Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Gyógyteák: mit, mire?

Ajánlom a Facebookon

A gyógyteák a modern gyógyszerek korában is őrzik népszerűségüket. Emésztési panaszok, megfázással kapcsolatos tünetek enyhítésére máig sokan nagyon gyakran gyógyteákat alkalmaznak, s vannak olyan javallatok (pl. tejelválasztás fokozása), amelyekben a teáknak nincs igazi konkurense a gyógyszerek körében. Cikkünkben a gyógyászati javallattal forgalomban lévő gyógyteakeverékekről nyújtunk áttekintést.

Már az őskorban is…

A gyógyteák történetének kezdetéről nem sokat tudunk, de feltételezhető, hogy már az ősember is készített hideg vagy meleg vizes kivonatot növényi részekből. Az idők során felismerték egyes növények gyógyhatását, és arra is rájöttek, hogy a „hatóanyagok” általában jobb hatásfokkal vonhatóak ki meleg vagy forró, mint hideg vízzel. Ma már tudjuk, hogy a forrázás azzal az előnnyel is járt, hogy a teakészítés során elpusztult a növényi alapanyagon és a vízben lévő kórokozók jelentős része.

A napjainkban forgalomban lévő gyógyteák összetétele, felhasználása jórészt a tapasztalaton, tradíción alapul. Míg a modern gyógynövénykészítmények között sorra jelennek meg az olyan termékek, amelyeket az elmúlt évtizedek kutatási eredményei nyomán fejlesztettek ki, a gyógyteák összetételében, alkalmazásában nagyon kevés változás történt az elmúlt száz évben. Ez részben előnyös is: a teáink nagy része évszázadokon át kipróbált és biztonságosnak bizonyult növényekből készült.

Gyógytea

A legjelentősebb változás egyes gyógytea-alapanyagok eltűnésében és az adagolás változásában fedezhető fel. Ma már nem alkalmaznak teaként olyan növényeket, amelyek már kis mennyiségben is mérgezőek lehetnek, így például az évszázadokon át fogyasztott – és sok ember halálát okozó – gyűszűvirág (Digitalis sp.) tea már csak a történeti munkák lapjain található meg, a modern könyvek még az érdekességek között sem említik meg.

Számos növényről derült ki az elmúlt évtizedekben, hogy hosszú távon károsítják a szervezetet, vagy olyan más nemkívánatos hatásuk van, amelyet a hosszas tradicionális felhasználás dacára sem ismertek fel.

Ezek közé tartozik a fekete nadálytő (Symphytum officinale), amely levelének teáját mozgásszervi panaszok enyhítésére fogyasztották. A nadálytő alkaloidjainak –belsőleges alkalmazás esetén fellépő – májkárosító hatása ma már közismert, ezért termékeit csak külsőleg, ép bőrön alkalmazzák. (Így, mivel az alkaloidok nem szívódnak fel veszélyes mértékben, biztonságos a használata.)

A jelenleg forgalomban lévő gyógyteák általában olyan növényeken alapulnak, amelyek túladagolva sem jelentenek komoly veszélyt a szervezetre. Túlzott fogyasztásból eredő károsodások természetesen előfordulhatnak, de az adagolási utasítást betartva ezek előfordulása kizárható. A teák adagjának meghatározása részben a hagyományos felhasználás során nyert tapasztalaton, részben pedig a modern kutatások során nyert ismereteken alapul. A jelentős élettani hatással nem rendelkező gyógynövények (pl. hársfavirág) esetén az adagolás tágabb, a markánsabb hatású növények (pl. szennalevél) dozírozása szűkebb határok között mozog, mind a napi adagot, mind az alkalmazás időtartamát illetőleg.


Mi a népszerűség oka?

Bár hazánkban is jelentős mértékű a gyógyteafogyasztás, egyes nyugat-európai országokban (főként Németországban) nagyobb hagyománya a gyógyteaivásnak. Az élvezeti teák fogyasztásának viszont Japánban és más ázsiai államokban van a legnagyobb kultusza. Míg ők elsősorban a teacserje (Camellia sinensis) forrázatát isszák, Európában a teacserjén kívül más növények is jelentős teaalapanyagul szolgálnak. Az Ázsiából származó teacserje levelének felhasználása Magyarországon mintegy 150 éve kezdett elterjedni, de a különbözőképpen feldolgozott teafajták fogyasztása csak az elmúlt néhány évtizedben vált igazán divatossá. Korábban hazánkban a több gyógynövény keverékét tartalmazó „herbateák” fogyasztása sokkal elterjedtebb volt, nem csak a betegek, de az egészségesek körében is. A teák komponensei között megtalálható kellemes ízű növényi drogok (pl. hársfavirágzat, bodzavirágzat) miatt ugyanis az italok fogyasztása nem csak gyógyászati, hanem élvezeti célt is szolgált. Bár ma már Magyarországon is jóval nagyobb az élvezeti céllal fogyasztott zöld, fekete, vörös és gyümölcsteák forgalma, mint a gyógyteáké, az utóbbi készítmények sem vesztenek népszerűségükből.

Jelenleg több tucat teakeverék van forgalomban gyógytermékként, ezen kívül jelentős számú gyógynövény-monotea (azaz egyetlen összetevőt tartalmazó, zacskózott vagy filterezett tea) is megtalálható a patikák és drogériák polcain.

A gyógyteák töretlen népszerűsége több okra vezethető vissza. Bár egyre modernebb és hatásosabb szintetikus gyógyszerek állnak a terápia szolgálatában, vannak olyan felhasználási területek (torokfájás, csecsemők hasfájása, tejelválasztás fokozása), amelyeken a gyógyteák hegemóniáját a legkorszerűbb készítmények sem veszélyeztetik. A teák széles körű elfogadottságához a tapasztalati úton nyert tudás és a tudományos eredmények is hozzájárulnak: míg a lakosság elsősorban áthagyományozott teafogyasztási szokásokat követ, a szakemberek számára a tapasztalaton túl a tudományos bizonyítékok is fontosak – és számos gyógynövény esetén modern vizsgálatok is alátámasztják a teaivás hasznosságát. A gyógyteák népszerűségének fontos tényezője, hogy ízük általában kellemes, fogyasztásuk pozitív érzetet kelt, így a beteg könnyebben elfogadja a kezelést.


Mik azok a gyógyteák?

De mik is pontosan a gyógyteák? Ennek meghatározása nem is annyira könnyű. A betegek minden olyan teát gyógyteának tekintenek, amelyet valamely panaszuk enyhítésére elfogyasztanak, beleértve a gyógynövényekből készülő forró italokat és a teacserje levelének forrázatát (legyen az, fehér, zöld, oolong vagy fekete teából elkészítve). Ha jogi oldalról közelítünk, akkor a gyógyteáknak két nagy csoportja van: azok a teakeverékek, amelyek gyógytermékként vannak forgalomban, és azok az egykomponensű teák (monoteák), amelyek egy rendelet alapján nemcsak patikákban, hanem drogériákban, élelmiszerboltokban is elérhetőek.

Mik azok a gyógyteák?


Jogilag szabályozott monoteák

A közvetlen lakossági fogyasztásra szánt hagyományos gyógynövény-drogok körét szabályozó jogszabály 97 növényi anyagot, és azok kiszerelési adagjait tartalmazza. Ezek nagy része gyógyteakészítésre alkalmazható (kivétel a borókafakátrány és a máriatövistermés). A rendelet ugyanakkor nem szabályozza, hogy milyen célra lehet ajánlani a teákat, de az adagolást, az elkészítést sem, és nincs olyan törvény vagy rendelet, amely a listán nem található teák szabad forgalmazását szabályozná vagy tiltaná. Ezeknek a teáknak a hatósági minőségellenőrzése nem megoldott (nem kötelező), így a felhasználás célján, módján kívül a minőséget tekintve is a gyártókra kell hagyatkozni.

A jogszabály nemcsak ilyen szempontból túlhaladott. Találhatóak rajta olyan növények, amelyek korlátozás nélkül alkalmazva veszélyesek lehetnek (fehér ürömfű, angyalgyökér, kálmos gyökértörzs, vörös kínafakéreg, kutyabengekéreg, ratanhiagyökér, szennalevél, anyalevél, fehér fagyöngy). Bizonyos növényeket (pl. cserszömörcelevél) csak bőr vagy nyálkahártyák kezelésre lenne célszerű használni – mivel a jogszabály erről nem szól, semmi garancia nincs arra, hogy ez a figyelmeztetés felkerül a csomagolásra. A szabadon forgalmazható teák listáján megtalálható az orbáncfű is, amely ugyan kiváló gyógynövény, de széles körű gyógyszer-kölcsönhatásai miatt teaként való fogyasztása nem javasolt. És vannak olyan ma már elavultnak tekintett növények is, amelyek hatásosságát sem a tudományos adatok, sem pedig a széles körű tapasztalat nem támasztja alá (ilyen pl. a csarabfű). Ezekről a gyógyteákról (adagolásukról, felhasználásuk céljáról) egy következő cikkben nyújtunk bővebb áttekintést.


Gyógytermék gyógyteák

A gyógytermék (hosszabb nevükön: gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény) gyógyteákat egy több mint 30 éve született rendelet előírásai alapján a gyógyszerengedélyező hatóság jóváhagyása után kerülhettek piacra.

Ezek jellemzően több összetevőt tartalmazó teakeverékek, amelyeknek van jóváhagyott gyógyhatása, s amelyek gyártása, forgalmazása hatósági kontroll mellett történik.

A gyógyteák adagolását, gyógyhatásait általában nagy múltra visszatekintő népi gyógyászati alkalmazás tapasztalatai alapján határozták meg.

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) listája szerint 58 gyógyhatású teakeverék van forgalomban, ezek összetételről, alkalmazásáról részletes információk érhetőek el az OGYÉI honlapján. A legtöbb készítmény a „tápcsatorna és anyagcsere” főcsoportba sorolható. A választékban jelentős számban találhatóak még szív-érrendszerre, idegrendszerre és légzőrendszerre ható teák is.


Az OGYÉI által engedélyezett gyógyteák gyógyjavallat szerint csoportosítva:

Tápcsatorna és anyagcsere

– Gyomorsavval kapcsolatos betegségek kezelésére szolgáló szerek

Herbária Mecsek Gyomor teakeverék (filteres, tasakolt)

– Emésztés javítása

Herbária Emésztést elősegítő teakeverék (filteres, tasakolt)
Naturland Emésztést elősegítő teakeverék (filteres)
Naturland Étvágyjavító filteres teakeverék
Herbária Szélhajtó teakeverék (filteres)
Mecsek Epehajtó teakeverék (filteres, tasakolt)
Naturland Görcsoldó és puffadásgátló teakeverék (filteres)

– Hashajtók

Herbária Hashajtó teakeverék (filteres, tasakolt)

– Hasmenésgátlók

Tafedim tea (filteres)

– Fogyasztószerek

Herbária Elhízás elleni teakeverék (filteres, tasakolt)
Pannonhalmi Fogyókúrát kiegészítő teakeverék (filteres)
Herbária Salaktalanító teakeverék (tasakolt)
Mecsek Tisztító teakeverék
Pannonhalmi Salaktalanító teakeverék (filteres)
Naturland Salaktalanító teakeverék (filteres)

– Májvédelem

Mecsek Máj teakeverék (filteres, tasakolt)
Naturland Májvédő és detoxikáló teakeverék (filteres)
Pannonhalmi Májvédő teakeverék (filteres)

– Cukorbetegség

Diabess teakeverék (tasakolt)
Herbária Cukordiétát kiegészítő teakeverék (filteres)
Herbária Mecsek Diétás teakeverék (tasakolt)
Mecsek Diabet teakeverék

Szív-érrendszer

– Szívműködésre ható szerek

Pannonhalmi Szívnyugtató teakeverék (filteres)
Herbária Mecsek Érelmeszesedés elleni teakeverék (filteres, tasakolt)

– Vérkeringést javítók

Herbária Memória teakeverék (filteres)

Húgyúti rendszer

– Vizelethajtók

Naturland Vesevédő teakeverék (filteres)
Herbária Vízhajtó teakeverék (filteres, tasakolt)
Pannonhalmi Vesetisztító teakeverék (filteres)

– Prosztatapanaszok

Herbária Prosztata teakeverék (filteres)
Mecsek Prosztata teakeverék (filteres)

Váz- és izomrendszer

Macskakarom tea (tasakolt)
Inno Rheuma filteres teakeverék
Pannonhalmi Ízületi bántalmak kezelésére ajánlott teakeverék (filteres)

Idegrendszer

Herbária Nyugtató teakeverék (filteres, tasakolt)
Naturland Nyugtató teakeverék (filteres)
Pannonhalmi Vesperas teakeverék (filteres)
Herbária Hangulatjavító teakeverék (filteres)

Légzőrendszer

Herbária Hurutoldó teakeverék (tasakolt)
Herbária Meghűlés tüneteit enyhítő teakeverék (filteres, tasakolt)
Mecsek Köhögés elleni filteres teakeverék gyermekeknek
Naturland Meghűlés tünteteit enyhítő teakeverék (filteres)
Pannonhalmi Laudes teakeverék (filteres)

Egyéb hatások

– Menstruációval, menopauzával kapcsolatos panaszok

Herbária Lady Klimax teakeverék (filteres)
Mecsek Klimax filteres teakeverék
Naturland Menstruációs panaszokat enyhítő teakeverék (filteres)

– Tejelválasztás fokozása

Mecsek Tejszaporító teakeverék (filteres)
Herbária Laktoherb teakeverék (filteres)
Naturland Fitolac teakeverék (filteres)

A következőkben részletesen elemezzük a felsorolt teakeverékeket.

 

Tudjuk, nem könnyű hiteles válaszokat találni, ha gyógyszerekkel, gyógynövényekkel, étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban próbálunk tájékozódni. A Pirulakalauz Klub ebben segíti tagjait!

Előfizetésről itt tudsz tájékozódni

A teljes cikk a PirulaKalauz oldalán olvasható! >>

Pirula Kalauz logo - Intima.hu

 

Forrás: PirulaKalauz
Írta: dr. habil Csupor Dezső, PhD, szakgyógyszerész

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről,

iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások