Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

7 tévhit a vitaminokról

Ajánlom a Facebookon

A fejlett világ felnőtt lakosságának közel fele szed vitaminokat, az étrend-kiegészítők közül talán a legnépszerűbbek a multivitamin-készítmények. A vitaminok piaca évről évre egyre nő és becslések szerint 2022-re elérheti a 220 milliárd dolláros forgalmat. 

A népszerűség kulcsa talán abban keresendő, hogy az emberek gyors és egyszerű megoldást keresnek a betegségek megelőzésére és gyógyítására. Éppen ezért a piac egyre bővül, és újabb gyártók és forgalmazók belépésével egyre olcsóbbá válnak ezen termékek. Az ígéretek (és a valós előnyök) ellenére azonban nem tekinthetjük teljesen kockázatmentesnek ezeket a termékeket. Egyrészt a termékek minősége és biztonságossága nagyban függ a gyártótól – érdemes kerülni a gyanúsnak tűnő termékeket. Másrészt a termékek sokszor eredendően alkalmatlanok azokra a célokra, amelyeknek reményében a fogyasztók választják őket.

A vitaminok alapvetően ugyanis a szervezet egészséges működését biztosítják, nem rendelkeznek csodás gyógyhatásokkal.

A vitaminok és az étrend-kiegészítők soha nem látott népszerűségnek örvendenek, de vajon minden arany, ami fénylik? Az interneten se szeri, se száma az ezekkel a készítményekkel kapcsolatos félinformációknak és tévhiteknek. Lássunk most pár gyakran elhangzó állítást és a mögöttük lévő igazságot.


Tévhit 1. Minél több, annál jobb.

A vitaminoknak hatásuk van az emberi szervezetre, naiv elképzelés, hogy bármennyit bevehetünk belőlük. A vitaminok és ásványi anyagok biztonságos legfelső szintjéről (UL értékek) az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet honlapján tájékozódhatunk. Sokakat talán meglephet, hogy a vitaminokat is túl lehet adagolni. Különösen érdemes odafigyelni a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) bevitelére, ezek ugyanis (túladagolás esetén) könnyebben felhalmozódnak a szervezetben, mint a vízben oldódó vitaminok, amelyekből a felesleg könnyebben távozhat a vizelettel.


Tévhit 2. Ami természetes, az biztonságos.

Nem lehet elégszer elmondani, hogy a természetes eredet nem jelent automatikus ártalmatlanságot. Gondoljunk csak a légyölő galócára, teljesen természetes, mégsem javasolt elfogyasztani…

A vitaminok sem teljesen ártalmatlanok: az USA-ban 2018-ban több mint 48 000 mérgezési esetet jegyeztek föl vitaminokkal kapcsolatban. A D-vitamin esetén különösen jelentős emelkedést regisztráltak: a 2000-2005 és a 2005-2011 közötti időszakok között 1600%-os emelkedés volt kimutatható. Ehhez persze jó nagy dózisokat kell fogyasztani, de itt is érvényes a figyelmeztetés: jóból is megárt a sok.

Tévhitek a vitaminokról


Tévhit 3. C-vitamin szedésével elkerülhető a nátha.

A közhiedelemmel ellentétben a C-vitamin nem véd meg a náthától, még akkor sem, ha több grammot veszünk be. Egyes vizsgálatok alapján, a megfázás időtartama némileg csökkent (kb. 10%-kal) és a tünetek is enyhébbek voltak azok körében, akik a betegség kezdetétől 1000 mg C-vitamint vittek be. Más vizsgálatok azonban egyáltalán nem találtak összefüggést a C-vitamin fogyasztás és a nátha súlyossága és lefolyása között.


Tévhit 4. A C-vitamin gyógyítja a rákot.

A legtöbb tévhit kétség kívül a C-vitaminnal kapcsolatos, ezek közé tartozik a vitamin állítólagos daganetellenes hatása is. A C-vitamin felerősítheti bizonyos daganatellenes szerek hatását, más szerekét azonban gyengítheti. Egyes esetekben kedvezően befolyásolja a betegség lefolyását, más esetekben pedig éppen, hogy kedvezőtlenül. Nem szabad tehát a C-vitaminból felelőtlenül több grammot szedni, vagy C-vitaminra cserélni a daganatellenes gyógyszereket. Tilos és életveszélyes a C-vitamint házi körülmények között infúzióban használni.


Tévhit 5. Koronavírus-fertőzés esetén több 10 000 NE D-vitaminra van szükség.

Egyre több helyen lehet olvasni túlzó ajánlásokat a D-vitaminról. A D-vitamin folyamatos, javasolt dózison belüli pótlása, ahogy korábbi cikkünkben már bemutattuk, akár a Covid-19 fertőzés alakulására is hatással lehet. A napi ajánlott beviteli érték maximuma 4000 NE, ha azonban több héten keresztül 10 000 NE feletti mennyiséget viszünk be, akkor a vérben jelentősen megnő a kalcium mennyisége és a károsodhatnak a csontok, a vese és szív is.

 

Tudjuk, nem könnyű hiteles válaszokat találni, ha gyógyszerekkel, gyógynövényekkel, étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban próbálunk tájékozódni. A Pirulakalauz Klub ebben segíti tagjait!

Előfizetésről itt tudsz tájékozódni

A teljes cikk a PirulaKalauz oldalán olvasható! >>

Pirula Kalauz logo - Intima.hu

 

Forrás: PirulaKalauz
Írta: dr. Tóth Barbara

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről,

iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások