteni, önmagában az ellenanyagok kimutatása csak valószínűsíti ezt.

Ami az ellen szól, hogy terhesség alatt is javasolt a Covid elleni védőoltás:

  • Sajon az, hogy teljes biztonsággal kijelenthessük, hogy egy védőoltás biztonságosan adható terhesség alatt is, nagyon sok időbe telik, hiszen nem csak hogy vizsgálni kell a potenciális káros hatásokat előbb állatkísérleteken (ezek már néhány oltásnál már bőven folyamatban van), de ez után embereken is el követni kell ezt, ráadásul nagy számban. Ez pedig évekbe is telhet. Emiatt ma még teljes biztonsággal nem jelenthetjük ki, hogy a Covid elleni védőoltás terhesség alatt biztonságosan adható.
  • Ma itthon több oltás is engedélyezett, de egyelőre nem látjuk tisztán, hogy lehet-e választani az oltóanyagok közül. Eddig a szakirodalomban leginkább a Pfeizer vakcinával kapcsolatban vannak adatok arra vonatkozóan, hogy biztonságosan adható terhesség alatt (legalábbis az eddigi vizsgálatok alapján), de a többi oltóanyaggal kapcsolatban alig, vagy egyáltalán nem állnak rendelkezésre ilyen információk.

Összességében tehát sajnos erre a kérdésre jelenleg nem lehet egyértelmű választ adni, a fenti pro és kontra érvek figyelembevételével minden várandósnak magának kell eldöntenie, hogy beadatja-e magának a védőoltást. Ahogy telik az idő, természetesen egyre több információ fog a rendelkezésünkre állni, de jelenleg sajnos csak ennyi tudásunk van a témában.


A cikk eredeti, teljes változata a Covid1001 oldalán olvasható! >> 

covid1001 - Intima.hu A COVID1001.hu oldalon megjelenő cikkeket frontvonalban dolgozó orvosok válogatják nemzetközi tudományos honlapokról. Olyan szakfordítók és lektorok közreműködésével teszik elérhetővé a hazai közönség számára, akik nem csak szakmájuk kiváló ismerői, de az olvasók hiteles tájékoztatását is szívügyüknek tekintik. A COVID1001.hu önkéntesei szabadidejükben, anyagi ellenszolgáltatás nélkül fordítanak cikkeket a terhességről és a szoptatásról a Covid19 árnyékában, a betegség gyermekekre gyakorolt hatásáról, a maszkviselésről, a kijárási tilalom lelki hatásairól, a betegség elleni védőoltásról és a kezelésre használt gyógyszerek kutatási eredményeiről is.


Eredeti cikk elérhetősége: Jamanetwork.com

 

Köszönjük a Covid 1001 csoportnak, és Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász endokrinológusnak a fenti cikk megjelenésében való közreműködést!

 

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások