Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Koenzim Q10 és a szívünk (x)

Ajánlom a Facebookon

Nagyon nehéz eligazodni a sokféle étrendkiegészítő között. Döntéseinket a reklámokra és ismerőseink szubjektív véleményére alapozzuk, jobb esetben az orvosunk tanácsára hallgatunk.

Ha egy gyógyszert felír az orvosunk, annak legtöbbször alaposan utánanézünk az interneten, ha étrendkiegészítőt javasol valaki, akkor megelégszünk egy kereséssel a Google-ben és az első néhány találat alapján döntünk. Azonban a forgalmazók ezt jól tudják, így mindenkinek az a célja, hogy a keresőprogramok találati listájának elejére kerüljenek. S míg a Wikipédiát tudjuk, hogy az szerkeszti, aki akarja, addig azért érdemes tudni, hogy vannak olyan, az interneten is megtalálható források, ahol tényleg valós információk birtokába juthatunk. Ilyen például a PubMed, az amerikai nemzeti orvosi könyvtár, ahol cikkek százezreit (klinikai vizsgálatokat, kutatásokat, stb.) olvashatjuk el ingyenesen.

Mit írnak a Konezim Q10 hatékonyságáról?

Nem vitás, sok szakértő megkérdőjelezi a Koenzim Q10 hatékonyságát szívbetegségek esetében. Számos klinikai vizsgálatot olvashatunk ebben a témában, pro és kontra véleményeket egyaránt. De miért ez a bizonytalanság?

2014-ben jelent meg a JACC: Heart Failure című lapban egy alapos, nagy betegszámmal dolgozó vizsgálat.1 Szívelégtelenségben hasonlították össze a Q10 és a placebo hatását. Rengeteg paramétert vizsgáltak, a laboratóriumi értékektől a halálozási statisztikáig.
Az eredményük azért is érdekes, mert némi magyarázatot ad a többi klinikai vizsgálat kudarcára. Itt ugyanis 16 hétig szedték a betegek a készítményeket, az ekkor végzett vizsgálatok semmilyen szignifikáns különbséget nem találtak a Q10 és a placebo között. Az ilyen rövid távú vizsgálatokban ugyanis még nem kimutatható a hatékonyság, márpedig a vizsgálatok többsége néhány hónapos szokott lenni.

A Q10 koenzim hatékonysága hosszútávon

Azonban ez a kutatócsoport tovább folytatta a betegek kezelését és megfigyelését, két év elteltével újra megnézték a vizsgált paramétereket. Az eredmény egészen mellbevágó. 202 beteg volt a Q10-et szedő csoportban és 218 beteg szedett placebot. A két év alatt 1 beteg halt meg a Q10-zel kezelt csoportban szívelégtelenségben, míg a placeboval kezeltek közül 10! Állapotromlás miatt kórházi kezelésre 12 beteget kellett felvenni a Q10-es csoportból és 24 beteget a placebocsoportból. Nem volt olyan paraméter, ami nem a Q10 csoport javára billentette volna a mérleg nyelvét, még ha a különbség egyes paraméterek esetében statisztikailag nem is bizonyult szignifikánsnak.

Az eredmények alapján a Q10 szívre gyakorolt pozitív hatása bizonyított. A vizsgálat során jelentős mellékhatásokat nem tapasztaltak. A vizsgálat a gyógyszerkutatásokhoz hasonló alapossággal zajlott, természetesen úgy, hogy a betegek szokásos gyógyszeres kezelését nem függesztették fel erre az időre.

 

Jó lenne elérni azt, hogy a megfelelő étrendkiegészítő szedése ne hit kérdése legyen,
hanem a gyógyszerekhez hasonlóan ezeket a készítményeket is klinikai vizsgálatok,
bizonyítékok alapján szedjük.

 

Forrás: 
1 Mortensen et al. JACC : HEART  FAILURE VOL . 2, NO. 6, 2014) 

 

Írta: Dr. Páczi István, UniCorp orvosigazgatója

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások