Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A méhpolip - a méhpolip kialakulása, tünetei, kezelése

Ajánlom a Facebookon

A méh ürege az egyik legfontosabb termékenységi faktor a kívánt terhesség elérésében. Ahhoz, hogy a megtermékenyült petesejt a megfelelő helyen a megfelelő időben beágyazódhasson, több anatómiai és élettani feltételnek kell teljesülnie.

A méhpolip kialakulása, tünetei

A méhben kialakuló polip (polypus uteri) jóindulatú növedék, amely a méh nyálkahártyájának kitüremkedése. Ritkán, de tartalmazhat a méhpolip rákos sejteket is. Általában a nők 40. életéve után fordul elő. Kialakulásának oka ismeretlen, feltételezések szerint hormonális, illetve gyulladásos folyamatokra vezethető vissza.

Tüneteket ritkán okoz, előfordulhat rendszertelen hüvelyi vérzés, hüvelyfolyás, közösülés utáni vérzés, erős menstruációs vérzés.

.

A méhpolip felismerése, kezelése

A diagnózis felállítása UH vizsgálat és a méhnyakról vett szövetminta mikroszkópos vizsgálatával történik. Kezelése gyakorta méhkaparás (curette), vagy endoszkópos eljárás útján történik. Kiújulása elég gyakori, ezért műtét után is szükség van a rendszeres szűrővizsgálatokra.

.

A méhüreget érintő elváltozások

A méh üregében fennálló mikrobiológiai környezet, az üregben elhelyezkedő kóros anatómiai képletek nagy jelentőséggel bírnak a termékenységi képességre vonatkozóan:

  • fentebb említett polypok
  • myomák
  • sövények
  • rendellenes nyálkahártya-megvastagodás
  • enyhe és masszív összenövések.


A méh üregében – fentebb felsorolt – elváltozások egy része az előzetes kivizsgálások során ultrahang segítségével felismerhető. Amennyiben ilyen elváltozások gyanúja merül fel operatív méhüregi tükrözés (hiszteroszkópia) válik szükségessé. A műtét során az adott betegségnek megfelelő speciális eszközt alkalmazva, eltávolítható, illetve megszüntethető a kóros elváltozás.

.

 

Forrás: Nemesekteherbe.hu

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász osztályvezető helyettes főorvos, onkológiai sebész

Budapest

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

szülész-nőgyógyász, nőgyógyász daganatsebész, robotsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 18 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások