Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Mit jelent és kiket érinthet az STD? Te biztosan védve vagy?

Ajánlom a Facebookon

Sokan, tévesen, úgy gondolják, hogy nemi betegséget csak az örömlányok, a kicsapongó életet élők, esetleg a melegek kaphatnak el, azonban fontos tudni, hogy STD-vel bárki megfertőződhet, aki szexuális életet él.

 

Szerző: Dr. Tisza Tímea - Intima.hu

Szerző: Dr. Tisza Tímea | bőr- és nemigyógyász szakorvos

Mit jelent az STD kifejezés?

Az STD egy betűszó, az angol „Sexually Transmitted Diseases” rövidítése, mely szexuális úton terjedő betegségeket jelent. Manapság már egyre inkább az STI elnevezést használjuk, ami „Sexually Transmitted Infections”, azaz szexuális úton terjedő fertőzéseket jelent, ugyanis sok esetben ezek a fertőzések hosszú ideig tünetmentesek.

Az STD kifejezés kevésbé dehonesztáló, negatív tartalmú, vagy zavarba ejtő, mint a „nemi betegségek", így használata egyre szélesebb körben válik elfogadottá.

A közhiedelemmel ellentétben a nemi betegségek közé nem csupán a szifilisz és a tripper (gonorrhoea) tartozik, hanem számos egyéb kórokozó, baktérium, gomba is, többek között a HPV, chlamydia stb. is terjedhet szexuális érintkezéssel.


Kiknek ajánlott az STD vizsgálat?

Sokan tévesen úgy gondolják, hogy nemi betegséget csak az örömlányok, a kicsapongó életet élők, esetleg a melegek kaphatnak el, azonban fontos tudni, hogy STD-vel bárki megfertőződhet, aki szexuális életet él. Tehát gyakorlatilag mindenki számára ajánlott a szűrés, aki nemi életet él, de különösképpen az alábbi esetekben:

  • új párkapcsolatban, az első óvszer nélküli együttlét előtt mindkét fél számára
  • gyermekvállalás előtt, szintén mindkét félnek
  • ha új partnerrel történt óvszer nélküli aktus (hüvelyi, orális, anális)
  • tünetek jelentkezése esetén

Fontos megjegyezni továbbá, hogy STD-k szempontjából nemcsak a vaginális együttlétek jelentenek rizikót, hanem orális és anális szex során is ugyanúgy megfertőződhetünk nemi betegséggel.


Honnan tudhatjuk, hogy megfertőződtünk STD-vel?

A különböző fertőzések lappangási ideje eltérő, bizonyos STD-k az együttlétet követő pár órán belül is okozhatnak panaszt, de vannak olyanok, melyek tünetei néhány nap, hét, vagy akár hónap múlva jelentkeznek.

Amennyiben a fertőzés a nemi szerveken okoz tüneteket, akkor leggyakrabban váladékozás, sebek, kiütések, növedékek, hólyagok vagy viszketés jelentkezik. Azonban akadnak olyan szexuális úton terjedő fertőzések is, melyek a test más területein okoznak kiütést vagy egyéb panaszt, előfordulhat pl. láz, bőrkiütések, hajhullás, ízületi fájdalom, sárgaság, nyirokcsomó megnagyobbodás is.

Bizonyos STD-k nagyon gyakran hosszabb ideig tünetmentesek, azonban kezeletlenül a későbbiekben szövődmények kialakulásához vezethetnek. Pontosan ezért fontosak a szűrővizsgálatok, hogy időben fény derüljön a fertőzésre.


Hogyan zajlik egy STD szűrés?

A nemi betegségek szűrése fizikális vizsgálattal és laboratóriumi tesztekkel történik. A megtekintés és mintavétel előtt azonban alaposan kikérdezzük a szűrésre jelentkező pácienst, hogy felmérhessük az ő egyéni STD rizikóját. Ez alapján tudjuk pontosan azt meghatározni, hogy neki mikor és milyen tesztek elvégzésére van konkrétan szüksége.

A vértesztek ugyanis például csak akkor válnak pozitívvá, ha már megindult a kórokozóval szemben az ellenanyagok termelődése, ami minimum 3 hetet vesz igénybe (HIV, szifilisz), de egyes vírusoknál (pl.: Hepatitis B és C) 6 hetet is várni kell, amíg érdemes vizsgálatot végezni. Ha túl korán veszünk vért ellenanyag vizsgálatra, álnegatív eredményt kaphatunk, ami hamis biztonságérzettel tölti el a beteget.

A laboratóriumi tesztek másik részéhez a nemi területről vett minta szükséges , és ezt a lehetséges megfertőződés után 7-14 nappal lehet elvégezni. Egy éjszakás kaland után tehát másnap a nemigyógyászhoz szaladni sajnos nem igazán érdemes, mert ilyenkor még nagyon kevés dolgot tudunk megállapítani.

Férfiaknál legtöbbször a húgycsőben lévő váladék vizsgálatára van szükség, mely történhet vizeletből, vagy közvetlenül a húgycsőből vett mintából.

Nőknél a hüvely-méhnyak váladékának vizsgálatát végezzük a szűrés során, de a húgycső váladék vizsgálatára is sor kerülhet. A mintavétel nőgyógyászati vizsgáló ágyon történik, a hüvely feltárásárával, ahonnan így speciális mintavevő pálcával veszik le az anyagot a hüvely vagy a méhnyak területéről, esetleg a szeméremtestről.

Orális szex esetén a torokból, anális együttlét esetén a végbélből veszünk mintákat. Ezért is fontos a beteg kikérdezésekor kitérni arra, hogy milyen típusú aktus történt, illetve, hogy használtak-e  ehhez óvszert. Alkalmi szex esetén gyakori hiba, hogy a hüvelyi aktus óvszerrel, míg az orális anélkül történik, holott így is el lehet kapni szinte minden szexuális úton terjedő fertőzést.

A váladék vizsgálata első körben festett kenetből történik, amit csak a nemigyógyászok tudnak megfelelően értékelni. A mintákból ezen felül speciális laboratóriumi teszteket is végeztetünk, melyek átfutási ideje 1-2 hét lehet, ezért is fontos lehet a festett kenet vizsgálata, ami gyors tájékozódásra ad lehetőséget.

Amennyiben valamilyen fertőzésre derül fény, a beteget a szakmai protokollok szerint kezeljük, és felhívjuk a figyelmét arra, hogy feltétlenül meg kell vizsgálni a szexuális partnerét (partnereit), és őket is kezelésben kell részesíteni, amennyiben szintén fertőzöttek. A fertőzési láncolat megszakítása érdekében minden megvizsgált személyt igyekszünk erről meggyőzni, ugyanis ily módon elejét vehetjük a fertőzés terjedésének, de a visszafertőződés lehetőségét is kiküszöböljük.

Ezeket az intim témákat érintő kérdéseket a páciens érdekében tesszük fel, hogy a kiszűrt fertőzést teljesen és maradéktalanul meg tudjuk gyógyítani.

A szűrés ugyanis, mely egyelőre még tünetmentes fertőzésekre igyekszik fényt deríteni, az időben történő kezeléssel lehetőséget biztosít az STD szövődmények (meddőség, méhnyakrák, kismedencei gyulladás stb.) kialakulásának megelőzésére. Az STD szövődményeinek kezelése sokkal kevesebb sikerrel kecsegtet, mint egy friss fertőzés időbeni ellátása.


Kihez forduljak, ha attól tartok, hogy STD betegséget kaptam?

STD gyanúja esetén bőr- és nemigyógyászhoz kell fordulni, aki ezen betegségek ellátására teljeskörűen fel van készülve. A beteget alaposan kikérdezzük a lehetséges megfertőződés körülményeit illetően, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy megfelelő mintákat vehessünk le. Ha nem csak hüvelyi aktus történt, a szájból vagy végbélből is el kell végezni a megfelelő vizsgálatokat, melyeket sem a nőgyógyászok, sem az urológusok nem végeznek el. A nemigyógyászok azt is tudják, hogy a váladékok vizsgálata mellett minden esetben szükséges és kötelező vérvizsgálatokat is elvégezni, és hogy ezekre pontosan mikor kell sort keríteni. Továbbá gondoskodnak arról, hogy akitől a beteg elkaphatta, vagy akinek tovább adhatta a fertőzést, betegséget, szintén vizsgálatra és kezelésre kerüljön. A kezelés után meghatározott idő elteltével újra laboratóriumi tesztekkel kell a gyógyulásról meggyőződni. Felhívjuk a páciens figyelmét, hogy teljes gyógyulásáig semmilyen szexuális aktust nem szabad bonyolítania, mert ezzel a partner megfertőzését kockáztathatja. Vannak olyan betegségek, pl.: tripper, szifilisz, melyek néhány antibiotikum injekcióval gyógyíthatóak, de akadnak olyanok is, pl.: a chlamydia fertőzés, melyeket több hetes antibiotikum kúrával kezelünk, mi alatt a szexuális élet szüneteltetése szükséges. A vírusos STD-k pl.: nemi herpesz, HPV, HIV fertőzés, sajnos nem gyógyíthatóak, de kezelhetőek, ezért az ilyen problémával küzdő betegeket részletes életmódi tanácsokkal látjuk el annak érdekében, hogy partnereiket ne fertőzzék meg.

Ki kaphat el STD-t, azaz szexuális úton terjedő betegséget? Milyen tüneteket okoz a HPV, a Chlamydia, az Ureaplasma, a Mycoplasmák, a HIV fertőzés, a tripper, a szifilisz, és milyen következményekkel járhat, ha elhanyagoljuk? Kihez forduljunk, ha azt gyanítjuk, STD-ben szenvedünk?
Dr. Tisza Tímea nemigyógyász főorvos válaszol kérdéseire!
 >>

Ajánlott orvosok

Dr. Kovács Fruzsina - Intima.hu Dr. Szandányi Réka Dr. Takácsy Teréz - Intima.hu Dr. Tisza Tímea - Intima.hu
Dr. Kovács Fruzsina
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Szandányi Réka
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Takácsy Teréz
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tisza Tímea,
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tóth Béla - Intima.hu Dr. Tóth Orsolya - Intima.hu Dr. Várkonyi Viktória - Intima.hu
Dr. Tóth Béla
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Tóth Orsolya
bőr- és nemigyógyász szakorvos
Dr. Várkonyi Viktória
bőr- és nemigyógyász szakorvos


Hogyan előzhetem meg az STD-ket?

Az STD megelőzésének legegyszerűbb módja olyan állandó partnerrel élni nemi életet, akiről biztosan tudhatjuk, hogy nem fertőzött.

Ha azonban még nem sikerült stabil, monogám párkapcsolatot kialakítanunk, akkor minden fajta szexuális aktushoz óvszert ajánlatos használni. Ez az orális szexre is értendő!

Ha mégis óvszer nélküli aktusra került sor, STD szűrést érdemes végeztetni, és akivel ez gyakran előfordul, az jó, ha időről időre újra szűreti magát, hiszen minden újabb védekezés nélküli aktus fertőzés lehetőségét hordozza.

Néhány STD ellen védőoltás is létezik, így a Hepatitis B és a HPV elleni oltások felvételével két betegség rizikóját csökkenthetjük hatékonyan. A HPV oltás számos HPV okozta daganat megelőzése mellett a gyakori és kellemetlen nemi szervi szemölcsök kialakulását is megakadályozza.

Írta: Dr. Tisza Tímea, bőr- és nemigyógyász szakorvos, a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa

Kérdésed van? Tedd fel itt!


Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a hírlevelünkre:

 

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások