Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Intim fertőzések, melyek különösen veszélyesek lehetnek a strandszezonban

Ajánlom a Facebookon

Beköszöntött a nyári szezon, az emberek többsége pedig csak arra vár, hogy ebben a melegben átadhassa magát a strandolás örömeinek. Bár kánikula és tartós meleg idején elképzelhetetlen lenne jobb felfrissülést találni egy hűvös medencénél, azonban nem árt tudni, hogy ebben az időszakban bizony nemcsak lehűlést hozhat egy-egy ilyen csobbanás, hanem sajnálatos módon akár kellemetlen intim fertőzéseket is.

Dr Orosz Kornelia Anna
A szakértő válaszol

Mivel ezek a fertőzések gyakran súlyos intim problémákat is okozhatnak a kellemetlenségek mellett, ezért nagyon fontos lehet időben felismerni azokat, illetve orvoshoz fordulni velük. Bár a problémák egy része a férfiakat is érinti, azonban sajnálatos módon a strandokhoz köthető intim betegségek zöme inkább a nőket veszélyezteti, ezért felkerestük Dr. Orosz Kornéliát, az Oktogon Medical Center magánklinika nőgyógyászát, hogy segítségével sorra vegyük az ilyenkor különösen veszélyes problémákat, illetve néhány gyakorlati tanácsot kérjünk tőle.


Candida-fertőzés vagy hüvelygomba

Tipikus strandbetegségnek tekinthető a nők körében a nyári szezonban előforduló Candida-fertőzés. Kevesen tudják, de a Candida, mint kórokozó normál körülmények között is megtalálható a szervezetben, hiszen rengeteg biológiai folyamatot megtámogat, ezáltal a szájüregben, a bélrendszerben, sőt a hüvelyben is kimutatható. A probléma rendszerint akkor kezdődik, ha ez a kórokozó elszaporodik.

Ennek a hátterében jellemzően a hüvely, illetve a bélflóra egyensúlyának felborulása, savasodása áll. Fontos hozzátenni, hogy erős immunrendszer esetén a szervezet meglepően jól tud védekezni a fertőzés ellen, de ha a testünk elsődleges védvonala legyengül, akkor a Candida elszaporodhat és a szervezet ellen fordulva komoly problémákat okozhat.

A strandszezon kapcsán fontos kiemelni a Candida-fertőzésnél a nedves fürdőruhát, mely az egyik legjobb közeg ahhoz, hogy a kórokozók elterjedjenek. Ha az egyensúly felborult és kialakult a fertőzés, az jellemzően kellemetlen viszketéssel, bőrirritációval, esetenként égő érzéssel jár a nemi szervek környékén. Az általános kellemetlenség mellett a fertőzés hüvelygyulladást, valamint túrószerű fehéres hüvelyfolyást eredményez.

Kezeléséhez mielőbbi szakorvosi ellenőrzésre és gyógyszeres kezelésre van szükség. Lényeges a fertőzés mielőbbi megállítása, a gyulladás csökkentése, a Candida ugyanis komoly problémákat okozhat a szervezeten belül.


E.coli-fertőzés vagy hólyaghurut

A hólyaghurut szintén nagyon gyakori strandbetegség lehet, mely a nyári szezonban kellemetlenül érintheti a nőket. A kapcsolódó kezelés megkezdése azért nagyon lényeges, mert ez jellemzően egy bakteriális eredetű probléma, mely az E.coli baktérium túlszaporodásával jön létre. Érdekesség, hogy a háttérben egy anatómiai sajátosság is meghúzódik. Egészen pontosan arról van itt szó, hogy a nőknél a húgycső jellemzően rövidebb, mint a férfiaknál, ezért a baktériumok sokkal könnyebben eljutnak a hólyagba, ahol gyulladást okozhatnak.

Ezen felül kiemelendő, hogy a gáton a végbél, a hüvelynyílás és a húgycső jellemzően közel helyezkednek el egymáshoz. Emiatt a vastagbélben természetes módon megtalálható E.coli baktériumok sokkal könnyebben eljuthatnak a húgycsőbe, és felszálló fertőzést okozhatnak. A hideg jellemzően nem kiváltó ok ilyenkor, de elősegítheti a kórokozók elszaporodását a hideg víz és a légkondicionáló is.

Az E.coli baktérium jellemzően úgy okoz fertőzést, hogy behatol a húgyutakba, majd a hólyagban elszaporodik, és a baktériumgyülem kellemetlen gyulladást eredményez. Tünetei között találhatjuk a gyakori vizelési ingert, miközben kevés vizelet távozik a szervezetből, mindeközben kellemetlen égő, szúró és csípő érzést eredményezve.

Ezen felül jellemző lehet még a sötétebb színű, rossz szagú, előrehaladott állapotban akár a véres vizelet is, amihez hőemelkedés, kisebb láz is társulhat. A hólyaghurut sajnos nehezen előzhető meg, kifejezetten gyakori problémának számít a nők körében a nyári időszakban is, de ha időben orvoshoz fordulunk, hamar visszaszorítható a fertőzés.

Megelőzésképpen a bő folyadékfogyasztásnak nemcsak a megfelelő hidratáltság elérésében, de a hólyagban lévő baktériumgyülemlés kimosásában is lényeges szerepe van.


Staphylococcus-fertőzés

Szintén egy bakteriális hüvelyfertőzésről van szó, méghozzá egy olyan baktériumtípussal a középpontban, mely szintén megtalálható a természetben, normál esetben a szervezetünkben is úgy, hogy az immunrendszer képes szabályozni annak mértékét. Csakhogy a strandszezon, a hideg vagy meleg, de kórokozókkal teli víz, illetve a nedves fürdőruhák könnyedén előidézhetik ilyenkor nyáron is a Staphylococcus baktérium elszaporodását, amiből nagyon kellemetlen fertőzések keletkezhetnek.

Mint a legtöbb intim fertőzésnél, úgy ebben az esetben is a vizeletürítés és az alhasi fájdalom jelenthetik az első tüneteket. A gyakori hüvelyfolyás mellett szintén jellemző lehet a csípő, égő, irritáló érzés.

A tünetek észlelésekor elengedhetetlen, hogy mielőbb felkeressünk egy nőgyógyászt, hiszen a fertőzés antibiotikummal – természetesen a megfelelő vizsgálatok után – ma már nagyon jól orvosolható, ellenkező esetben azonban súlyosabb következményekkel járhat.


Intim fertőzések megelőzése strandszezonban – Dr. Orosz Kornélia nőgyógyász tanácsai:

Gyakran váltsunk fürdőruhát

Mint a fentiekből is kiderült, a strandszezonban jellemzően bakteriális és gombás fertőzések okozzák a legtöbb problémát a nőknél. Szaporodásukat pedig alaposan megtámogathatjuk a nedves fürdőruhával, így ha hajlamosak vagyunk az ilyen fertőzésekre, a legjobb az, ha minél gyakrabban átöltözünk, ezáltal legalább az alsóneműt folyamatosan szárazra cseréljük, ha kijövünk a vízből. Ezzel rengeteget tehetünk az egészségünk érdekében!

Használjunk úszótampont

A közhiedelemmel ellentétben az úszótampont nem csak azért találták ki, hogy menstruáció esetén a nők strandolhassanak. A manapság már a hazai drogériákban is könnyedén fellelhető tampon kifejezetten jó szolgálatot tehet, ha a strandon gyakran kapunk el különféle hüvelyi fertőzéseket, hiszen ez a kiegészítő segít abban, hogy minél kevesebb negatív hatás érje a hüvelyt.

Nem árt ugyanakkor észben tartani, hogy bár a probiotikus tampon használata jó alternatíva, de rendszeres használata mégsem túl előnyös, mert a szervezet hozzászokik, természetes védekezőképessége pedig csökken. Alkalmazása különösen azoknak lehet előnyös, akiknek visszatérő fertőzései vannak közfürdők után. Rendszeres cseréjére kiemelt figyelmet kell fordítani!

A ciklus alatti tamponhasználat ugyanis mind hagyományos, mind úszótampon esetén rengeteg veszélyt rejt, extrém esetben akár toxikus sokk szindrómát is okozhat. Menzesz alatt ugyanakkor nem ajánlott medencébe menni, vagy csak gyengébb ciklus esetén, illetve az utolsó napokban, de csak rendszeresen cserélt tampon mellett.

Fontos a szervezet felkészítése

A bakteriális fertőzések kialakulásához nagyban hozzájárul a hüvely állapota, valamint természetesen az immunrendszerünk is. Ennek megfelelően a strandszezonra mindig készítsük fel a szervezetünket!

Gondoskodjunk a megfelelő immunerősítésről, szedjünk gyógynövény-alapú készítményeket, melyek jó hatást gyakorolnak a hüvely egészségére, és ami a legfontosabb: minden strandszezon előtt jelentkezzünk be egy nőgyógyász szakorvoshoz egy alapos kivizsgálásra, hiszen egy egészséges hüvely sokkal kisebb mértékben van kitéve a fenti fertőzéseknek!

Kerüljük a gombáknak kedvező ételeket, italokat

A nyári időszakban hajlamosak vagyunk elengedni magunkat az étkezés szempontjából, ezáltal hajlamosak lehetünk sok cukros ételt és italt fogyasztani. Jégkrémek, fagylaltok, üdítők és egyebek terhelhetik ilyenkor a testet, melyek mind-mind növelik a szervezeten belül a gombásodásra való hajlamot.

Célszerű az intim törlőkendő használata

Érdemes strandoláskor a nőknek magukkal vinni egy csomag intim törlőkendőt, és időnként használni azokat. Ezzel megtámogatva a megfelelő pH-t. Hasznos lehet ilyen esetekben elkerülni a szűk ruhákat, és előnyben részesíteni például a szoknyát, valamint a pamut fehérneműt.


Tudtad-e?

Dr. Orosz Kornélia kiemelte, hogy a természetes vizek gyakran kevesebb fertőzésforrást rejtenek magukban, mint a mesterséges kialakítású úszómedencék.

Ennek az oka, hogy a fertőtlenített víz jellemzően elpusztítja a jó baktériumokat a nyálkahártyán. Ezzel a női nemi szervek elveszítik természetes immunvédelmüket, ezáltal ideális környezetet biztosíthatnak a különböző hüvelyfertőzések kialakulásának.

Ezen a ponton fontos kiemelni, hogy sokan használnak lúgos szappant vagy antiszeptikus tusfürdőt a strandolás utáni mosakodáshoz, amivel a nyálkahártya természetes védőrétegét a fertőtlenített víz után még tovább károsíthatják.

Amennyiben betegek vagyunk, a magunk érdekében és mások veszélyeztetése miatt ne menjünk úszómedencébe!

A ma divatos csupasz szeméremtest szintén megkönnyítheti a fertőzések elősegítését, hiszen az intim területen lévő szőrzet teljes hiányában könnyebben kerülnek be a nem kívánatos kórokozók a hüvelybe. Ennek megfelelően egy diszkrét fazonírozás esetleges meghagyásával elzárhatjuk a behatolási kaput a külvilág ártalmaival szemben.


Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások