Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Terhesség alatti Covid-oltás: minél előbb, annál jobb

Ajánlom a Facebookon

Egy tanulmány szerint a SARS-CoV-2 vírus elleni antitestek mennyiségét a szülés időpontjában alapvetően nem befolyásolta a terhesség alatti vakcináció időpontja.

A kutatást közel 1400 olyan nő részvételével végezték, akiket a terhesség alatt vagy legfeljebb hat héttel a terhesség előtt oltottak be Covid-19 ellen (Pfizer, Moderna vagy Janssen vakcinával), és akik legalább 34 hetes terhesség után szültek.

A Covid-védőoltások terhesség alatti időzítése sokak számára dilemma – a most közzétett adatok szerint minél előbb, annál jobb.

A kutatás során az antitestek szintjét az anyák vérében és a csecsemők köldökzsinórvérében mérték. Az antitestek szüléskor mind az anyai, mind a köldökzsinórvérben az összes, teljesen beoltott nőnél kimutathatóak voltak. Az antitestek szintje nem tért el jelentősen attól függően, hogy az oltásra az első, második vagy harmadik trimeszterben került sor, a terhesség utolsó szakaszában adott emlékeztető oltás viszont jelentősen emelte az ellenanyagszintet. Azoknak a nőknek, akik a szülésig nem kapták meg mindkét oltást (a Pfizer és Moderna esetén), lényegesen alacsonyabb volt az antitestszintjük – csakúgy, mint a köldökzsinórvérben.

A kutatást végzők szerint a várandós anyáknak nem szabad a Covid-19 oltást a terhesség végéig halogatniuk. Minél előbb adják be az oltást, annál nagyobb eséllyel óv meg a betegségtől – az anyát és a magzatot egyaránt.

A védőoltások nem okoznak számottevő kockázatot a várandós anyáknak és magzataiknak – a Covid-19 viszont annál inkább. Várandós nőknél a betegség súlyosabb tüneteket okozhat, ráadásul a fertőzés fokozza a koraszülés kockázatát.

 

Koronavírus betegtájékoztató

Koronavírus tájékoztatónk nőknek >>

 

A hazai ajánlás szerint várandós nők a terhesség 12. hete után, vagyis a második trimeszter alatt kaphatják meg ezután is az első védőoltást, a másodikat a várandósság 36. hetéig, vagyis a szülés előtti negyedik hétig szintén be lehet adni. Annak, aki a várandósság alatt csak az első adagot kapta meg, a szülést követő második héttől javasolt a második adag beadása. Magyarországon a várandós nők vakcinációjára a Moderna- és a Pfizer-BioNTech-vakcinákat alkalmazzák. Ezek olyan mRNS-vakcinák, amelyek nem tartalmaznak sem élő, sem legyengített vírust, ezért nincs kockázata a fertőzés kialakulásának. A bennük található mRNS semmilyen módon nem lép kapcsolatba az emberi örökítőanyaggal.

Mint minden oltásnál, a Covid-elleni oltásnál is előfordulhatnak mellékhatások (oltási reakciók), de ezek gyakorisága és súlyossága nem tér el a nem várandósok mRNS-vakcinákkal történő oltásánál tapasztaltaktól. Összességében sokkal több érv szól a várandósok vakcinációja mellett, mint ellene.

 

Tudjuk, nem könnyű hiteles válaszokat találni, ha gyógyszerekkel, gyógynövényekkel, étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban próbálunk tájékozódni. A Pirulakalauz Klub ebben segíti tagjait!

Előfizetésről itt tudsz tájékozódni

 

Írta: dr. habil Csupor Dezső, PhD, szakgyógyszerész

Forrás: Pirulakalauz.hu

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről,

iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások