Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Hogyan éljük túl lélekben is a koronavírus járványt?

Ajánlom a Facebookon

Mi történik velünk? Hogyan tudunk alkalmazkodni a megváltozott körülményeinkhez? Körtvélyesi Bori lifecoach-val beszélgettem arról, mit tehetünk magunkért a saját és családunk lelki békéjének megteremtéséért ezekben a napokban.

 Intima.hu női egészségportál

Interjú: Körtvélyesi Borival
Fotó: Körtvélyesi László

Körtvélyesi Borit, közel másfél éve ismertem meg és dolgozunk együtt, mint személyes mentorommal. Rengeteg segítséget kaptam tőle ez idő alatt, ezért is nagyon örülök, hogy elfogadta felkérésemet, és segít nekünk egy picit rendet tenni magunkban a korona vírus járvány következtében kialakult káoszban. 

 

 

Merthogy káosz, de minimum bizonytalanság van bennünk, az biztos. Én bevallom: rettegek! Nem attól félek, hogy baja lesz a szeretteimnek, vagy esetleg nekem, mert mi jó eséllyel betartjuk a szükséges óvintézkedéseket (otthon maradunk, nem megyünk csak bevásárolni, levegőzni távol mindenkitől, odafigyelünk a higiéniás szabályok betartására, stb.) sokkal inkább az egészségügyi dolgozókat féltem, akik helyettünk, értünk küzdenek, hamarosan emberfeletti erőbedobással. Ugyanakkor a magam részéről nagyon nehezen viselem a "bezártságot", a megváltozott életkörülményeket. De gondolom sokan vannak olyanok is, akik mástól félnek.

Ez most egy nagyon összetett stresszhelyzet, hiszen egyszerre több fronton is kicsúszott a lábunk alól a talaj. Nem tudni, mi lesz holnap, óráról órára alkalmazkodnunk kell a változásokhoz.

Eltűntek a biztonságot jelentő, megszokott napi rutinok. Bizonytalanná vált a munkánk, a megélhetésünk, elveszni látszik a hasznos és értelmes tevékenységek adta fontosság érzése.

Hiányzik a munkahely maga, az odaút, a kapcsolatok. Helyettük jó esetben ott a házastárs és a gyerekek, de van, akinek határozatlan időre az egyedüllétre kell berendezkednie.

Van, akinek szokatlan a főzés, önellátás, így teljesen másfajta életmódra kell átállnia.

És van, akinek egyik napról a másikra tanárnénivé kell válnia, és ez embert próbálóbb, mint hisszük.

A félelem, a bizonytalanság, a tehetetlenség, a reménytelenség hatalmasodhat el rajtunk, és kevesen képesek irányítani, uralni ezeket az érzéseket, ezek a technikák nem szerepelnek az iskolai tananyagban.

Hol találhatjuk meg a biztonságunkat? Milyen fogódzkodók állnak/állhatnak rendelkezésünkre?

Először is érdemes egész egyszerűen elfogadni, hogy most ez van. Van, amin nem tudunk változtatni, azon teljesen felesleges bosszankodni, vagy aggódni. A panaszkodás nem az az állapot, amiből erőt tudunk meríteni. Vegyük elő inkább a felnőtt énünket, kezdjünk el felelősséget vállalni azokért a szükségletekért, amelyekről úgy érezzük, most nem teljesülnek és kezdjünk el tenni értük. Egyszerű dolgokra gondolok.

Az otthonnak alapvetően a védettség, a biztonság érzését kellene sugároznia. Tegyünk róla, hogy valóban így érezzük.

Van a lakásnak olyan része, amiben kifejezetten jó érzés ücsörögni? Akkor tegyük minél többet. Ha pedig régóta úgy érezzük, hogy lehetne otthonosabb is ahol élünk, tegyünk érte, hogy így legyen.
Jó érzés egy saját magunk által megfőzött ételt megenni, még jobb másoknak örömet okozni vele. Képesek vagyunk ellátni magunkat, miért ne tehetnénk meg most is?
Tevékenynek kell maradnunk. Legyen értelme a napjainknak. Tegyük azt, amiben jók vagyunk. Alkossunk tudásunknak, képességeinknek megfelelően.
Fontos, hogy a helyzethez képest is törekedjünk a kapcsolataink egyensúlyozására. Most jobban szükségünk van egymásra, mint bármikor. Igyekezzünk inkább arra koncentrálni, ami jó, és megvan, mint arra, ami kellemetlen és hiányzik, kevesebbet foglalkozzunk a problémával, többet a megoldással. Érvényes ez azokra is, akikkel sülve főve együtt kell lennünk, és azokra is, akikkel nem találkozhatunk.
Ha az alapszükségleteinket (védelem, táplálék, szeretet) képesek vagyunk kielégíteni, máris jobban érezzük magunkat.

Hozzá vagyunk szokva, hogy az életünket irányítjuk, de most kihúzták a lábunk alól a talajt. Hogyan tovább? Mit tehetünk magunkért?

A stresszhelyzet kezelését három oldalról érdemes megközelíteni. Fizikai szinten a feszültség hatására az izmaink is befeszülnek, a napi mozgást semmiképp ne hagyjuk ki. Biokémiai szinten segíti a stressz kezelését, ha növeljük a vízfogyasztást és a magnézium bevitelt.

Mentálisan millió dolgot tehetünk a különböző relaxációs technikáktól kezdve, a múltban eddig sikeresen alkalmazott stratégiáinkon át, az érzelmeink beazonosításáig, az egészséges pozitív gondolkodásig.

Mondok párat a kedvenceim közül, jó?

  • Írj össze 100 dolgot, ami örömet okoz. Soká tart egy ilyen listát megírni, és épp ebben rejlik a kulcs, a jó dolgokra koncentrálsz közben. Dolgokra, melyek az öt érzékszerveden keresztül okoznak örömet, tevékenységek, amikbe bele tudsz veszni, eltűnik az idő, hobbi, szabadidős tevékenységek, munka stb. Ha kész a lista, tudatosan figyeld, vedd észre az élet apró örömeit, például a frissen mosott ruha illatát, vagy a doromboló macskát. És ha a kedvenced a fahéjas latte, akkor ezentúl minden reggeledet azzal indítsd be.
  • Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a feltörő negatív érzéseket sem, de korlátozhatjuk, hogy mennyi időre adjuk át magunkat nekik. Jól bevált módszer, ha azt mondod magadnak, hogy hallom, érzem, mit akarsz mondani, de most nem akarok ezzel foglalkozni. Viszont este 6 és fél 7 között fogok rá időt szakítani. És este hatkor tényleg ülj le és tényleg engedd meg, hogy feljöjjenek ezek az érzések. De arra nagyon vigyázz, hogy ne lépd túl az erre szánt időt. Te döntesz. A racionalitás segíthet ebben, a tények, a valós helyzet megfigyelése.
  • Legyen célja az otthonlétnek. Van olyan dolog, amit eddig nem tettél meg, de most módodban áll megtenni? Alakítsd a napi rutinodat a célodhoz, gondoskodj a jövődről tevékenyen vagy tervezéssel.
  • A múltad is segítségedre lehet. Hogyan küzdöttél meg eddigi krízishelyzeteiddel, hogyan tették a felmenőid? Miért ne lennél képes most ezt is megoldani? Tudatosítsd, milyen erőforrásokat mozgósítottatok a múltban. Használd őket most is!
  • Különböző légzéstechnikákat, relaxációs módszereket, zenét, célmeghatározó eszközöket, alkotó tevékenységet, napirendet mindenkinek saját magára szabottan érdemes megtalálnia.

Javaslat egy napunk összeállítására:

  • reggeli rutin (mosdás, öltözés, reggeli, elpakolás, bevásárlás - ha szükséges)
  • munka (home office, házimunka, tanulás a gyerekekkel) olyasmi, ami fontos, komoly, odafigyelést igényel
  • ebéd (főzés, elpakolás)
  • relaxáció (sport, jóga, mediáció, olvasás, kézimunka, alvás)
  • rutin munka (home office, iratok szortírozása, vasalás, főzés, rendrakás, szelektálás)
  • kert, erkély, szellőztetés, sport, kávé, tea – fizikai munka
  • hobbi, tervezés rövid (holnapra) és hosszú távra (amiért holnap már tehetek)
  • esti rutin

 

Hgyan éljük túl a koronavírus járványt lélekben?

Cikket írta: Matics Kata (Intima.hu ügyvezető)

Válaszolt: Körtvélyes Bori, lifecoach

Nem hagyunk magadra a koronavírus járvány idején sem.
Iratkozz fel legfrissebb cikkeinkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 9 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások