Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A pajzsmirigy alulműködés követése, laborvizsgálatai

Ajánlom a Facebookon

A pajzsmirigy alulműködés az egyik leggyakoribb endokrinológiai kórkép. A diagnózis felállítása után kezdetét veszi a kezelés, mely során az az alapvető célkitűzés, hogy a páciens panaszmentessé váljon és a laboratóriumi paraméterek normalizálódjanak. Cikkünkben Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus összegyűjtötte, mikor, milyen laborvizsgálatokat szükséges és milyen gyakorisággal elvégeztetni pajzsmirigy alulműködés esetén.

Szerző: Dr. Kelemen Csaba nőgyógyász-endokrinológus

Szerző: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász és endokrinológus

Az esetek döntő többségében a pajzsmirigyfunkciók beállítása nem egy egyszeri alkalom, hanem egy folyamat része, aminek több oka is van. Egyrészt a gyógyszer ideális dózisát általában alulról javasolt megközelíteni, ezzel el tudjuk kerülni, hogy a páciens a pajzsmirigy túlműködésre jellemző tünetektől szenvedjen. Másrészt az idő előrehaladtával sok olyan tényező is változhat, melyek befolyásolják a pajzsmirigy hormontermelését, ezáltal a szükséges gyógyszer-mennyiséget is. Ilyenek például az alapbetegség lefolyása (a leggyakoribb példa erre az autoimmun pajzsmirigy gyulladás - Hashimoto - esetén a gyulladás fellángolása vagy valamelyest nyugvó pontra jutása), a testsúly változása, az évszakok változása, stb. Ezek miatt egy pajzsmirigy alulműködésben szenvedő páciensnél mindenképpen javasolt a pajzsmirigyfunkciók rendszeres laboratóriumi követése.

Milyen sűrűn javasolt laboratóriumi kontroll pajzsmirigy alulműködés esetén?

A diagnózis felállítása és a gyógyszeres kezelés megkezdése után az első kontroll 4-6 hét múlva javasolt. Ebben a laborban a legfontosabb a TSH szint mérése, de hasznos információ lehet a szabad T3 és T4 szintek leellenőrzése is. Itt természetesen három eredményt kaphatunk:

1. Magas TSH

Amennyiben ebben a laborban a TSH szint továbbra is magas, a gyógyszer dózisának az emelése javasolt és ezt követően újabb vérvétel indokolt, az emelést követően 6-8 héttel (szintén a TSH a legfontosabb, kiegészítő információt nyújt a T3 és T4 szint).

2. Normális TSH

Amennyiben a TSH szint normalizálódott, a gyógyszer dózisán természetesen nem változtatunk, a kontroll labor fél év múlva javasolt. Ettől eltérően, előbbre hozott kontroll vérvétel javasolt a következő esetekben:

  • új tünetek megjelenése (akár alul-, akár túlműködésre jellemzőek)
  • teherbeesés
  • menopauzális átalakulás, vagy a hormonpótló kezelés elindítása vagy leállítása esetén
  • olyan gyógyszeres kezelés indítása vagy leállítása, amely a pajzsmirigy hormonháztartására hatással lehet (például amiodaron - szívritmuszavarok kezelésére használják)
  • amennyiben a pajzsmirigy alulműködésre szedett gyógyszer dózisát nem változtatjuk, de másik gyártó termékét kezdi szedni a páciens
  • a testsúly legalább 10%-os csökkenése (fogyás) vagy növekedése (hízás)

3. Alacsony TSH

Amennyiben a TSH szint túl alacsony, a gyógyszer dózisát csökkentjük, majd 6-8 hét múlva ismételt laboratóriumi vizsgálatot végzünk (szintén TSH, T3, T4).

Pajzsmirigy laborvizsgálatok a SYNLAB-nál!

Pajzsmirigy laborvizsgálatok a SYNLABNÁL

A SYNLAB pajzsmirigy csomagjait mind Budapesten, mind pedig vidéken több vérvételi ponton is igénybe vehetik. A pajzsmirigy csomagok tartalmazzák a legalapvetőbb pajzsmirigy vizsgálatokat, melyek segítségével fény derülhet a pajzsmirigy rendszertelen működésére, és az általa termelt hormonok szintjének növekedésére vagy csökkenésére, továbbá vizsgálja a leggyakoribb autoimmun pajzsmirigybetegségre (hashimoto-thyreoiditis) utaló paramétereket is.

Mutatjuk, melyik pajzsmirigy laborvizsgálatot kinek ajánlják, és mit tartalmaz:

Pajzsmirigy bázis csomag

Kiknek ajánlják?

Pajzsmirigybázis-panelüket azoknak a pácienseknek ajánlják, akik a következő tünetek, panaszok bármelyikét tapasztalják magukon:

  • bármilyen irányú testsúlyváltozás,
  • hajhullás,
  • bőrszárazság,
  • székrekedés,
  • levertség,
  • fázékonyság vagy éppen izzadás,
  • melegtűrő képesség romlása,
  • szapora szívverés,
  • ritmuszavarok,
  • izgatottság,
  • hasmenés.

A felsoroltak hátterében ugyanis meghúzódhat a pajzsmirigy bármilyen eredetű alul- vagy túlműködése.

Pajzsmirigy bővített csomag

Kiknek ajánlják?

Pajzsmirigy bővített csomagukat azoknak a pácienseknek ajánlják, akik a következő tünetek, panaszok bármelyikét tapasztalják magukon: bármilyen irányú testsúlyváltozás, hajhullás, bőrszárazság, székrekedés, levertség, fázékonyság vagy éppen izzadás, melegtűrő képesség romlása, szapora szívverés, ritmuszavarok, izgatottság, hasmenés. A felsoroltak hátterében ugyanis meghúzódhat a pajzsmirigy bármilyen eredetű alul- vagy túlműködése.

Pajzsmirigy MAX csomag

Kiknek ajánlják?

Pajzsmirigy MAX csomagot azoknak a pácienseknek ajánlják, akik a következő tünetek, panaszok bármelyikét tapasztalják magukon: bármilyen irányú testsúlyváltozás, hajhullás, bőrszárazság, székrekedés, levertség, fázékonyság vagy éppen izzadás, melegtűrő képesség romlása, szapora szívverés, ritmuszavarok, izgatottság, hasmenés. A felsoroltak hátterében ugyanis meghúzódhat a pajzsmirigy bármilyen eredetű alul- vagy túlműködése.

Akkor válassza a Pajzsmirigy MAX csomagot, ha háziorvosa vagy endokrinológusa tanácsára Önnél szinte biztos a pajzsmirigyműködés valamilyen súlyos zavara, és el akarja kerülni a szokásos többlépcsős laboratóriumi differenciáldiagnosztikai lépéseket, a többszöri vérvétellel járó esetleges kellemetlenséget vagy időveszteséget. Előfordulhat ugyanis, hogy nem szükséges vizsgálatokat is megvásárol!

Milyen sűrűn érdemes kontrollálni az autoimmun ellenanyag szinteket (aTPO, aTG)?

Az ellenanyagszintek a diagnózis pontos felállításában nagyon fontos szerepet töltenek be, de a folyamat hosszútávú követésében a szerepük korlátozott. Ezen ellenanyagszintek emelkedéséből vagy csökkenéséből az autoimmun gyulladás aktuális intenzitására vonatkozóan kapunk információt, de ez önmagában a kezelést érdemben nem befolyásolja. Mivel magát az autoimmun folyamatot rengeteg tényező (a szervezetet érintő egyéb gyulladásos folyamatok, stressz, stb.) befolyásolja, ennek a követése érdemben nem ad nekünk használható információt a kezelés mérlegelésénél. Bizonyos esetekben ugyanakkor fontos az ellenanyagszintek mérése, ilyen, ahogy már említettem a pontos diagnózis felállítása, illetve a terhesség esetén egyes esetekben.

A terhesség alatti pajzsmirigy alulműködés követése

Ma már az összes érdemi szakmai javaslat alapján indokolt a terhesség elején egy rutin TSH szint ellenőrzés, akkor is, ha a várandósnak nincs ismert pajzsmirigy betegsége. Az eredménytől függően javasolt a kezelés mérlegelése:

  • Amennyiben a TSH szint 0,4-2,5 mU/L között van, nincs teendőnk.
  • Amennyiben a TSH értéke 2,5-4,0 mU/L közötti, újabb vérvétel javasolt, mely során az aTPO szintet ellenőrizzük. Ez egy autoimmun ellenanyag, amit a saját szervezetünk termelhet a pajzsmirigy szövetei ellen. Ennek pozitivitása esetén autoimmun pajzsmirigy gyulladásról (Hashimoto) beszélünk. Ezt azért fontos tudnunk, mert Hashimoto kórban a TSH szintjét alacsonyabban kell tartanunk.
  • Amennyiben a TSH értéke 4,0 mU/L feletti, a kezelést azonnal megkezdhetjük, de egy újabb vérvétel is indokolt lehet, itt a szabad T4 szintet ellenőrizzük le, mert amennyiben ez alacsony, magasabb dózissal kezdhetjük a kezelést.

A gyógyszerelés elkezdését követően a kontroll laboratóriumi vizsgálat 4-6 hét múlva javasolt. A gyógyszer dózis váltását követően szintén 4-6 héttel, illetve (akár alul-, akár túlműködésre utaló) tünetek megjelenésekor szintén indokolt a pajzsmirigyfunkciók ellenőrzése. Amennyiben a TSH beállítása sikerül, 6-8 hetente javasolt ellenőrizni a hormonszinteket. A vérvétel során a TSH a legfontosabb paraméter itt is, de hasznos, ha látjuk a szabad T3 és T4 szinteket is a pontos beállításhoz.

Pajzsmirigy-alulműködés tünetei, kivizsgálása, kezelése, veszélyei egy helyen >>

 

Forrás:
American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG): Practice bulletin on thyroid disease in pregnancy
American Thyroid Association (ATA): Guidelines for the diagnosis and management of thyroid disease during pregnancy and the postpartum
American Thyroid Association (ATA), British Thyroid Association (BTA), and European Thyroid Association (ETA): Evidence-based use of
levothyroxine/liothyronine combinations in treating hypothyroidism – A consensus document

Pajzsmirigy alulműködéssel Küzdesz? Nem hagyunk magadra.

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb pajzsmirigy alulműködésről szóló cikkeket, kutatási eredményeket, orvosok és dietetikusok ajánlásai alapján. 

Az első levelet regisztrációdat követően küldjük el neked! Ehhez add meg kereszt nevedet, email címedet és már figyelheted is postaládádat!

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások