Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Mit mutat meg egy spermavizsgálat?

Ajánlom a Facebookon

Írtunk korábban arról, hogy egy pár meddőségéért ma már a férfi legalább annyira felelős lehet, mint a nő. Európában a férfiak spermaszáma az elmúlt évtizedekben a felére csökkent, a megtermékenyítő-képességük romlik. Próbáltunk rávilágítani a lehetséges okokra is, bár ezt pontosan még a szakemberek sem tudják minden esetben.

Ma már természetes, hogy ha egy pár egy éven túl is terméketlen, meddőségi szakemberhez fordulnak, mint ahogy az is természetes, hogy ilyen esetekben a férfit is kivizsgálják. Az első és alapvető vizsgálat ilyenkor az ejakulátum laboratóriumi vizsgálata.
Azt azonban kevesen tudják, hogy mik azok a paraméterek, amiket ilyenkor megnéznek. A legtöbben azt gondoljuk, megszámolják, van-e elegendő spermium és kész.

Ahhoz, hogy egy férfi „termékeny” legyen a darabszám sajnos nem elegendő.

Nézzük meg, mi történik a laboratóriumban leadott mintával!

A spermavizsgálat menete

  • Megvizsgálják a minta színét és szagát. Sárgás elszíneződés és rossz szag genny jelenlétére utalhat, rozsdabarna elszíneződés pedig a vér jelenlétét igazolhatja. Mindkettő súlyos gyulladás következménye lehet. A minta az ejakuláció után megdermed, majd 20-30 perc elteltével elfolyósodik. Ha ez nem következik be – pl. ondóúti gyulladás miatt – a további vizsgálatokat is nehezebb elvégezni.
  • Megmérik az ejakulátum térfogatát, ez normálisan 2-6 ml, természetesen akkor, ha a beteg betartotta az 5 napos szexuális inaktivitást a vizsgálat előtt.
  • Vizsgálják a minta pH-értékét is, ez normális esetben kicsit lúgos, ha mégsem, az is kórjelzó lehet. Gyanú eseten (bakteriális fertőzöttség) a minta egy részét mikrobiológiai vizsgálatra küldik, hogy megállapítsák, milyen kórokozó okozza a fertőzést és azt milyen antibiotikummal lehet a leghatékonyabban kezelni.

Következő lépés: A mikroszkópos vizsgálat

Csak ezután kerül a mikroszkóp alá a minta egy része.

  • Itt először a spermiumok mozgékonyságát nézik. A spermiumoknak méretükhöz képest nagyon hosszú utat kell megtenniük ahhoz, hogy hogy eljussanak a petesejthez. A nem, vagy nem jól mozgó spermium nem képes a megtermékenyítésre. Ahhoz, hogy a férfi termékeny legyen, normál spermaszám mellett a spermiumok legalább felének jól vagy közepesen jól mozgónak kell lennie.
  • Ezután jön csak a spermaszám-meghatározás. Ekkor azt határozzák meg, hogy egy milliliter ejakulátumban hány darab spermium található. Ma már nem is határoznak meg egészséges alsó értéket, annyit változott ez a mutató az elmúlt évtizedekben. (Volt 120 millió/ml, legutóbb a WHO már 20 millió/ml-t adott meg, de ma már ez sem igaz.) Mint látható, fontos paraméterről van szó, de nem ez a legfontosabb.

Meddőség tünetei és kezelési lehetőségei

A morfológiai vizsgálat

Sokkal érdekesebb az úgynevezett „morfológiai” vizsgálat. Ez a spermiumok alakjával, kinézetével foglalkozik. Nagyon sok ugyanis a hibás alak, a változatok száma szinte végtelen.

A női petesejtekkel ellentétben, amelyek a kislány születésekor már mind ott vannak a petefészkében és csak a hormonális ingerre várnak, hogy tüszővé érjenek, a spermiumok a herékben egy kb. 90 napos folyamat során helyben készülnek, folyamatosan termelődnek. Így azok a károsító tényezők, amikről korábban írtunk, súlyosan befolyásolhatják a sejtosztódást, a DNS-molekulák képzését.

Ennek következtében jöhetnek létre különböző hibás alakú – és egyben megtermékenyítésre alkalmatlan – spermiumok. Vannak fej-rendellenességek és farok rendellenességek, a lényeg mindkettőnél ugyanaz: életképtelen spermiumok jöttek létre.

A fenti vizsgálatokat a nagyobb központokban ma már automaták végzik, az embernek csak ellenőrző szerepe van.
Amennyiben a fentiek bizonytalan eredményt hoznak, még számos olyan teszt van, amelyekkel a spermiumok működésképességét ellenőrzik, de ezek már speciális tudást és felszereltséget igényelnek. Sőt, mivel a meddőségnek immunológiai okai is lehetnek, immunológiai tesztet is végeznek a vizsgálatra leadott mintából.

Az egészséges életmód kulcstényező lehet!

Amikor a beteg megkapja a vizsgálati eredményeket és meglátja a számokat gyakran elkeseredik. Pedig a természet mindig okosabb nálunk. A legtöbb esetben ugyanis a rossz eredmények ellenére mégis létrejön a terhesség, bár a valószínűsége az értékek romlásával jelentősen csökken.

Egy 2016-ban megjelent vizsgálatban 765 meddő pár férfitagjának az értékeit hasonlították össze 696 fertilis pár adataival.
A fertilis pároknál az átlagos spermaszám 67±50x106 -on volt, a meddő pároknál 52±42x106 volt ez az érték. A jól mozgó spermiumok aránya az egészséges pároknál 54% volt, a meddő pároknál 49%. A normális alakú spermiumok aránya az egészséges pároknál 14% volt, a meddő pároknál 11%.

Jól látszik, hogy minden paraméter esetében csak néhány százalékos eltérés van az adatok között. Ez azt jelenti, hogy az esetek egy jelentős részében (és nem azoknál, akiknél egyáltalán nincs spermium az ejakulátumban, vagy ami van az mind mozdulatlan és kóros alakú) egy pici változás is eredményt hozhat. Ezt elérhetjük sokszor egyszerű életmód-változtatással: a dohányzás elhagyása, sport, fogyás, egészségesebb, vitamindús táplálkozás. Mindezek mellett elősegíthetjük megfelelő étrendkiegészítők, antioxidánsok és nyomelemek fogyasztásával is.

 

Írta: Dr. Páczi István, az UniCorp Biotech Kft. orvosigazgatója

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le a legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel Férfi meddőség-hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Kapcsolódó cikkek:  

Ajánlott orvosok

urológus, andrológus főorvos, (férfi meddőség, férfiak szexuális zavarai, férfiklimax)

Budapest

andrológus szakorvos

Budapest

andrológus szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások