Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Mikor és kihez forduljunk, ha inkontinencia tüneteink vannak

Ajánlom a Facebookon

Igen, valóban, az inkontinencia egy intim probléma. Egy olyan, bizonyos életszakaszokban kialakuló betegség vagy állapot, amit sokan szégyellnek, titkolnak, és annak ellenére, hogy igencsak megkeserítheti az érintett hölgyek, - és tegyük hozzá gyorsan, sok férfi mindennapjait is-, nem mindenki fordul segítségért. Pedig kellene! Mutatjuk, hogyan és merre indulj el, ha te is tapasztalod a jellegzetes tüneteket.

Egy itthoni, közel 20 éve készült országos felmérés szerint a megkérdezett, több mint 35 ezer nő több mint fele (56%) számolt be inkontinens panaszokról, de csupán 36% vallotta magát inkontinensnek. Egy budapesti felmérés során pedig a nők 56%-a, a férfiak 12%-a számolt be vizelettartási panaszokról, de csupán 30%-uk fordult orvoshoz (2010-es protokoll). Vagyis, sokan nem akarják vagy szégyellik tudomásul venni, bevallani magunknak, hogy baj van, ezért aztán húzzák-halasszák az orvoshoz fordulást, rejtőzködnek, maguk és mások elől is.

Pedig a szakembereknél a vizelettartással kapcsolatos problémák gyakran előfordulnak, a diagnózis felállítása többnyire egyszerű, és az állapot javítható, kezelhető. A kivizsgálás és gondozás jól szervezetett, úgynevezett két lépcsős rendszerben valósul meg.

Az alapvető kivizsgálást és korai tünetmentesítő kezelést a háziorvos is elkezdheti, míg ha nem egyértelmű a diagnózis, ha súlyosabb vagy komplikált az állapot, vagy ha eredménytelen az addigi kezelés, a háziorvos szakrendelésre irányítja a beteget további kivizsgálásra.

Azonban fontos tudnod, hogy megvan a te szabadságod is abban, hogy kit „választasz”, ennek a számodra kínos állapotnak a megszüntetésére. Ha úgy döntesz, hogy szakorvoshoz, azaz nőgyógyászhoz vagy urológushoz szeretnél már első körben is menni, megteheted, ráadásul beutaló nélkül! Jó ha tudod, hogy vannak inkontinencia rendelések, centrumok is, ahol urogynekológusok várnak.

A háziorvosnál a diagnózis felállításához szükséges, kötelező alapvizsgálatok (kórelőzmény felvétele, fizikális vizsgálat, vizeletvizsgálat, hasi ultrahang, stressz teszt) teljes mértékben kivitelezhetők. A szakrendeléseken vagy speciális centrumokban pedig a szükséges, speciális műszeres vizsgálatok is bevethetők a vizeletáramlás mérésére, urodinamikai vizsgálatra, a hólyag ürítési funkcióját vizsgáló nyomás-áramlás vizsgálatra, de a gáti izomaktivitás és a húgycső záró-funkciója is vizsgálható. Ezeken a helyeken a gyógyszeres vagy műtéti kezeléseken kívül konzervatív kezelési lehetőségeket is igénybe tudsz venni, mint például hüvelyi elektrostimuláció.

inkontinencia vizsgalat

Úgy tűnik, hogy a legtöbb kezelt beteg az urológusoknál található. Ám az, hogy a betegek kihez fordulnak elsőként, több minden befolyásolhatja:

  • A fiatalabbnál a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatok vagy a terhesség, szülés kapcsán jellemző lehet, hogy a nőgyógyászukhoz fordulnak először.
  • Az idősebbeknél a krónikus betegségek, vagy a rendszeresen szedett gyógyszerek miatt a háziorvos lehet az elsődleges kapcsolat. 

Az is sokat számíthat, hogy melyik orvossal alakult már ki bizalmas kapcsolat. A lakhely nyújtotta lehetőségek is meghatározhatják az első lépéseket, az, hogy van-e szakrendelés, kórház vagy klinika a közelben, de egy szűkebb, kisvárosi környezetben kényelmetlennek érezheted, hogy az egészségházba menj, ahol mindenki ismer. Természetesen a baráti, családi ajánlásokat, véleményeket is érdemes figyelembe venni.

Inkontinencia - Intima.hu

 

3+ 1 tanács az első lépésekhez:

1. Ismerd fel a tüneteket, ismerd ki a betegséged! Olvass utána (pl. itt az oldalon), kérdezz, beszélgess barátokkal, a családban, teszteld magad, vezess naplót (ide linkek)

2. Ne húzd az időt! Valld meg önmagad előtt, hogy baj van és cselekedj, ne elfedd a tüneteket, hanem előzd meg az állapot romlást, vagy kérj segítséget!

3. Válaszd, ami neked kényelmes, megfelelő! Olyan általad ismert vagy ajánlott orvoshoz fordulj, akiben megbízol, és légy praktikus, használd ki a lakóhelyed nyújtotta lehetőségeket.

4. Ha nem vagy elégedett, merd azt jelezni vagy lépj tovább! Jelezd orvosodnak, ha a kezelést nem érzed elég hatásosnak, ha mellékhatások jelentkeznek, vagy ha az orvos hozzáállása, empátiája nem megfelelő számodra, keress másik szakembert.

 A cikket írta: Dr. Sz. Ildikó

 


Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le a legfrissebb inkontinenciáról szóló cikkeinkről!

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 4 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások