Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Fiatalok szexedukációja: énkép, testkép, érzelmi biztonság, párkapcsolat

Ajánlom a Facebookon

A szexedukáció önmagában is nagyon fontos, de hihetetlen nagy szerepe van a szexuális erőszak és a tinédzser terhesség, illetve az abortusz megelőzésében is. Rettenetesen magukra vannak hagyva a gyerekek, miközben soha nem volt ennyire átitatva szexualitással a környezetünk. Provokáljuk őket, de nem segítünk nekik értelmezni a látottakat, hallottakat. A 24.hu-n megjelent írás rövid összefoglalóját szeretnénk Veletek megosztani, "Amíg egy terhességi teszt értelmezése problémát okoz, addig nehéz felvenni a harcot az abortusszal" címmel.

szex edukáció - Intima.hu

Nagy vihart kavart a múlt heti Kormányinfón Lázár János bejelentése, miszerint két kórház milliárdos állami támogatást kap, miután az intézmények vállalták, hogy nem fogadnak el hálapénzt és nem végeznek abortuszt.

Hogy jobban megértsük az utóbbi feltételt kísérő felháborodást, és hogy miért beszélnek annyit a jogvédők arról, hogy az abortusz korlátozása helyett a nem kívánt terhességek megelőzésére kellene összpontosítani, ismerjünk meg négy kutatási eredményt a magyar fiatalokról.

  • A 9. évfolyamos diákok több mint harmadának volt már szexuális kapcsolata.
  • A szexuális életet élő középiskolások 15%-a egyáltalán nem védekezik.
  • Egy nemrég publikált, 21 országra kiterjedő nemzetközi összehasonlító vizsgálat szerint arányaiban Magyarországon esik teherbe a legtöbb 10–14 év közötti lány: 1000 ilyen korú lányra 1,19 terhesség jutott. A 10–14 éves lányok terhességeinek 60%-a, a 15–19 éves lányok terhességeinek 41%-a végződött abortusszal.
  • Az abortuszon átesett lányok a terhességmegszakítás okaként leggyakrabban a kényszert és az információk hiányát említik.

Az állam papíron próbál tenni valamit, hiszen a Nemzeti Alaptantervben szerepel, hogy az iskoláknak foglalkoznia kell “a szexuális kultúra kérdéseivel is”. A valós helyzet azonban az iskolák nagy részében siralmas.

Vannak biológiatanárok, akik kihagyják az ember szaporodását a nyolcadikos tanagyagból, mert kínos nekik erről beszélni, míg a védőnők szerint a szexuális felvilágosításnak leginkább a családban kellene megtörténnie, de szülők sokszor félnek a kényes témától, és ha bele is vágnak sem biztos, hogy megfelelően kezelik a témát.

Áldatlan állapotokat tapasztaltak a fiatalok szexualitás tájékozottsága terén a közelmúltban elindított szexedukációs okostelefon-alkalmazás és weboldal, a Yelon készítői is. A projektet a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány indította a Telenorral együttműködésben, a céljuk pedig éppen “a tátongó űr betöltése” – magyarázza dr. Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő, a kuratórium elnöke.

A Jelon ezzel szemben közvetlenül szól a fiatalokhoz, nem a felülről jövő kioktató magatartást képviseli!

A rendszer tavaly november óta tesztüzemben működik, február elsejével indult el kampányszerűen, rendszeresen frissülő tartalommal. A Yelon nagyon fontos funkciója, hogy heti három alkalommal elérhető a help chat, amelyben képzett önkéntes szakemberek délután öttől este kilencig-tízig válaszolnak a gyerekek kérdéseire.

Olyanokra, mint:

  • hogyan kell értelmezni egy terhességi tesztet?
  • egyáltalán hol lehet óvszert venni?
  • két pasim is van, segítsetek választani!
  • Gyakoriak a szexuális zaklatásokról, vagy öngyilkosságról szóló gondolatok, és előfordul, hogy a lányok úgy vélik, azért estek teherbe, mert “nem volt szerencséjük”.

A chat funkció már most nagyon népszerű, a legutóbbi két alkalommal 133 fiatal szeretett volna beszélni az önkéntesekkel. Egy időben hatan várják a kérdéseket, de az időkeret miatt nem tudnak mindenkinek segíteni. Rendszerint úgy zárják be a chatszobát, hogy 20-30 gyerek még várakozik. A weboldal tartalmi része is beválni látszik a célközönség körében, a Yelon látogatottsága napi 1000 körül mozog,
Rettenetesen magukra hagyják a gyerekeket

Gyurkó Szilvia hangsúlyozza, hogy az alapítvány értelmezésében a szexuális edukáció nem a szó technikai értelmében vett felvilágosítást jelenti, hanem egészséges énképet, testképet, érzelmi biztonságot és a párkapcsolatról szóló tudást szeretnének átadni. A jelenleg uralkodó intézményesült hozzáállással szerinte ugyanis éppen az a gond, hogy az AIDS veszélyeire összpontosít és az óvszer felhúzására korlátozódik.

A szexedukáció önmagában is nagyon fontos, de hihetetlen nagy szerepe van a szexuális erőszak és a tinédzser terhesség, illetve az abortusz megelőzésében is. Persze gondolhatjuk, hogy ki van pipálva a dolog, mert benne van NAT-ban, de ha valaki kimegy az utcára és megkérdez öt szembejövő tizenévest a testképéről, az érzéseiről vagy a szexualitásával kapcsolatos gondolatairól, akkor rá fog jönni, hogy micsoda tabuk között élünk. Rettenetesen magukra vannak hagyva a gyerekek, miközben soha nem volt ennyire átitatva szexualitással a környezetünk. Provokáljuk őket, de nem segítünk nekik értelmezni a látottakat, hallottakat.

A cikk egészét ide kattintva tudjátok elolvasni!

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások