Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Kismamák és a munkahelyi stressz

Ajánlom a Facebookon

A szülésznői és szonográfusi munkám során, valamint a személyes környezetemben is tapasztaltam a munkahelyi stresszel járó negatív élettani hatásokat a gyermekvállalás előtt álló nők várandósságát illetően, a stressz és a reprodukciós nehézségek kapcsolatának pontos meghatározása ma is kutatások alapját adja. - Zsebe-Vasvári Viktória cikke.

Írta: Vasvári Viktória, szülésznő és szonográfus

Ebben az írásban az olvasók számára összefoglalom azokat a veszélyforrásokat, amelyek – munkahelytípustól függetlenül – fennállhatnak akkor, ha a várandósság alatti munkavégzés nem kellő körültekintéssel és odafigyeléssel történik. A téma második része tartalmazza majd azokat a lépéseket, amelyekkel a munkáltató hozzájárulhat az egészséges várandóssághoz. Fontos leszögezni, hogy a várandósság nem betegség, a kismamák szervezete azonban növekedett terhelés alatt ’üzemel’ így fontos, hogy kellő körültekintéssel legyen saját testi és lelki állapotára.

Minden munkakör más, valamint minden cég különbözőképpen gondoskodik az adekvát munkahelyi légkörről és körülményekről. Egyes kutatások szerint a munkahelyi légkör és a munkáért kapott munkabér mennyisége azonos helyen szerepel a munkavállalók prioritási listáján. Kijelenthetjük, hogy a várandósság alatt a nők prioritási listája megváltozik, a születendő gyermek egészsége jelentős mértékben előresorolódik az egyéb – mindennapi életünket befolyásoló – tényezők mellett.

Stressz az első trimeszterben

A koraterhesség során a nem megfelelő munkahelyi körülmények stresszt okozhatnak a kismama számára. Ez a stressz a várandósság kezdeti szakaszában görcsöket idézhet elő, amelyek rosszabb esetben vérzéshez vezethetnek, illetve jelentősen emelhetik a koraterhes vetélés kockázatát.

A stressz indukálja a gyenge immunrendszert, a várandós számára nagyobb a fertőzésveszély, amely alatt nem csak nőgyógyászati, hanem szisztémás (megfázás, influenza stb.) betegségekre is gondolhatunk. Ezzel összefüggésben érdemes kitérni arra, hogy az első trimeszterben a gyógyszerszedés rendkívül korlátozott. Nagyon kevés a kismamák által biztonságosan fogyasztható gyógyszer, mivel rendkívül limitált ismereteink vannak a gyógyszerek a magzatra kifejtett hatásairól.

A második trimeszter és stressz okozta lehetséges problémák

A második trimeszterben a stressz okozta görcsös panaszok miatti koraszülés vagy vetélés veszélye továbbra is fennállhat. Az említett veszélyek mellett fennáll a méhszáj korai ’kinyílása’ amely a várandósságot veszélyeztetett terhességgé alakítja át. A kismama innentől kezdve szoros orvosi felügyletre szorul, emellett ki is esik a munkavégzés alól. A stressz miatt kialakulhat fáradékonyság, valamint ’stresszevés’ amely nem csak a megnövekedett kalóriabevitel miatt kevésbé szerencsés, hanem ez a folyamat a terhességi cukorbetegség melegágya. A terhességi diabétesz jelentős problémát okozhat a várandós nő és a magzat számára egyaránt.

Stressz a várandósság utolsó harmadában

A harmadik trimeszterben a nem megfelelő munkahelyi körülmények növelhetik az ödémásodás kockázatát, okozhat visszérproblémákat, illetve emeli a trombózis kockázatát is. Rengeteg várandósnak van szüksége különböző vérhígító folyamatos adagolására a trombózis megelőzése érdekében.

Ebben az időszakban jelenhetnek meg a mozgásszervi problémák: jellemzően derákfájdalom, hátfájdalom, amelyek megkeseríthetik a várandósság utolsó szakaszát. A hosszú vagy nem megfelelő ülőalkalmatosság miatt mélyartériák megtörhetnek, ezzel a méh vérellátása zavart szenvedhet.

 

Mindhárom trimeszterben különböző problémák merülhetnek fel a nem megfelelő ellátás és a figyelmetlenségből fakadóan. A fent felsorolt problémák tömegével jelennek meg a várandós populációban, sajnos ritka az a várandósság, ahol semmilyen – akár apróbb kellemetlenséget okozó – probléma nem lép fel. Ezeket a veszélyeket kis odafigyeléssel, tudatos életvitellel, egészséges testi és lelki életmóddal ki lehet védeni. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a várandósság váratlanul éri a nőket. Az addig megszokott életvitelük, a munkájuk, valamint a munkahelyi légkör – ahol napjaik jelentős részét töltik – változatlan marad. A közlekedésből, a feladatok teljesítésből és a munkahelyi konfliktusokból származó stressz és feszültség pedig sokszor észrevétlen marad, hatásait azonban kevesen kerülhetik el.

 

Írta: Vasvári Viktória, szülésznő és szonográfus

 

Források:

https://futuremanagement.hu/employer-branding-legfontosabb-markaertekek/
https://www.randstad.hu/workforce-insights/employer-branding/a-samsung-a-lego-es-a-mercedes-a-legvonzobb-hazai-munkaadok/
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20047441
https://www.marchofdimes.org/find-support/topics/pregnancy/stress-and-pregnancy

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb terhességről szóló cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások