Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Terhesség mellrák után, emlőrák terhesség alatt? Mindkettő lehetséges!

Ajánlom a Facebookon

Bár a közvélekedés szerint a rákbetegség főként az idősebbek betegsége, a valóság azonban sajnos az, hogy vannak olyan tumortípusok – és ezek között van az emlőrák is −, melyek az esetek jelentős részében fiatal korban jelentkeznek. Nem csoda hát, ha különböző összefüggésekben gyakran felmerül, hogy a mellrák és a terhesség miként fér meg egymással, mi a teendő, ha a kezelés után a beteg gyermeket szeretne vállalni, és mit lehet tenni, ha éppen a gyermekvárás időszakában derül ki a betegség. Erről beszélgettünk dr. Szentmártoni Gyöngyvér onkológus szakorvossal, az Intima onkoteam tagjával.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

Terhesség mellrák után? Igen, lehetséges!

Milyen speciális szempontokat vet fel az a körülmény, hogy a mellrák az esetek nagy részében fiatal nőket érint?

Az utóbbi időben azt látjuk, hogy az emlőrák egyre fiatalabb, még rendszeresen menstruáló nőknél alakul ki, aminek azért van jelentősége, mert az emlőrákok jelentős hányada hormonérzékeny daganat. Az ilyen daganatok kezelésének fontos eleme a legalább öt éven át alkalmazott hormonterápia vagy más néven endokrin terápia, mely éppen az ösztrogén hatásának elnyomását célozza. Ez a menopauzához, a klimaxhoz hasonló állapotot hoz létre, elmarad a menstruáció, a petefészkek működése leáll. A kialakult helyzet pedig egyáltalán nem kedvez a gyermekvállalásnak, a terhesség esélyének.

Valóban nehéz helyzet az orvos és betege számára egyaránt. Milyen tényezőket kell mérlegelni, ha a pár mégis úgy dönt, hogy gyermeket szeretnének?

Nagyon fontos, hogy már a diagnózis felállításának pillanatától orvos és betege együtt gondolkodjanak a jövőbeni gyermekvállalási tervekről. Minden esetben gondosan mérlegelni kell a kockázatokat az előnyökkel szembeállítva. hormonérzékeny daganatoknál mindig alapos megfontolást igényel, hogy az orvos részéről megengedhető-e, a beteg részéről pedig vállalható-e a terhesség, hiszen a várandósság – és különösen annak első trimesztere – hormonális szempontból igen aktív időszaka egy nő életének.

Ez a hormonális háttér. De az elején azt is említettük, hogy az emlőrák kezelése a petefészkeket sem hagyja érintetlenül. Van-e lehetőség e probléma áthidalására?

Igen, gyakori probléma, hogy mire letelik az ötéves kezelési periódus, a petefészkek már nincsenek olyan állapotban, hogy a beteg terhességre gondolhasson. Ilyenkor van nagy jelentősége a már említett előre gondolkodásnak, hiszen ma már van arra lehetőség, hogy még a kezelés megkezdése előtt felajánljuk a betegnek, hogy megőrizzük a petesejtjeit arra az időre, amikor már ésszerű kockázat mellett gyermeket vállalhat. Erre speciális intézmények működnek, ahol a levett petesejteket a későbbi felhasználásig megfelelő körülmények között tárolják.

Csak ezzel a módszerrel eshet teherbe egy kemoterápián és/vagy hormonkezelésen átesett beteg?

Természetes úton is létrejöhet a terhesség, hiszen ezek a betegek fiatalok, így szervezetük is viszonylag gyorsan képes regenerálódni a kezelések után. Ennek jeleként sokszor igen rövid idő alatt visszatér a menstruáció, mely a kezelések alatt szünetelt. Ez azonban egyrészt nem mindig következik be, másrészt a kezelések hatással lehetnek a termékenységre, a teherbe esési esélyekre is, hiszen a gyógyszerek hatására a petesejtek minősége is rosszabbodhat. Ehhez járul még, hogy a biológiai óra a kezelések alatt is ketyeg, és például egy 43 éves nőnél nyilvánvalóan kisebb a sikeres terhesség valószínűsége, mint akár öt évvel fiatalabban. Tudjuk, hogy a teherbe esési arányok 40 éves kor felett nemcsak az emlőrák miatt kezelt, de az egészséges nőknél is meredeken csökkennek. Szerencsére a korszerű nőgyógyászat ma már csodákra képes, ezért megfelelő szakorvosi háttérrel negyven felett, emlőrákkezeléssel a hátuk mögött is a siker esélyével vághatnak bele a gyermekvállalásba a nők.

Jelent-e speciális feladatokat a várandósgondozás egy olyan nő esetében, aki korábban emlőrák miatti kezelésen esett át?

Jó hír, hogy ezek a betegek is vállalhatnak gyermeket, és saját praxisomból is sok olyan esetet ismerek, amikor emlőrák miatt kezelt betegek problémamentes terhességet követően egészséges gyermeknek adtak életet. Fontos, hogy már a tervezés időszakában, majd a terhesség alatt mindvégig és a szülés idején is a szülész-nőgyógyász szorosan együttműködjön a beteget gondozó onkológus szakorvossal.

Akár műtét után is vállalható gyermek, sőt az anya ép melléből akár még szoptathatja is a babát. De akkor sem történik semmi helyrehozhatatlan a gyermek egészsége vagy későbbi élete szempontjából, ha erre nincs mód, ilyen esetekben teljesen elfogadható és megfelelő megoldást jelentenek a korszerű tápszerek.

Vannak-e lelki szempontok, melyeket figyelembe kell venni a gyermekvállalási tervek mérlegelése során?

A helyzet pszichés szempontból is megterhelő, hiszen ilyenkor – érthető módon – rengeteg kérdés merül fel a betegben: képes lesz-e egyáltalán teherbe esni, vajon kiújul-e a betegsége vagy sem, mekkora kockázatot vállal a terhességgel, stb. Nehéz helyzetben van ilyenkor az orvos, hiszen hiába vannak a kezében statisztikák, nem fogja tudni előre látni, hogy az adott esetben mit hoz a jövő. Az alapelv az, hogy senkitől nem szabad elvenni az esélyét egy ilyen betegség után, de mindig mérlegelni kell a körülményeket. Ilyenkor az onkoteam tagjai a családdal együtt végigveszik a szempontokat, melynek során nagy súllyal esik latba a beteg és családjának preferenciája, az, hogy ők mit terveznek a jövőre nézve.

Kérdezzen Dr. Szentmártoni Gyöngyvértől! - Intima.hu

 

Mellrák terhesség alatt? Sajnos lehetséges!

Speciális helyzetet jelent, amikor éppen a terhesség vagy szoptatás alatt derül fény az emlőrákra. Mit lehet ilyenkor tenni?

A terhességi emlőrák valóban egy nagyon speciális helyzetet jelent, több szempontból is. Az emlőrák az esetek egy részében ilyenkor genetikai hátterű, sokszor családi halmozódás is felderíthető, máskor azonban semmilyen nyilvánvaló ok-okozati összefüggés nem fedezhető fel az emlőrákkal, egyszerűen arról van szó, hogy a betegség kialakulása időben egybeesik a nők gyermekvállalás szempontjából legaktívabb életszakaszával. Hiszen ma már egyre inkább a harmincas évek felé tolódik el az első terhesség időszaka, és ebben az életkorban már az emlőrák is gyakoribb, mint 20 és 30 éves kor között.

Jelent-e ez különbséget a kezelésben?

Alapvetően azt mondhatjuk, hogy az emlőrák a terhesség alatt is kezelhető, azonban ilyenkor jobban meg kell gondolnunk, hogy pontosan melyik szert, eljárást választjuk a rendelkezésre álló lehetőségek közül, a terhesség melyik időszakában alkalmazzuk azokat, illetve mérlegelnünk kell, hogy a magzat egészsége és a terhesség továbbviselése érdekében megkockáztathatjuk-e a kezelés halasztását. Vannak olyan gyógyszerek, melyek igazoltan magzatkárosító hatásúak, ezeket a terhességi emlőrák kezelésében értelemszerűen kerüljük. Koraterhességben, ha gyorsan meg kell kezdeni a kezelést, szóba jön a terhesség megszakíttatása is – természetesen a szülők döntése alapján.

A legfontosabb, hogy ilyen esetekben megfelelő centrumba kerüljön a beteg, ahol az eszközök és a tudás is megvan ennek a speciális helyzetnek a kezelésére, így az anyai és magzati szempontokat is figyelembe véve optimális terápiát tudnak biztosítani. Óhatatlanul felmerülhet a betegekben, hogy a terhesség nem hozza-e őket rosszabb helyzetbe a későbbi életkilátások szempontjából. Ezeknek a betegeknek sem rosszabbak az esélyei, mint azonos betegséggel diagnosztizált, azonos életkorú, ám nem várandós társaiké.

Köszönjük Dr. Szentmártoni Gyöngyvérnek a mindenre kiterjedő, alapos tájékoztatást!


Írta: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

radiológus főorvos, szakfordító, szakújságíró

Budapest

radiológus főorvos


Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon