Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Hormonok – a vércukorszint szabályozói

Ajánlom a Facebookon

A vércukorszintet egy sor közismert élettani és környezeti tényező befolyásolhatja. Vannak azonban olyan faktorok is, melyeknek kevésbé ismert és nyilvánvaló a kapcsolata a cukorháztartás egyensúlyával. Ezek közé tartoznak a női nemi hormonok és a stresszhormonnak is nevezett kortizol. Fontos, hogy az összefüggések ismeretében a kritikus életszakaszokban különösen odafigyeljünk a vércukorszint viszonylagos állandóságának fenntartására.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

inzulin 

A cukor szervezetünk energiaforrása, és mint ilyen, mindig a megfelelő mennyiségben kell rendelkezésre állnia: viszonylagos stabilitás szükséges a normális élettani folyamatokhoz. A vércukorszint nem emelkedhet túl magasra, de nem is csökkenhet egy bizonyos szint alá.

A szabályozást egy bonyolult rendszer végzi, amely folyton változó élettani állapotunkhoz és a külső körülményekhez egyaránt igazodva a normális tartományban tartja a vércukorszintet. Az egyensúlyt befolyásoló tényezők hosszú sorát látva nem nehéz belátni, hogy a szervezetnek nincs egyszerű dolga, ha meg akar felelni az állandóan változó igényeknek. Köztudott például, hogy étkezést követően a vércukorszint megemelkedik, melyre válaszul a hasnyálmirigy nagyobb mennyiségben termeli az inzulint, ami a sejtek cukorfelvételének serkentése révén csökkenti a keringésben a cukor mennyiségét. A hasnyálmirigy által termelt másik hormon, a glükagon éppen ellenkező hatású: a máj és az izomzat szénhidrát- (glikogén) raktárainak felszabadításával megemeli a túlságosan alacsony vércukorszintet.

Kevésbé ismert ugyanakkor, hogy nemcsak a cukoranyagcsere szempontjából kulcsfontosságú két enzim van hatással a vércukorszintre, hanem – természetesen jóval kisebb mértékben – egyéb hormonok, például a női nemi hormonok és a mellékvese által termelt hormonok is.


Menstruáció és vércukor

Talán meglepő, de a menstruációs ciklust szabályozó női nemi hormonok is ingadozást okozhatnak a vércukorszintben. A vércukorszint kilengései a menstruációs ciklus bizonyos napjain jelentkezhetnek például olyan módon, hogy a menstruáció előtti napokban a vércukorszint megemelkedik, majd a vérzés jelentkezése után ismét csökken. A ciklus során az ösztrogén és a progeszteron hormonok csúcsértékei befolyásolhatják az inzulintermelést is. Ennek eredményeként a vércukorszint megemelkedik. A női nemi hormonok ciklus alatti változása és az inzulintermelés mértéke közti összefüggés egyénenként eltérő képet mutathat. Az sem egyforma, hogy a vércukorszint-emelkedést ki hogyan éli meg. Az emelkedés mértéke egyeseknél olyan jelentős lehet, mely már tünetekben is megmutatkozik, míg mások észre sem veszik; megint másoknál a menstruáció előtti napokban és a menstruáció alatt inkább alacsonyabb vércukorszint jellemző.

Ezekre a változásokra a cukorbetegeknek fokozottan oda kell figyelniük. Azoknak is érdemes törekedni a vércukorszint viszonylagos stabilizálásának megőrzésére, akiknél nem áll fenn a cukoranyagcsere zavara (vagy még nem tudnak róla). Az egyensúly megőrzésében segít a tudatos/rendszeres étkezés, a szénhidrátbevitel fokozása vagy csökkentése, illetve a vércukorszint stabilitásának megőrzését támogató hatóanyagok, nyomelemek és vitaminok fogyasztása.

Az inzulinrezisztencia tünetei, felismerése, diagnózisa és kezelése>>


Stressz és vércukor

A stresszhelyzetekre a szervezet azzal reagál, hogy fokozódik a mellékvesében a kortizol nevű hormon termelődése, melyet éppen ezért stresszhormonnak is szokás nevezni. Vészhelyzetben nagyobb mennyiségben termelődik adrenalin is. Mindkét hormon megemeli a vércukorszintet, ami a szervezet logikus válasza olyan élethelyzetben, amikor többlet energiára van szükségünk: küzdenünk vagy menekülnünk kell. A vércukorszint-emelkedés hatására a hasnyálmirigy nagy mennyiségben termel inzulint, ezzel segítve a glükóz felvételét a sejtekbe. A stresszhelyzet megszűntével a rendszer visszaáll a nyugalmi állapotába.

Joggal mondhatja most bárki: de hiszen ilyen vészhelyzetek ritkán adódnak az életben, miért kellene erre folyamatosan odafigyelnem? Tény, hogy harcolni, katasztrófahelyzetből menekülni valóban ritkán kell, ám a modern életvitel szinte pillanatról pillanatra olyan helyzetek elé állít bennünket, melyek a stresszhormonok fokozott termelődésével járnak. Ezeket a stresszhelyzeteket sokszor észre sem vesszük, míg máskor nagyon is megéljük a feszült szituációkat. Nyugodtan mondhatjuk, hogy bizonyos fokig állandó stresszhelyzetben élünk, ami folyamatosan magas vércukorszintet és inzulintermelést is jelent egyben. Az inzulintöbblet azonban hosszú távon veszélyes, hiszen a sejtek inzulin iránti érzékenysége idővel csökkenhet, majd teljesen elveszhet, inzulinrezisztens állapotot hozva létre és tartva fenn.

DIABEST® filmtabletta – a természet erejével a vércukorszint egyensúlyáért!

Mi nők sokat teszünk az egyensúly fenntartásáért… A munka, család, barátok, gyerekek mellett szervezetünk egyensúlyára is ügyelnünk kell. A vérünkben lévő cukorszint stabil, de fennáll a veszélye a stabilitás elvesztésének. Ennek első lépcsője az inzulin-rezisztencia kialakulása.

A Diabest® filmtabletta 14 gondosan megválasztott összetevője segít Neked, hogy az egyensúly megmaradjon.

A gurmar („cukorgyilkos”) és a króm csökkentik az inzulinrezisztencia mértékét. A króm elősegíti a vérben található cukor bejutását a szövetekbe.

Tudtad?

Inzulin-rezisztenciában ugyanazok a szövődmények alakulnak ki az évek során, mint cukorbetegségben!

A Diabest® filmtablettában található antioxidánsok (C-vitamin, E-vitamin, szelén) és vitaminok (B-vitaminok) mérséklik a szabadgyökök romboló hatását és késleltethetik az inzulin-rezisztenciára jellemző szövődmények kialakulását.



DIABEST® filmtabletta – A TERMÉSZET EREJÉVEL A VÉRCUKORSZINT EGYENSÚLYÁÉRT

DIABEST® filmtabletta – a természet erejével a vércukorszint egyensúlyáért!

.

Tudjon meg többet a Diabest® filmtabletta összetevőiről itt!

 


Kerüljem a stresszt? Ugyan hogyan?

Kézenfekvő megoldásnak tűnhetne, hogy száműzzünk életünkből minden stresszt, és buddhai nyugalommal őrizzük meg normális vércukorszintünket. Nyilvánvaló azonban, hogy nem minden külső körülményre van ráhatásunk, ezért törekedhetünk a teljes nyugalomra, de tökéletes eredményt egészen biztosan nem tudunk elérni pusztán ezzel a módszerrel.

Szerencsére van segítség, hiszen a gyógynövények, nyomelemek és vitaminok között találunk olyanokat, melyek hozzájárulhatnak a normális vércukorszint fenntartásához, a vércukoringadozások kivédéséhez.

A gurmar a keleti gyógyászatban régóta használt növény, melynek neve a hindi nyelvben azt jelenti, hogy „a cukor elpusztítója". A gurmar szerepet játszhat a vércukorszint stabilizálásában. Emellett – az ételek édes ízének elnyomásával – enyhítheti a cukoréhséget, az édesség utáni vágyat és a falásrohamokat.

A vércukorszint normál tartományának megtartásában szerepet játszhat a ginzeng is. A nyomelemek közül a cink és a króm emelendőek ki.

A kóros vércukorszint tartós fennállása számos nem kívánt következménnyel jár a különböző szervekre és szervrendszerekre nézve. A károsodások kivédésében, illetve megjelenésük késleltetésében előnyös lehet a B-vitamincsoport tagjainak (B1-, B2-, B6- és B12-vitaminnak) és az A-vitaminnak a bevitele. A szabad gyökök fokozott jelenléte ugyancsak gyorsíthatja a nem kívánt szövődmények kialakulását. A szabad gyökök „kisöprésére” jó szolgálatot tesznek az úgynevezett antioxidánsok (pl. C- és E-vitamin, szelén). A D-vitaminnak egyre több kedvező élettani hatására derítenek fényt az újabb kutatások: kiderült például, hogy megfelelő D-vitamin ellátottság mellett kisebb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata.

Források:

Blood sugar & other hormones.University of California, San Francisco.
Reproductive and sexual health. Women’s College Hospital.

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások