Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Inkontinencia kezelése életmódváltással, viselkedésterápiával

Ajánlom a Facebookon

Az inkontinencia kezelésére sokfajta lehetőség áll rendelkezésre, melyek közül az egyénre szabott terápiás tervet többek között főként az inkontinencia fajtája, az állapot súlyossága, stádiuma, kísérőbetegségek, az életviteled, szokásaid, a tünetek mindennapjaidra, életminőségedre gyakorolt hatása, a te igényeid, elvárásaid, lehetőségeid együttesen határozzák meg.

Életmódbeli változtatások, viselkedés terápia

Bármilyen gyógyszeres vagy műtéti kezelés előtt – és gyakran mellette is – szükség lesz arra, hogy életmódodon, bizonyos szokásaidon változtass, mert ezekkel sokat tehetsz állapotod javításáért. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat:

  • Ha túlsúlyos vagy, akkor már 5%-nál nagyobb mértékű fogyás hatására enyhülni fognak a tüneteid. Ez azért nagyon motiváló, és nem is elérhetetlen: csupán pár kiló mínusz és azon kívül, hogy csinosabb leszel, még a panaszaid is mérséklődnek.
  • Itt az idő, szokj le a cigiről! Sokat hallani a dohányzás magadra és környezetedre is káros hatásairól. Ám jó, ha azt is tudod, hogy ha leszoksz a dohányzásról, akkor a hólyagod irritációja is csökkenni fog, és kevesebbet fogsz köhögni is, így aztán vizelettartási problémáid is enyhülhetnek.
  • A székrekedés egyébként sem kellemes dolog, ráadásul inkontinens panaszaidat is súlyosbíthatják. Étkezz egészségesen, egyél napi rendszerességgel gyümölcsöt, zöldséget és rostban gazdag ételeket.
  • Ha már a diétánál tartunk, sok egyéb dolog is van, amivel enyhítheted panaszaidat. Az alkoholfogyasztás, különösen lefekvés előtt növeli a vizeletképződést. A csípős ételek, a citrusok, a szénsavas és koffeintartalmú italok, vagy a mesterséges édesítőszerek mind-mind fokozhatják a panaszaidat, mert irritálják a hólyagot. Ne légy túl szigorú magadhoz, inkább legyél mértékletes és törekedj ezeknek a csökkentésére, majd meglátod, hogy megéri.
  • A jó hír az, hogy a folyadékfogyasztást viszont nem kell csökkented. Téves feltevés, hogy ha kevesebbet iszol, kevesebbszer kell majd WC-re menned. Ilyenkor ugyanis a vizelet sűrűvé válhat, ami viszont a hólyagot ingerelve épp, hogy növelheti a sürgető vizelési ingert és a gyakori vizeletürítést. A napi 6-8 pohár folyadékot, ami lehet például szénsavmentes víz, koffeinmentes tea vagy kávé, gyümölcslevek, mindenképpen ajánlott fogyasztanod, de arra ügyelj, hogy lefekvés előtti 2-3 órában már lehetőleg ne igyál sokat.
  • Ép testben ép lélek! A testi és szellemi fittség mindenképpen jótékony hatással lesz panaszaidra. A rendszeres testmozgás, az ülő jellegű munkavégzés csökkentése javítja a medencefenéki izomfunkciókat, így főként a stressz inkontinencia kellemetlen tünetei csökkenthetők. Fizikai és szellemi állapotod karbantartásával, javításával pedig hatékonyan megelőzheted állapotod további romlását.
  • Ha épp babát vársz, érdemes már szülés előtt medencefenéki izomtornát végezned, mert a szakszerű segítséggel, megelőzésképpen végzett gátizomtorna segít megelőzni a szülés utáni inkontinencia kialakulását.
  • Nagyon fontos, hogy orvosodat mindig tájékoztasd az általad szedett, egyéb gyógyszerekről ( régiekről, újakról), mert számos olyan, különösen időskorban szedett gyógyszer van, ami kifejezetten hatással van a hólyag működésére vagy mellékhatásként akár inkontinenciát is okozhat.

Hólyagtréning

Az életmódbeli változtatásokon túl orvosod javasolhat hólyagtréninget is, ami egyfajta tudatos késleltetett vizelés, amivel csökkenteni tudod a vizeletürítések számát, és vissza tudod venni az irányítást a hólyagod felett. A tréning lényege az, hogy amikor azt érzed, hogy WC-re kellene menned, akkor nem mész ki még a mosdóba, hanem a záróizmait összehúzva megvárnod, amíg az inger lecsendesedik, és csak ezután üríted ki a hólyagodat. Így akár hetente 20 perccel is tudod növelni a vizelések közötti időtartamot. A tréning fontos része a vizelési napló, amelybe a folyadékfogyasztásodat, a vizeletürítések számát és a vizelések között eltelt idő vezeted. Ez utóbbi kettő változásával tudod követni objektíven a hólyagtréning jótékony hatását.

Gátizomtorna

Elsősorban stressz inkontinencia kezelésére javasolt, de a késztetéses panaszok illetve kevert inkontinencia esetén is előnyt jelent. A medencefenéki izomtorna-gyakorlatok - Kegel-gyakorlatok vagy más néven PFMT (Pelvic Floor Muscle Training) - a húgycső körüli izomzat összehúzó erejének javításával fokozzák a hólyag záróizom-apparátus tónusát. A rendszeresen és szakszerűen végzett torna, amelyet javasolnak 3 hónapon át folytatni, rendkívül eredményes, a gyógyulási vagy javulási arány 56-70% közötti. Érdemes szakember segítségét kérned a gyakorlatok helyes elsajátításához, melyet csoportos órákon, de otthon, egyedül is végezhetsz.

 

Inkontinencia fajtái

Ha szeretnéd visszanyerni a hólyagod felett az irányítást, nézd meg ezt a sokak által kedvelt összefoglaló oldalunkat!>>

Ez is érdekelhet!

Nézd meg az inkontinencia nem gyógyszeres további kezelési lehetőségeit, a kiegészítő terápiákat >>

A cikket írta: Dr. Sz. Ildikó

 

 

Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy ne maradj le a legfrissebb inkontinenciáról szóló cikkeinkről!

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

urológus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások