Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A koenzim Q10 az egészség megőrzéséért – kinek van rá szüksége? (x)

Ajánlom a Facebookon

1955-ös felfedezése óta könyvtárnyi irodalom foglalkozik a koenzim Q10 nevű molekulával. Minden nap halljuk a reklámokban, olvassuk az internetes portálokon, valamilyen módon mindenki hallott már róla. De vajon tényleg annyira fontos? Kinek van szüksége Q10 pótlásra?

Mit tudunk a Q10-ről?

Azt tudjuk, hogy a Q10 a mitokondrium nevű sejtalkotóban a sejtek energiaellátásáért felelős folyamatokban játszik kulcsszerepet. Éppen ezért elsősorban a nagy energiafelhasználású szerveink számára fontos, mint a szív, a vesék, az izmok. De minden szervünknek szüksége van rá, még a bőrnek is.

Azt is tudjuk, hogy a Q10-et a sejtek maguk termelik, a táplálékkal csak kis részét visszük be a szervezetbe. Körülbelül 2g tiszta Q10 dolgozik bennünk, ebből 500mg, tehát nagyjából az egy negyede „cserélődik” ki egy nap alatt. Ez azt jelenti, hogy ennyi kiürül és újra is termelődik.

Ha rákeresünk az amerikai orvosi könyvtár portálján (PubMed) akkor 6486 találatot kapunk, csak ezen a portálon ennyi tudományos cikket, klinikai vizsgálatot olvashatunk erről a molekuláról.

Vannak már olyan kórképek, ahol a kívülről, étrendkiegészítőként vagy gyógyszerként bevitt Q10 hatékonysága bizonyítást nyert, például a szívelégtelenség vagy a középkorú nők meddőségéért gyakran felelős petefészek-kimerülés.

A kutatások bizonyították azonban azt is, hogy vannak esetek, amikor hasznosnak gondoltuk a Q10 adását, mégsem az. Sokáig élt az a tévhit, hogy hatékonyan csökkenti a vérnyomást, de ennek az ellenkezője igazolódott be.

Más esetekben csak sejtjük a hatékonyságát vagy éppen csak állatkísérletek igazolták azt. Ilyen például a szepszis, amit mi „vérmérgezésnek” ismerünk, az olyan fertőzéses gyulladás, ami egyszerre az egész szervezetet éri. Itt az állatkísérletek bizonyították, hogy a gyulladás miatti szervkárosodás mértéke kisebb volt azoknál az állatoknál, akik Q10-et is kaptak a többi gyógyszerük mellé. Ez persze még nem jelenti azt, hogy egy tüdőgyulladás esetén érdemes lenne Q10-et szednünk, de lehet, hogy a további vizsgálatok egyszer ezt igazolják majd.

Az alacsony Q10-szint okai 

Vannak olyan betegek, akik genetikai mutációk miatt nem képesek elegendő Q10-et előállítani. Ez egy nagyon ritka betegség, de az ilyen betegek vizsgálata mutathatja meg, melyek azok a szervek, amiknek a leginkább szüksége van a Q10-re. Ma már több, mint 10 olyan mutációt azonosítottak, ami a Q10 termelést befolyásolja, az ilyen betegeknél leggyakrabban a szív, a máj, a vesék, a központi idegrendszer, a tüdő, a szemek és az izmok károsodtak.

Szájon át adott Q10 segítségével ezek a betegek jól kezelhetőek voltak, ami viszont azt bizonyítja, hogy a kívülről bevitt Q10-nek van létjogosultsága a terápiában.

Azt is tudjuk, hogy a Q10 termelése a korral csökken, de bizonyos gyógyszerek – például a koleszterinszint-csökkentők – is gátolják a szervezet saját Q10 termelését. Ezekben az esetekben a kiürülés-termelés egyensúlya felborulhat, ami – mint az a fentiekből is látszik – változatos, megmagyarázhatatlan tüneteket okozhat a betegeknél.

Egy átlagos laboratóriumi vizsgálat ma még nem tartalmaz Q10-szint meghatározást, így nehéz megítélni, hogy szükséges-e a szedése. Ami viszont biztos: kárt nem okoz.

Kinek is van rá szüksége?

A címben feltett kérdést nagyon nehéz megválaszolni. Szívelégtelenségben, petefészek-eredetű meddőségben érdemes szedni, ez világos. Számos olyan kórkép van még, ahol jó hatású lehet, javítja a beteg életminőségét, gyorsítja a gyógyulását.

Érdemes utánaolvasni vagy a kezelőorvostól tanácsot kérni, hogy a saját betegségünkben a szakirodalom szerint milyen hatásúnak bizonyult.

Ha szükség van rá, gondosan válasszuk ki a sok, jelenleg kapható Q10 készítmény közül azt, amelyiket megvásárolunk. A Q10 ugyanis a gyomorban elbomlik a gyomorsav hatására, ezért csak azok a készítmények lesznek hatásosak, amelyek saválló kapszulában vagy tablettában kerültek forgalomba, ezek ugyanis csak a vékonybélben esnek szét, így a bevitt Q10 mennyiség fel tud szívódni.

 

Írta: Dr. Páczi István, az UniCorp Biotech Kft. orvosigazgatója

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Kapcsolódó cikkek:  

 

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások