Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Endometriózisról betegszemmel és orvosi megközelítésből

Ajánlom a Facebookon

Lotti 26 éves, és endometriózisa van. Túl a műtéten beszélgettünk vele arról, hogyan kezdődött, milyen úton jutott el a diagnózishoz, milyen kezelést kapott, és hogyan érzi magát most. Az interjúban Lotti egyik kezelőorvosa, dr. Csákó Bence Dániel beszél az endometriózis diagnosztikájáról és terápiájáról, többek között arról, mire kell figyelnünk a diagnózis előtt és a műtét után.

Az összeállítást készítette: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, egészségügyi újságíró és Matics Kata, az Intima alapítója

 

Lotti, mi volt az első jele annak, hogy valami nincs rendben?

Elöljáróban annyit szeretnék elmondani, hogy a tüneteim jelentkezése előtt semmilyen problémám nem volt. A menstruációm rendszeresen jelentkezett és nem járt olyan tünettel, ami szokatlan lett volna. Tavaly márciusban azonban a menstruációm fájdalmassá vált, de először nem is tulajdonítottam neki különösebb jelentőséget, a stressznek tudtam be az egészet. Aztán a vérzés egyre jobban elhúzódott, először 40-45 napra, de nem sokkal később nem volt ritka az sem, hogy a hossza meghaladta az 50 napot is. Az volt a furcsa, hogy nem minden hónapban jelentkezett a fájdalom, az egyik hónapban nagyon fájt, aztán a következő hónapban egyáltalán nem.

 

Te ismered az endometriózis tüneteit?

Fontos kiemelni, hogy endometriózisa annak is lehet, aki semmilyen tünetet nem tapasztal magán! Ugyanakkor vannak bizonyos tünetek, amik jellemzőek az endometriózisra. Ezek a leggyakoribbak:

  • fájdalmas, görcsös, bőséges és/vagy elhúzódó menstruáció;
  • rendszertelen havi vérzések; előfordulhat, hogy két szokásos menstruáció közti vérzés is jelentkezik;
  • fájdalom intim együttlét esetén;
  • tartósan fennálló alhasi vagy hátfájdalom; az alhasi fájdalom tipikusan a menstruáció előtti és alatti időszakban jelentkezik, de máskor is előfordulhat;
  • hosszú ideje fennálló (krónikus kismedence) fájdalom

A további tüneteket az szabja meg, hogy az endometriózis mely szerveket érinti:

  • a petefészkeket
  • a beleket
  • húgyhólyagot

Részletesen az endometriózis tüneteiről itt olvashatsz>>

Rögtön felmerült benned, hogy ezek a tünetek akár valamilyen betegség első jelei is lehetnek?

Ahogyan említettem is, először arra gyanakodtam, hogy csak valamilyen átmeneti probléma, ami a körülmények megváltozásával magától meg is oldódik. Az azonban már nagyon nem tetszett, hogy a menstruációm egyre inkább elhúzódott, ezért elég hamar eldöntöttem, hogy felkeresek egy nőgyógyászt. Sürgetőnek éreztem a tünetek okának kiderítését, ezért azt az utat választottam, amit a leggyorsabbnak ítéltem, így az egyik vidéki kórház nőgyógyászati szakrendelésére mentem.

Már az első vizit alkalmával kiderült, hogy mi a tüneteid valódi oka?

Sajnos nem, és nem is azt az ellátást kaptam, amit elvártam volna. A doktornő végig hallgatta a panaszaimat, majd mindenféle vizsgálat nélkül eldöntötte, hogy bizonyára szexuális úton terjedő fertőzés okozza a tüneteimet – tette ezt annak ellenére, hogy jeleztem neki, hogy akkori élethelyzetemben ennek vajmi kevés az esélye. Felírt egy gyógyszert, amire egyébként allergiás vagyok, és ezt mondtam is neki, ennek ellenére nem javasolt helyette másik szert, azzal bocsátott utamra, hogy szedjem csak be, amit felírt. Ekkor döntöttem el, hogy akkor inkább az időigényesebb utat választom, de ahhoz az orvoshoz megyek, akinél korábban már jártam és akiben tökéletesen megbízom.

Endometriózisról betegszemmel és orvosi megközelítésből

 

Doktor úr, mit javasol, kihez forduljanak a hölgyek bizonyos tünetek esetén?

Fontos, hogy a hölgyek krónikus – tehát több, mint 3 hónapja fennálló – kismedencei fájdalom esetén lehetőség szerint endometriózis-specialistát keressenek fel. Lotti esetében a krónikus kismedencei gyulladást és a fájdalmat nem szexuális fertőzés okozta, de tény, hogy elsőként azt kell kizárni, és utána tovább keresni a panaszok okát. Részletes kórelőzmény-felvétel segíti a pontosabb diagnózis felállítását, ezért érdemes az első találkozóra összegyűjteni a legfontosabb információkat! Amit javasolni szoktam pácienseimnek, hogy egy 10-es skálaértéken helyezzék el a panaszaikat, és a menzesz erőssége és fájdalma alapján határozzák meg tüneteiket orvosuknak. A 10-es skálán a 0 azt jelenti, hogy az egyáltalán nincs panasz, nincs vérzés, a 10-es pedig, hogy elviselhetetlen fájdalma van, amibe „belehal” a páciens, és ömlik belőle a vér. Ez alapján érdemes meghatározni:

  • vizelés közben,
  • székelés közben,
  • szexuális élet alatt a tüneteket.

További fontos információ lehet a szakorvos számára, hogy ciklustól függ, vagy attól függetlenül (is) jelentkeznek-e adott panaszok, illetve, hogy mennyire befolyásolják a panaszok a páciens életminőségét. Például havonta ki kell-e venni pár napot azért munkából/iskolából, mert olyan mértékű a fájdalom és olyan hosszan tart. Szintén fontos információ orvosa számára, hogy mennyi ideje áll fenn az adott panasz. Ha 3 hónapnál régebb óta tartó, ismétlődő, visszatérő fájdalomról van szó, krónikus panaszról beszélünk, ami mindenképpen kivizsgálást és kezelést is igényel!

"A beteg felkészültsége is segíti az orvosi diagnózis felállítását!"

 

A második próbálkozásra sikerült olyan orvost találnod, aki valóban érdemben foglalkozott a tüneteiddel?

Lotti: Igen, szerencsére másodjára már sikerült megtalálni azt a szakorvost, aki végül felállította a diagnózist. A tüneteket meghallgatva, a doktor úrban azonnal az endometriózis gyanúja merült fel, de azt mondta, hogy biztos diagnózist csak a szükséges vizsgálatok eredményének ismeretében tud adni.
 

Milyen vizsgálatokra került sor?

A doktor úr többféle vizsgálatra is elküldött, melyek többsége a szóba jövő egyéb betegségek kizárását célozta. Végül az MR-vizsgálat mutatta ki, hogy endometriózisom van, ám azt egészen pontosan nem tudom, hogy hol láttak a felvételeken eltéréseket.

 

Hogyan történik az endometriózis kivizsgálása?

Az endometriózis megerősítésére vagy kizárására indított kivizsgálás során többféle vizsgálatra kerülhet sor. Ilyen elsőként a tapintás és az ultrahangvizsgálat – mely utóbbi az elmúlt időben hatalmas fejlődésen ment keresztül, de MR-vizsgálat is szóba jöhet. Ugyanakkor fontos már az elején leszögezni, hogy az endometriózis diagnosztizálásának egyetlen biztos módja jelenleg a laparoszkópia vagy hastükrözés. Vannak azonban olyan képalkotó vizsgálatok, melyek járulékos információkkal szolgálhatnak többek között a műtét megtervezéséhez, illetve segítséget nyújtanak annak eldöntésében, hogy a tüneteket endometriózis vagy valamilyen más betegség okozza.

A betegség tanított meg minket diagnosztizálni! 

 

Mennyi idő telt el az első tüneteid jelentkezése és a diagnózis felállítása között?

Az első tünetek észlelése után viszonylag hamar orvoshoz fordultam, mivel korábban a menstruációm teljesen normális, rendszeres és tünetmentes volt, ezért volt összehasonlítási alapom. Tudtam, hogy amit tavaly márciustól kezdve tapasztaltam, az valószínűleg valamilyen rendellenességet jelez. A kórházi kitérő is időt vett igénybe, így az első tünetek márciusi jelentkezése után körülbelül 8-9 hónappal kaptam meg az endometriózis diagnózisát.

Ez idő alatt próbáltál máshonnan tájékozódni, például ismerősöktől vagy a netről, hogy mi lehet ez a betegség?

Igen, nagyon sokat olvastam, több helyen is utánanéztem, és a talált információk alapján nagyon hamar felmerült bennem az endometriózis, mint lehetséges diagnózis. Ezért aztán amikor a doktor úr kimondta a betegség nevét, tulajdonképpen nem is ért különösebb meglepetésként. Bár el kell ismernem, hogy az általam feltételezett lehetséges betegségek közül az én szememben akkor éppen az endometriózis volt a lehető legrosszabb opció.

Egy krónikus, visszatérő fájdalommal együtt élő érintett a leggyakrabban az interneten keres problémájára válaszokat. Mit javasol Doktor úr, honnan tájékozódjunk?

Intim témáról van szó, ami mellé érthető módon kapcsolódik egyfajta szégyenérzet is. Éppen ezért teljesen érthető, hogy az érintettek először az internethez fordulnak, és ott keresnek magyarázatot panaszaikra, amivel nincs is gond! Azt javaslom, két lépcsőben tájékozódjanak: elsőként érdemes olyan megbízható oldalakon tájékozódni, amit orvosok írnak és/vagy szerkesztenek, amilyen például az Intima is. Ilyen oldalakon viszonylag gyorsan megtalálják, hogy panaszaik mögött valamilyen olyan probléma húzódik meg, ami kivizsgálást és kezelést igényel, és ajánlást is kapnak arra, hová forduljanak. A második forrás viszont mindenképpen szakorvos legyen, aki a tünetek alapján megfelelő módszerekkel kivizsgálja a pácienst és a kezelési tervre is javaslatot fog tenni.

 

Milyen kezelést javasolt orvosod?

Amikor kiderült, hogy tüneteimet nagy valószínűséggel endometriózis okozza, a doktor úr azonnal azt mondta, hogy valószínűleg műtétre lesz szükség. Én azonban nagyon szerettem volna elkerülni a műtétet, ezért újabb három hónap telt el gyógyszeres kezeléssel, mire kiderült, hogy műtét nélkül nem oldódik meg a problémám. Ezért végül kénytelen voltam beleegyezni.

 

Nehéz azt elfogadni érintettként, hogy az endometriózis diagnosztizálásához sajnos műtétre van szükség. De vajon minden beteget meg kell műteni, nincs más mód a diagnosztizálásra?

Jelenlegi tudásunk szerint az endometriózis egyetlen diagnosztizálási módszere a laparoszkópia, melynek során – bár alapvetően diagnosztizáló műtét – nemcsak benézünk, hanem egyúttal meg is operáljuk a betegeket. Ha arányaiban nézzük, nagyjából 100 diagnosztikai célú műtétből 5 esetben nem endometriózis volt a valódi probléma, hanem neurológiai betegség. Viszont ahhoz, hogy ezt meg tudjuk mondani, szükség volt a diagnosztikai célú feltáró műtétre, amit követően már tovább tudtuk irányítani a pácienseket például a SOTE-n működő krónikus kismedencei fájdalom ambulanciára, ahol neurológus, nőgyógyász, urológus és belgyógyász team vette át tőlünk a pácienseket.

 

Eredményes volt a műtéted?

Igen, ezért egyáltalán nem bánom, hogy végül vállalkoztam rá. Bár a doktor úr előre figyelmeztetett, hogy nem tudja garantálni, hogy a műtét eredményes lesz, hiszen majd csak a laparoszkópos műtét során derül ki, hogy az endometriózis pontosan mely szerveket érinti és milyen súlyosságú. A műtét során nemcsak a méhfalon találtak endometriózisos eltéréseket, hanem a húgyhólyagon is, és a beleknél összenövéseket találtak, melyeket oldottak, de a betegség leginkább a húgyhólyagot érintette. Ezeket az elváltozásokat a műtét során eltávolították és a belek letapadását is oldották. Szerencsére a lehető legjobb forgatókönyv jött be, és mostanra jól vagyok, sokkal jobban, mint a műtét előtt.

Volt olyan személy a családban, a szűkebb vagy tágabb környezetedben, aki tudott a problémádról? Ha igen, ő hogyan állt hozzá?

Igen, a nagymamám. Azt is mondhatom, hogy ő az én kis személyes pszichológusom, mert mindvégig nagyon pozitívan, támogatóan viszonyult a helyzetemhez. Hozzá mindig fordulhattam, amikor nehezebb napokat éltem át, és igyekezett segíteni abban is, hogy megtaláljam a legmegfelelőbb orvost, akihez fordulhatok. Amikor nagy fájdalmaim voltak, akkor is mindig őt hívtam fel, pedig tudtam, hogy csak be kell vennem egy fájdalomcsillapítót, mégis jól esett, hogy vele is beszélhettem.

A párommal is magabiztosan oszthattam meg a problémáimat és igaz, nem értett belőle semmit, de tőle is támogatást kaptam. Amikor megtudtam, hogy műtétre kell mennem, nagyon sírtam, hiszen sosem volt műtétem és azt gondoltam, hogy elcsúfítanak majd. A párom volt, aki megvigasztalt, illetve érdekelte is, hogy hogyan zajlik a műtét, ezért elkezdett ő is mindennek utána nézni, többek közt videókon is, hogy hogyan végzik a beavatkozást.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>

Mi az, amit fontosnak tartanál elmondani azoknak a sorstársaidnak, akik hasonló helyzetben vannak, mint te, vagy még éppen csak keresik a tüneteik okát?

Talán a legfontosabb az, hogy már az elején legyenek tisztában azzal, hogy ha műtétre kerül sor, a folyamat nem zárul le azzal, hogy begyógyul a műtét helye. Én például bele sem gondoltam, hogy a műtéti vágás heget hagy vissza maga után, ezért a műtét után el kellett fogadnom a testem megváltozását is, még ha picik is a hegek. Magam sem gondoltam volna, hogy ez ennyire rosszul fog érinteni, de rosszul érint. Például problémát okoz, kimenjek-e a strandra és ha igen, mit vegyek fel. De jó úton haladok, mert bár nem mondom, hogy teljes magabiztossággal, de idén nyáron nem kerültem el a strandot sem.
A másik nagyon fontos dolog, hogy a műtét nemcsak külsőleg változtatott meg, de az egész életmódomat át kellett alakítani. Nem vagyok teljesen tünetmentes, vigyáznom kell például arra, hogy ne terheljem meg a bélrendszeremet. Ezért nagyon oda kell figyelnem az étkezésemre, mert amikor erről megfeledkezem, akkor a fájdalmak visszatérnek. A betegségem a húgyhólyagot érintette, ezért a doktor úr már előre felkészített arra, hogy később ilyen jellegű panaszaim is jelentkezhetnek. Műtét után gyógyszert kell szednem, ami felfüggeszti a ciklusom. Ennek is van velejárója, ami egy fiatal nő számára nem túl pozitív, például a hízás és a hangulatingadozások. De inkább szedem a gyógyszert, mint hogy visszatérjen ez a betegség.
De mindezeket egybevetve, jól vagyok, és az állapotom jelentősen javult a műtét óta.

 

Doktor úr, mi a legfontosabb üzenete azoknak, akik fájdalmas menstruációval küzdenek, vagy esetleg már diagnosztizálták náluk az endometriózist?

Egy részről, hogy az érintett hölgyek is sokat tehetnek endometriózis esetében önmagukért! Elsőként, hogy krónikus kismedence fájdalommal endometriózis-specialistához fordulnak, de hozzájuk ne konkrét diagnózissal menjenek, hanem a már fent említett tüneteket szedjék összes egy 10-es fájdalomskálán. Fontos az is, hogy minden endometriózis-műtét után tartsák be kezelőorvosuk ajánlásait és járjanak el – műtét függvényében – félévente-évente kontrollvizsgálatra! Szintén a betegek érdeke lenne, hogy elkerüljék az olyan tévutakat, hogy majd egy-két csodabogyó, némi torna vagy éppen életmódváltás meggyógyít egy több szervet érintő endometriózist, amit mi 4-6 órán keresztül tartó műtéttel tudunk csak megoldani – mert sajnos biztosan csalódniuk kell majd a „csodamódszerekben”.

A tévutak időveszteséggel járnak, amik komolyabb, akár olyan, életminőséget befolyásoló problémákat is okozhatnak, amelyek már visszafordíthatatlanok!

 

 

Köszönjük Lottinak és egyik kezelőorvosának, dr. Csákó Bence Dánielnek (Maternity Endometriózis ambulancia) az interjút!

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

szülész-nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások