Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Másodlagos meddőség - másodlagos meddőség okai, felismerései, kezelése

Ajánlom a Facebookon

Másodlagos meddőségről akkor beszélünk, ha egy vagy több gyermek után a testvér fogantatása vagy kihordása akadályokba ütközik. Kevesen tudják, hogy ez a probléma gyakrabban jelentkezik, mint az elsődleges meddőség, és szakemberek szerint ennek is, akárcsak az elsődlegesnek számos oka lehet.

Sokszor ennek oka egyszerűen a biológiai órában keresendő. Manapság már az első gyermek vállalása is kitolódott, így a második vagy többedik gyermek születése már jócskán a harmincas évekre esik. A párok korosodásával viszont termékenységi esélyük is folyamatosan csökken: a petefészek egyre ritkábban bocsát ki érett petesejtet, amelyek minősége is folyamatosan romlik.

A férfiak termékenysége szintúgy alábbhagy a korral. Az idősebb férfiak szervezete alacsonyabb számú és kevésbé mozgékony spermiumokat termel, és gyakoribbak az erekciós problémák is: ezen tényezők kombinációja megnehezítheti a spermiumok célba jutását.A másodlagos meddőség hátterében is állhatnak az elsődleges meddőséghez hasonló nőgyógyászati problémák, mint

  • ovulációs rendellenesség,
  • korai menopauza,
  • kismedencei összenövések,
  • gyulladás vagy fertőzés,
  • a petevezetékek elzáródása vagy sérülése,
  • mióma,
  • polip,
  • endometriózis

A magzati vetélés lehetősége is arányosan növekszik a kismamák életkorával. Míg a húszas éveikben járó várandós hölgyek kb. 10 %-a veszíti el magzatát, 35-39 éves kor között ez az arány 20 %-ra nő, míg 40-44 éves korban már 50%-os kockázatra kell felkészülni.

Az elsődlegeshez hasonlóan, a másodlagos meddőség is hatalmas érzelmi zűröket okozhat a párok életében; a második (vagy akár harmadik) gyermekért küzdő családok ugyanolyan stresszről és aggodalomról számolnak be, mint az első babára várók. A másodlagos meddőséggel küzdők aggodalmát és stresszes állapotát fokozhatja a környezet együttérzésének hiánya is, problémájukat ugyanis sokan nem tartják annyira fajsúlyosnak, mintha eleve gyermektelenek lennének.

A másodlagos meddőség – csakúgy mint az elsődleges – szerencsére diagnosztizálható és kezelhető: egyszerű tesztekkel felderíthetőek a hormonális problémák, a spermaszám eltérései és a petevezeték elzáródásai. Jó hír, hogy a terhességi arány másodlagos meddőségnél nagyobb mint az elsődlegesnél.

 Meddőség tünetei és kezelési lehetőségei

Forrás: Nemesekteherbe.hu

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a meddőséggel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a MEDDŐSÉG-hírlevelünkre:

 

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások