Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Inzulinrezisztencia vizsgálat menete

Ajánlom a Facebookon

Az inzulinrezisztencia egy manapság igen felkapott és “divatosnak” mondható téma, ugyanakkor ezzel a betegséggel kapcsolatban a szakmai egyetértés mind a diagnózis felállításában, mind a kezelési elvek egységesítésében egyelőre várat magára. Igen sok kutatás látott már napvilágot a témával kapcsolatban, melyek egy része sajnos igen ellentmondó eredménnyel zárult. Így nem meglepő, hogy az orvosok körében is nagyon széles skálán mozog a betegség diagnosztizálása és kezelése egyaránt, így az előfordulási gyakoriságáról sem tudunk jelenleg pontos képet alkotni. Az inzulinrezisztencia ugyanakkor egy létező, és a friss szakirodalmi adatok alapján mindenképpen komolyan veendő eltérés.I

Szerző: Dr. Kelemen Csaba | szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos 

Az inzulinrezisztencia vizsgálat menete - diagnózisának felállítása

Sajnos, az inzulinrezisztenciának a mai napig nincs általánosan elfogadott diagnosztikai kritériumrendszere, így a diagnózis felállítása tekintetében óriásiak a különbségek.

A legáltalánosabban elfogadott kivizsgálási módszer az IR vizsgálat során a részletes anamnézis felvételét követően laboratóriumi vizsgálatot kell végezni. Ekkor 75 gramm glükózzal cukorterhelést végzünk, és megfigyeljük a szervezet válaszreakcióit. Ilyenkor vércukor és inzulin szinteket nézünk, az első vérvétel éhgyomorra történik, majd a cukorterhelés után 60 és 120 perccel történnek az újabb vérvételek. Fontos, hogy a vizsgálatot megelőző napokban a páciens a megszokott életvitelét élje, mind a táplálkozás, mind a testmozgás vonatkozásában, hiszen így kapunk reális képet az inzulinháztartás kimutatása során az IR állapotáról. Szintén fontos, hogy az IR vizsgálat során a páciens nyugodtan várakozzon a további vérvételekre, kerülje a fokozott fizikai aktivitást (tehát például ne menjen el addig bevásárolni, hanem üldögéljen és olvasgasson). Egy másik, sok helyütt elfogadott diagnosztikai módszer az úgynevezett HOMA index, amely az éhgyomri vércukor és inzulin szinteket veszi alapul a betegség megállapításához.

A laborvizsgálat során feltérképezzük a szervezet egyéb rendszereinek a működését:

  • vérzsír szinteket (LDL, HDL, triglicerid)
  • májfunkciókat (GOT, GPT, GGT) és
  • vesefunkciókat (BUN, kreatinin, húgysav)

Mivel az IR a hormonrendszer működését is felboríthatja, indokolt lehet a hormonháztartás vizsgálata is, ahol a női nemi hormonokat és az agyalapi mirigy hormontermelését ellenőrizzük (FSH, LH, PRL, TSH, ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron, DHEAS). Néhány esetben szükség lehet a mellékvese hormontermelésének a vizsgálatára is (kortizol).

Egyes szakirodalmi javaslatok súlyosabb inzulinrezisztencia esetén olyan faktorok leellenőrzését is javasolják, amelyek a tartósan emelkedett vércukorszint fokmérői (Haemoglobin A1c), illetve az érelmeszesedés rizikóját emelhetik (homocisztein, PAI-1).

Amennyiben szükséges, a petefészkek vizsgálata céljából hüvelyi ultrahang vizsgálatot is végzünk.

Az inzulinrezisztencia követése

Ahogy a diagnózis felállításánál, a betegség követésénél sincs egységes, nemzetközi szakmai állásfoglalás, de itt talán nagyobb az egyetértés, valamivel könnyebb eligazodni. Alapvető fontosságú, hogy az inzulin, vércukor és vérzsír szintek lassan normalizálódnak a megfelelő életmódbeli változások és adott esetben gyógyszeres kezelés hatására is. Emiatt kifejezetten kerülendő a túl sűrű laboratóriumi kontroll, hiszen az csak egy kudarc élményt biztosít a páciensnek, ha szigorúan diétázik, sportol, szedi a gyógyszereket és mégsem javulnak a laborparaméterek. A legáltalánosabban elfogadott szakmai javaslatok szerint a megfelelő kezelés megkezdése után fél évvel javasolt az első kontroll laboratóriumi vizsgálat, ami a terheléses cukor vizsgálaton (0, 60 és 120 perces cukor és inzulin szintek) felül tartalmazza adott esetben a vérzsír, máj- és vesefunkciókat is, leginkább akkor, ha az első vizsgálat során ezekben eltérés mutatkozott.

A betegség további követése már nagyban függ a páciens tüneteinek, testsúlyának és a labor paramétereknek az alakulásától. Amennyiben ezek közül bármelyik nem alakul kellőképpen, fél évente javasolt megismételni a vérvizsgálatokat. Amennyiben viszont a páciens panaszai jelentősen csökkennek, sikerül a fogyás (túlsúlyos pácienseknél), illetve a kontroll labor eredményei is igen jók, elégséges a kezelés folytatása és évente, sőt a teljes egyensúly beálltával akár 2 évente a kontroll vérvétel elvégzése.

Inzulinrezisztencia vizsgálata a SYNLAB-nál!

Inzulinrezisztencia vizsgálatai Synlabnál

A SYNLAB inzulinrezisztencia vizsgálatát mind Budapesten, mind pedig vidéken több vérvételi ponton is igénybe vehetik!

Fontos tudni, hogy az inzulinrezisztencia nem önálló betegség, hanem egyéb kóros állapotokkal van összefüggésben (szív - és érrendeszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség), ugyanakkor ez egy visszafordítható állapot, így időben történő felismerése és kezelése kiemelten fontos, ezáltal ugyanis megelőzhető a diabétesz, valamint a metabolikus szindróma kialakulása.

Hölgyek esetében az inzulinrezisztencia gyakran együtt jár PCOS nevű (policisztás ovárium szindróma) megbetegedéssel (a női szervezet hormonális betegsége, mely meddőséghez is vezethet), melyre a vizsgálat szintén rávilágíthat.

Inzulinrezisztencia vizsgálata

Kiknek ajánlják?

Azoknak ajánljuk, akik túlsúllyal, hasi elhízással és meddőségi problémákkal küzdenek, valamint mozgásszegény életmódot folytatnak. A csomagot továbbá javasoljuk cukorbetegségre utaló gyanú esetén, illetve azok számára is, akik családjában előfordult már cukorbetegség.

PCOS vizsgálata

Miért ajánlják IR mellett a PCOS vizsgálatát is?

Az inzulinrezisztencia gyakran társul PCOS-sel, ezért felmerül inzulinrezisztencia mellett a PCOS vizsgálata is.

A vizsgálat a policisztás ovárium szindróma (PCOS) feltárására irányul, mely kezeletlen esetben egy gyakran női meddőséghez vezető állapot. A betegség a petefészkek ultrahangvizsgálatával detektálható számos, felszíni cisztózus (hólyagos) képletről kapta az elnevezését.

Az érintett betegekre jellemző a komplex hormonális- és anyagcserezavar, amely a női nemi ciklus zavarával is jár és fogamzási nehézséghez, fogamzási képtelenséghez, infertilitáshoz vezethet. Gyakran társul inzulinrezisztenciával (IR) és pajzsmirigyproblémákkal is. Előfordulási gyakorisága a fogamzóképes korú nők között 7-15%.

A PCOS pontos oka ismeretlen, kialakulásához környezeti és genetikai faktorok egyaránt hozzájárulnak, de az alábbi feltüntetett tünetek mellett jellemzőek bizonyos laboratóriumi eltérések, melyeket a csomag vizsgál.

 

Fontos megjegyezni!

Mivel az IR a cukorbetegség előszobájának tekinthető, a rendszeres laboratóriumi kontroll vizsgálatok mindenképpen javasoltak. Pusztán amiatt, mert elértük a kívánt eredményt, még muszáj hosszú távon is követni a laborértékek alakulását, hiszen az életkor előrehaladtával ezek újra romolhatnak. Ráadásul mivel ez a betegség sokszor szinte teljesen tünetmentes, a rendszeres laborvizsgálatok nélkül nem tudhatjuk, hogy a felszín alatt milyen folyamatok zajlanak, amiket nyilván célszerű időben lereagálni, nem csak akkor, amikor már komolyabb stádiumba ért a betegség.

Mindent az inzulinrezisztencia tüneteiről, kivizsgálásáról, kezeléséről - egy helyen >>

 

A cikk szerzője: Dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász, endokrinológus főorvos

Jelenleg a Szent János Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályán, valamint a Czeizel Intézetben dolgozik, és a Hormonline csapatának vezető szakorvosa, valamint az Intima.hu női egészségportál orvosszakértője.

Forrás:

Medscape Endocrinology - Insulin Resistance

Obesity, insulin resistance, and cardiovascular disease

Insulin resistance and systemic metabolic changes in oral glucose tolerance test

PCOS-sel, inzulinrezisztenciával diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb cikkünket a PCOS-ről és az inzulinrezisztenciáról, melyek szakorvosok és dietetikusok ajánlásai alapján készültek. Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod!

Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások