Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Súlyos anyai örökség: a veleszületett szifilisz

Ajánlom a Facebookon

A szifiliszről (vagy más néven lueszről vagy vérbajról) szólva leginkább félhomályos kuplerájok vagy buja életet élő felnőttek jutnak az eszünkbe, és csak kevesebben tudják, hogy a fertőzés már újszülött babákat is megbetegíthet. A veleszületett szifilisz története messzi évszázadokra nyúlik vissza, ám manapság ismét emelkedik a szifilisszel született babák száma annak ellenére, hogy ez a súlyos örökség egyszerű szűréssel és idejekorán végzett kezeléssel megelőzhető vagy mérsékelhető.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

 „Zengem, mily különös viszonyok s magvak szüleménye
A szörnyű kór, mit nem láttak emberi öltők
Eddigelé s mely most járványként dúl Európán,
Áfrika városain s teres Ázsia jókora részén.
Szép Olaszországot hadak útján lepte meg a vész,
Francia had révén és innen nyerte nevét is.”

A fenti idézet Hieronymus Fracastoriustól, a XV. és XVI. század fordulóján élt egyik legnagyobb orvosi szaktekintélytől származik. Fracastorius nevéhez fűződik a pestis tanulmányozása is, ám a fenti sorok nem a pestisre, hanem a szifiliszre vonatkoznak, mely később aztán vérbaj vagy bujakór néven került be a közbeszédbe – ez utóbbi elnevezéssel utalva arra is, hogy a betegséget leginkább a kicsapongó, szabados, könnyelmű szexuális élettel hozták összefüggésbe, ezzel egyszersmind stigmatizálva, megbocsáthatatlan bűnnek is minősítve a betegséget. Gondoljunk csak arra, hogyan ír a vérbajról Shakespeare az Athéni Timonban:

„Légy csak ringyó! Nem szeret, aki használ: Betegítsd meg mind, akitől gyönyört kapsz.”

De nem is kell ilyen messzire mennünk, hiszen Ady Endréről is közismert volt, hogy a vérbaj rövidítette meg túlhajszolt életét, és a magyar irodalom nagyjai közül Kisfaludy Károly és Juhász Gyula is szifiliszben szenvedett. Semmelweis Ignácról, a gyermekágyi láz felfedezőjéről, az „anyák megmentőjéről” is közismert, hogy egy pszichiátriai intézetben halt meg, kevesebben tudják azonban azt, hogy a beutalást indokló tünetek hátterében felmerült, hogy azokat valójában az idegrendszer szifilisz okozta elváltozásai állhattak.

Több elmélet is született azzal kapcsolatban, honnan is lepte el Európát először a később szinte járványos méreteket öltő szifilisz. Egyes elméletek szerint Franciaországból terjedt el a kór (erre utalnak Fracastoriusnak a bevezetőben idézett sorai is), míg más kutatások szerint Kolumbusz Kristóf és legénysége hurcolhatta be Európába a vérbaj kórokozóját a Karib-szigetekről, amikor az 1400-as évek legvégén Amerika felfedezése után diadalittasan hazatértek az Újvilágból. Ennek azonban ellentmondani látszanak az elmúlt évek régészeti kutatásai, melyek szerint már időszámításunk szerint 1320-ból találtak olyan csontvázakat – köztük gyermekek csontvázait is –, melyek veleszületett szifilisz jeleit mutatják. A 6 és 8 éves koruk között elhunyt gyermekek fogain és csontozatán a veleszületett szifiliszre típusos elváltozásokat észleltek.

Hogyan? Már gyermekek is megbetegedhetnek szifiliszben?

Sajnos igen, sőt a szifilisz kórokozója nemcsak a szülőcsatornán való áthaladás közben fertőzheti meg a babát, hanem már az anyaméhben növekvő magzatot is, ha az anya szifiliszben szenved.

A veleszületett szifilisz újjászületése

Ahogyan – a szűrési és kezelési módok fejlődésével párhuzamosan – sikerült egyre inkább visszaszorítani a szifiliszes eseteket, úgy csökkent a veleszületett szifilisszel világra jött újszülöttek száma is. (A betegség ezen formáját szokás kongenitálisként is emlegetni, de helyesebb a konnatális megjelölés.) Az utóbbi években azonban azokban az országokban is emelkedett a szifiliszes esetek száma, melyeket korábban már sikerült teljesen vagy szinte teljesen mentesíteni a betegségtől.

Az Egyesült Államokból származó 2018-as statisztika szerint például a 2013 óta eltelt öt évben 362-ről 918-ra emelkedett a konnatális szifilisz éves esetszáma, és ezzel két évtizedes csúcsot döntöttek a statisztikák, noha az USA járványügyi hatósága már 1999-ben deklarálta, hogy a betegséget sikerült szinte teljesen megszüntetni. A kedvezőtlen tendencia mögött a droghasználat terjedésén túl azt is valószínűsítik, hogy az iskolai szexuális felvilágosító programok és az otthoni felvilágosítás messze nem tölti be a funkcióját. De szerepet játszhat benne a szabadosabb szexuális élet, a nemi partnerek nagyobb száma vagy gyakori váltogatása is.

Kérdésed lenne Dr. Tisza Tímea bőr- és nemigyógyászhoz? Tedd fel itt!

Ugyancsak 2018-ban és az azt megelőző években az ausztráliai Queensland északi régiójából érkeztek aggasztó hírek nagyobb számú konnatális szifiliszes esetről. 2018-ban egy baba – miután a szülés közben az anyától megfertőződött – hunyt el veleszületett szifiliszben, ezzel pedig hatra emelkedett az ebben a régióban 2011 óta ilyen ok miatt elveszített újszülöttek száma.

Az ausztrál egészségügyi miniszter már két évvel korábban arra figyelmeztetett, hogy mindent meg kell tenni a betegség visszaszorítása érdekében, hiszen csak az említett régióban 167 szifilisszel világra jött újszülöttet regisztráltak, és 2016-ban három csecsemő életét követelte a betegség. De az Ausztráliához közeli Új-Zélandon sem sokkal jobb a helyzet: egy 2019-es adat szerint az 500-at is meghaladta az egy év alatt szifilisszel született babák száma, noha ez a szám 2013-ban még évi 82 volt.
Ám a betegség legfiatalabb áldozatainak száma ennél valószínűleg jóval magasabb mind a távoli Ausztráliában, mind bárhol máshol a világon, hiszen a szifilisz kórokozója már az anyaméhben megfertőzheti a magzatot, ami akár vetélést vagy halvaszületést is okozhat, nem minden szifiliszes várandós jut el tehát a szülésig. A szakemberek azért tartják aggasztónak és tragikusnak ezt a jelenséget, mert a szifilisz kimutatására megfelelő szűrővizsgálat áll rendelkezésre, így az idejében megkezdett kezeléssel a tragikus esetek megelőzhetők (lennének).

A veleszületett szifiliszről

A szifiliszt (lueszt, vérbajt) a Treponema pallidum nevű baktérium okozza. Ha az anya szervezetében jelen van a kórokozó, akkor várandósság esetén a magzat is fertőződhet – vagy már az anyaméhben, vagy megszületés közben a szülőcsatornán történő áthaladás közben. A fertőződés időpontjától függően tehát két altípusa van a konnatális szifilisznek:

1. Magzati szifilisz

Ilyenkor a magzat a második vagy harmadik trimeszterben elhal, és a lépben, a májban, a tüdőben és a csöves csontokban szifiliszre jellegzetes elváltozások mutathatók ki. Amennyiben nem következik be vetélés vagy halvaszületés, előfordulhat koraszülés, kis súlyú magzat születése, illetve újszülött- vagy kora csecsemőkori halálozás is.

2. Veleszületett szifilisz

Korai formájában a világra jött újszülött már megszületése pillanatától mutatja a szifilisz jellegzetes tüneteit: a porc- és csontnövekedés zavart szenved, ami mozgászavarhoz és bénulásra emlékeztető kórképek megjelenéséhez, illetve gyakori csonttörésekhez vezethet. Nem ritka a koponyacsontok deformitása, a koponya kóros megnövekedése sem. Késői formában a tünetek általában 12 éves kor körül jelentkeznek, de előfordulhatnak évekkel korábban is. Ez a forma is jellegzetes csonteltérésekkel jár, de felhívhatja a figyelmet a betegségre a fogak szokatlan alakja is, ezen túlmenően nem ritkák az idegrendszeri problémák és bőrkiütések sem.

Nem minden újszülött mutatja azonban a konnatális szifilisz szemmel látható jeleit, vannak tünetmentes esetek is. Kezelés nélkül azonban később ezeknél a gyermekeknél is súlyos tünetek jelentkezhetnek – akár heteken belül, de előfordulhat, hogy évek telnek el az első tünetek megjelenéséig.

Van-e lehetőség a szifilisz várandósság alatti szűrésére?

Igen, rendelkezésre áll a lehetőség a szifilisz szűrésére, melyre optimális esetben az első várandósgondozói vizit alkalmával kerül sor. Fontos kiemelni, hogy a szifilisz nem minden várandósnál okoz tüneteket, ennél fogva akkor is fennállhat, ha az érintett ennek nincs is tudatában. Más esetekben előfordulhat, hogy a fertőzést enyhe tünetek kísérik, melyekre az érintett talán nem is figyel fel, de ha igen, akkor is valamilyen más, banális egészségi problémának tulajdonítja azokat.

A szifilisz korai szűrésének jelentősége abban áll, hogy a fertőzés antibiotikumokkal jól kezelhető.

Ha tehát a pozitív szűrési eredmény kézhez vételét követően haladéktalanul megkezdődik a kezelés, megelőzhető a magzat fertőződése – annak minden tragikus következményével együtt.

A kezelés akkor sincs még teljesen elkésve, ha az anya szifiliszére csak a magzat világra jövetele után derül fény. Ilyen esetekben is késlekedés nélkül meg kell történnie az újszülött kezelésének, bár előfordulhat, hogy az antibiotikumok adása ilyenkor már csak részleges eredménnyel kecsegtet.

A legfontosabb mégis a megelőzés, azaz a gyermeket váró vagy a gyermeket még csak tervező nők fertőződésének megakadályozása, elsősorban a biztonságos szex szabályainak betartásával (monogám kapcsolat, óvszerhasználat, intimhigiénia stb.), fertőzés gyanúja esetén azonnali orvoshoz fordulással.

 

Összefoglalás

A közhiedelemmel ellentétben a szifilisz nem csak a felnőttek betegsége, és az utóbbi időben a felnőttkori esetekkel együtt emelkedik a szifilisszel világra jött babák száma is. A helyzet javítása érdekében alapvetően fontos a megelőzés, a várandósság alatti szűrővizsgálat és pozitív teszteredmény birtokában a korai kezelés.

 

Források:
CDC https://www.cdc.gov/std/syphilis/stdfact-congenital-syphilis.htm
WHO https://www.who.int/reproductivehealth/publications/rtis/syphilis/en/

Írta: dr. Simonfalvi Ildikó radiológus, egészségügyi-újságíró
Szakmai lektor: Dr. Tisza Tímea, bőr- és nemigyógyász szakorvos, Belvárosi Orvosi Centrum

Ajánlott orvosok

Dr. Kovács Fruzsina - Intima.hu Dr. Szandányi Réka Dr. Takácsy Teréz - Intima.hu Dr. Tisza Tímea - Intima.hu
Dr. Kovács Fruzsina
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Szandányi Réka
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Takácsy Teréz
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tisza Tímea,
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tóth Béla - Intima.hu Dr. Tóth Orsolya - Intima.hu Dr. Várkonyi Viktória - Intima.hu
Dr. Tóth Béla
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tóth Orsolya
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Várkonyi Viktória
bőr- és nemigyógyász szakorvos

 

 


Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a hírlevelünkre:

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások