Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Vashiány várandósságban (x)

Ajánlom a Facebookon

Vashiány életünk bármely szakaszában kialakulhat, mégis talán a legnagyobb jelentősége várandósságban van, hiszen a fejlődő magzat az anya vastartalékait használja fel. Cikkünk gyermekvárás szempontjából tekinti át a vas szerepét, a vashiány jelentőségét és a vaspótlás módjait.

gravida latvany

Alma, vörösbor és vasszög – ha megkérdeznénk bárkit, mi köze ennek a három – látszólag nagyon különböző – dolognak egymáshoz, talán csak kevesen találnák meg a közös nevezőt: a vashiányt, illetve a vashiányos vérszegényéget. Pedig nagyanyáink-dédanyáink idejében megszokott praktika volt, hogy vasszögeket áztattak vörösborba, illetve szurkáltak almába, hogy aztán a vörösbor vagy az alma legyen a vashiány ellen a csodafegyver, természetesen a szögek nélkül. Azt ugyanis már korán észrevették, hogy a vashiány számos egészségi probléma forrása, és az is hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a vashiányos vérszegénység főként a nőket fenyegeti. Azok, akik szerettek a dolgok mélyére nézni, talán komolyabb orvosi ismeretek nélkül is könnyen arra az – egyébként helyes – következtetésre jutottak, hogy a nők vashiány iránti fokozott hajlama mögött – legalábbis részben – a „havibaj”, azaz a menstruáció kapcsán elszenvedett rendszeres vérveszteség áll.

A nők tehát egyébként is inkább híján vannak a vasnak, mint a férfiak, és még csak tovább rontja a helyzetet a várandósság, hiszen az anyaméhben növekvő magzat az anya testéből „építkezik”, ami a vas esetében azt jelenti, hogy az anya vasraktárait használja – adott esetben üríti ki – a megszületésig. Nem véletlen, hogy a várandósság alatti vashiány általában éppen a harmadik trimeszterben éri el csúcspontját, hiszen ekkorra fogyatkoznak meg az anyai vasraktárak annyira, hogy az már tüneteket is okoz.
De mihez szükséges a szervezetünknek ennyi vas?


Oxigén nélkül nincs élet...

A vas a vörösvértestek oxigénszállító fehérjéjének, a hemoglobinnak a képződéséhez szükséges. Oxigén nélkül nincs élet, az oxigént pedig a vörösvértestek szállítják az egyes sejtekhez, szövetekhez – várandósságban nemcsak az anya, hanem a magzat sejtjeinek, szöveteinek épségét és normális működését biztosítva. Vas hiányában úgynevezett vashiányos vérszegénység (anémia) alakul ki, annak minden tünetével és következményével.

A várandósság alatt az anyai vasszükséglet körülbelül kétszerese a várandósság előtti igénynek. Amennyiben nem áll rendelkezésre elegendő vas a hemoglobin képződéséhez, a kialakult állapot a koraszülés fokozott kockázata mellett annak valószínűségét is emeli, hogy a várandóságból kis súlyú újszülött jön a világra. Ezen kívül a vashiányos vérszegénységet több anyai kórképpel, például a szülés utáni depresszióval is összefüggésbe hozzák.

Vannak olyan körülmények, melyek fennállásakor az átlagosnál nagyobb valószínűséggel lehet számítani vashiányos vérszegénység előfordulására. Ezek közül a legfontosabbak:

  • a várandósság előtt a menstruációk bőséges vérvesztéssel jártak
  • már a várandósság előtt vashiány, illetve vérszegénység állt fenn
  • két egymást követő várandósság között rövid idő telik el
  • az anya ikrekkel várandós
  • nem elégséges az anyai vasbevitel

Tünetek, melyek vashiányos vérszegénységre figyelmeztetnek

Akkor kell, hogy felmerüljön a vashiányos anémia gyanúja, ha a várandósság alatt fokozódó gyengeségérzés, fáradtság, kimerültség jelentkezik – a várandósságban egyébként sem ritka fáradékonyságon túl. Ezen kívül figyelmeztető jel lehet a sápadt, esetleg sárgás árnyalatú bőr, a szabálytalan szívműködés, a szédülés, a légszomj, a mellkasi fájdalom, a kezek és lábak hűvössége, illetve a gyakori fejfájás is.

A nehézséget az okozza, hogy a fenti tünetek legtöbbje normális várandósságban is előfordulhat, ezért a vashiányos vérszegénység diagnózisának kimondása orvos feladata, a megfelelő laboratóriumi vizsgálatok alapján.


Megelőzni könnyebb, mint megszüntetni

A várandósok számára összeállított speciális multivitamin-készítmények („terhesvitaminok”) sok egyéb mellett vasat is tartalmaznak, a várandósság alatt megnövekedett igényeknek megfelelően. A vashiányra is igaz, hogy megelőzni könnyebb, mint a bajt orvosolni. A megelőzés könnyen és kényelmesen megvalósítható e multivitaminok rendszeres szedésével. Ezen túlmenően a várandósságot gondozó szülészorvos további vaspótlást is előírhat, az erről szóló döntés azonban mindig orvosi feladat.

A várandósság alatt szükséges napi mennyiség 27–30 milligramm.

A Gravida Optima étrend-kiegészítő várandósvitamin filmtablettánként 30 milligramm vasat tartalmaz, így napi egy tabletta bevitelével biztosítható a várandósság alatt megnövekedett napi vasszükséglet.

gravida packshots 400x400 211004


A GRAVIDA OPTIMA TERHESVITAMIN KOMPLEX ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ KÉSZÍTMÉNY KISMAMÁKNAK, A FOGANTATÁS TERVEZÉSÉTŐL A VÁRANDÓSSÁGON ÁT A SZOPTATÁS VÉGÉIG. AZ ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ NEM HELYETTESÍTI A KIEGYENSÚLYOZOTT VEGYES ÉTRENDET ÉS AZ EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDOT. A KÉSZÍTMÉNY NEM SZOLGÁL BETEGSÉG KEZELÉSÉRE, GYÓGYÍTÁSÁRA. AZ AJÁNLOTT NAPI FOGYASZTÁSI MENNYISÉGET NE LÉPJE TÚL! GYERMEK ELŐL ELZÁRVA TARTANDÓ!

A célirányos vaspótlás mellett megfelelő táplálkozás is segíthet a vashiány megelőzésében. Bőségesen tartalmaznak vasat például a sovány vörös húsok (pl. szarvasmarha), a baromfifélék és a halak. Ezen kívül megfelelő vasforrás lehet a spenót, a hüvelyesek (bab, borsó, szója), a mag- és diófélék (pl. szezámmag, mogyoró), a sütőtök, de vashoz juthat a szervezet olyan élelmiszerek (pl. gabonapelyhek) fogyasztásával is, melyet a gyártás során vassal dúsítanak.

A vas felszívódását a C-vitamin segíti, ezért javasolható a vasbevitelt biztosító készítmény magas C-vitamin-tartalmú folyadékkal való bevétele, ami lehet narancslé, paradicsomlé, szamócalé stb. A gyümölcslevek között azonban szép számmal találhatók kalciummal dúsított termékek is az üzletek polcain. Bár a kalcium alapvetően fontos például a csontrendszer egészségének megőrzéséhez, vasat (is) tartalmazó készítmény bevételéhez ezek nem javasolhatók, mivel a kalcium gátolja a vas felszívódását, ezáltal hasznosulását.

Fontos, hogy a megfelelő vasbevitelre nemcsak a várandósság alatt, hanem már a várandósság előtt és a szülés után, a szoptatás alatt is figyelni kell.


Ezt jegyezd meg!

  • A vas a vörösvértestek normális működéséhez szükséges, melynek hiányában zavart szenved a sejtek, szövetek oxigénellátása.
  • Ha nem áll rendelkezésre elegendő vas, vashiányos vérszegénység alakulhat ki, mely a mama és a baba egészsége szempontjából egyaránt kockázatokat rejt.
  • A vashiány könnyebb megelőzni, mint megszüntetni. Ennek módja vasat is tartalmazó multivitamin-készítmények szedése, illetve vasban gazdag élelmiszerek fogyasztása.
  • A megfelelő vasbevitelre nemcsak a várandósság alatt, hanem előtte és utána is ügyelni kell.
  • A már tüneteket is okozó vashiány megszüntetését célzó vaspótlás megtervezése orvosi feladat.

A cikk szerzőjéről

Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus szakorvos, több évtizedes gyakorlattal rendelkező orvosi szakfordító és egészségügyi szakújságíró, számtalan orvosszakmai és laikus egészségügyi kiadvány szerkesztője, szerzője és az Intima.hu női egészségportál megbízott főszerkesztője. Az Egészségkommandó (Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület) alapító tagja, a szülőknek, nagyszülőknek szóló Anyás-Apás egészségügyi tájékoztató weboldal alapító-szerkesztője – és két csodálatos felnőtt nagylány büszke édesanyja.

Források: 
Mayo Clinic
NHS
UCFS Health

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon