Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Az a csodálatos folsav… (x)

Ajánlom a Facebookon

A várandósok számára készült multivitaminokról nem beszélhetünk úgy, hogy ne essen szó a folsavról, mely jelentőségét tekintve kiemelkedik a várandósvitaminokban található számtalan vitamin, ásványi anyag és egyéb esszenciális tápanyag közül. Cikkünkben sorra vesszük a folsavra vonatkozó legfontosabb információkat, különös tekintettel arra, miért fontos, hogy ne csak a várandósság alatt, hanem már azt megelőzően is gondoskodjunk a megfelelő folsavbevitelről.

gravida latvany

A folsav a természetben is megtalálható folát mesterségesen előállított, szintetikus formája. A folsav, illetve folát a B-vitamin-csoport egyik tagja, B9-vitamin néven is ismeretes.


De miért is annyira fontos a folát?

A folát – várandósságtól függetlenül is – egy sor természetes élettani folyamat fontos eleme: többek között részt vesz a vörösvértestek képződésében, hiányában vérszegénység, azaz anémia alakulhat ki. Emellett a folát elengedhetetlenül szükséges az örökítő anyag, a DNS szintéziséhez, melynek kóros volta zavart okoz a sejtek növekedésében és osztódásában. Ennek fényében nem meglepő, hogy a folátnak kiemelt jelentősége van a várandósság alatt.

Amennyiben az anyai szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű folát, ez bizonyos magzati fejlődési rendellenességek fokozott kockázatával fenyeget.


A velőcső-záródási zavarokról

Mielőtt részletesebben belemennénk, milyen tipikus fejlődési rendellenességeket okozhat a foláthiány, lessünk be egy pillanatra az anyaméhbe, hogyan fejlődik ott a magzat.

Az idegrendszer kialakulása a várandósságnak már nagyon korai szakaszában, az embrionális stádiumban megkezdődik. Az idegrendszer fejlődésének első lépése az úgynevezett velőlemez létrejötte, melyen előbb hosszanti velőbarázda, majd mindkét szélén velősánc jelenik meg. Normális körülmények között a kétoldali velősánc összeolvadásával jön létre a velőcső, majd később ebből az agy és a gerincvelő, valamint az idegrendszer többi eleme.

Amennyiben a fenti folyamat valamelyik pontján zavar áll be, ez úgynevezett velőcső-záródási rendellenességek kiindulópontja lehet, mint amilyen például a köznyelvben nyitott vagy hasadt gerincnek is nevezett spina (szpina) bifida. Ennek különböző súlyosságú formái fordulhatnak elő az alig észrevehető, jelentősebb tüneteket nem okozó enyhébb fejlődési rendellenességektől az élettel összeegyeztethetetlen vagy azt veszélyeztető, illetve az érintett gyermek és családja életét akár mélyrehatóan, élethosszig tartóan befolyásoló, súlyos funkciózavart vagy rokkantságot eredményező formákig.

Bár a foláthiányról szólva többnyire szinte csak kizárólag a velőcső-záródás zavarokról történik említés, tudni kell azonban, hogy elégtelen folátellátottság esetén más fejlődési rendellenességek is az átlagosnál gyakrabban fordulnak elő, ilyen például az ajak- és szájpadhasadék vagy bizonyos szívfejlődési rendellenességek, de a foláthiánnyal kísért várandósságok gyakrabban végződhetnek koraszüléssel is.

Vannak kutatási adatok arra nézve is, hogy a foláthiány depresszióval, autizmussal vagy bizonyos autoimmun betegségekkel is társulhat.


Mennyi folsavra van szükségem?

A közegészségügyi hatóságok fogamzóképes korú nők számára legalább napi 400 µg folsav/folát bevitelét tartják szükségesnek. El kell oszlatnunk azt a tévhitet, hogy elegendő akkor gondoskodni a megfelelő folsavellátottságról, amikor két csík jelenik meg a terhességi teszten. Ennek megértéséhez két dologgal kell tisztában lennünk: az egyik, hogy – ahogyan korábban már szó esett róla – a magzati idegrendszer fejlődése már a várandósság első heteiben megkezdődik. Ez azzal jár, hogy az anyaméhben csak alig növekedésnek indult embrió éppen a legkritikusabb időszakban kénytelen nélkülözni a folsav jótékony védőhatását akkor, ha a folsav bevitele csak akkor kezdődik meg, amikor a menstruáció elmaradása figyelmezteti az anyát, hogy új életet kezdett növekedni a testében. Ekkor az embrionális fejlődés már túl van az első néhány héten – és éppen a folsavhiány szempontjából leginkább kényes heteken. Nem hallgathatjuk el azt sem, hogy a várandósságok jelentős része nem tervezett, ám a pár végül mégis annak megtartása mellett dönt. Ilyen esetekben még hosszabbra nyúlhat az az időszak, amikor az anya még nem tud terhességéről.

A fentiek fényében a folsavpótlásra vonatkozó minden szakmai ajánlás hangsúlyozza, hogy a folsav szedését már akkor meg kell kezdeni, amikor a pár családalapítás gondolatát fontolgatja. A folsavbevitelt célszerű a szülés után, a szoptatás ideje alatt is fenntartani.

Vannak olyan szituációk, amikor az általános ajánlásokban szereplő mennyiséget jóval meghaladó folsav bevitele szükséges, ilyen helyzet áll elő például olyan anyák esetében, akiknek családjában már előfordult a spina bifida nevű idegrendszeri fejlődési rendellenesség. Az adott várandós számára szükséges folsavpótlás optimális mennyiségéről az orvos ad tájékoztatást.


Miben találok folátot?

A folát számtalan természetes eredetű táplálékban megtalálható, többek között a marhamájban, a parajban, a babfélékben, a spárgában, a zöld leveles salátában, az avokádóban, a kelbimbóban, a brokkoliban, a friss narancsban és grépfútban, a papajában vagy a banánban.

A különböző természetes élelmiszerekben lévő foláttal azonban az a legnagyobb probléma, hogy a szükséges bevitelhez sokszor olyan mennyiségben kellene fogyasztani az adott táplálékot, ami a mindennapi életben nem kivitelezhető. E probléma áthidalására szolgál a speciálisan várandósok számára összeállított multivitaminokban található folsav.

gravida packshots 400x400 211004


A GRAVIDA OPTIMA TERHESVITAMIN KOMPLEX ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ KÉSZÍTMÉNY KISMAMÁKNAK, A FOGANTATÁS TERVEZÉSÉTŐL A VÁRANDÓSSÁGON ÁT A SZOPTATÁS VÉGÉIG. AZ ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ NEM HELYETTESÍTI A KIEGYENSÚLYOZOTT VEGYES ÉTRENDET ÉS AZ EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDOT. A KÉSZÍTMÉNY NEM SZOLGÁL BETEGSÉG KEZELÉSÉRE, GYÓGYÍTÁSÁRA. AZ AJÁNLOTT NAPI FOGYASZTÁSI MENNYISÉGET NE LÉPJE TÚL! GYERMEK ELŐL ELZÁRVA TARTANDÓ!

A Gravida Optimáról

A Gravida Optima étrend-kiegészítő várandósvitamin a fogantatás tervezésétől a várandósságon át a szoptatás végéig megnövekedett vitamin- és ásványianyag-szükséglet kiegészítésére ajánlott. A folsav aktív formája az EXTRAFOLATE-S®. A folát a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésében, hozzájárul a normális vérképződéshez és szerepet játszik a sejtosztódásban.

A kiegészítő folsav-bevitel növeli az anyai folátellátottság szintjét.

Ha eddig úgy gondoltad, neked nincs szükséged semmilyen vitamin-kiegészítésre, mivel te egészségesen táplálkozol, tudnod kell, hogy sajnos pusztán a helyes étkezéssel nem tudod biztosítani a saját és születendő kisbabád megnövekedett tápanyagigényét.


Honnan veszem észre, hogy kevés a folsavam?

Foláthiányra figyelmeztethetnek az alábbi jelek:

  • gyengeségérzés,
  • kimerültség,
  • figyelemösszpontosítás nehezítettsége,
  • szívdobogásérzés,
  • fejfájás,
  • ingerlékenység,
  • a bőr, haj és/vagy körmök színének megváltozása,
  • légszomj stb.

A cikket írta: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, egészségügyi szakújságíró

Források: 
CDC 
Gravidaoptima.hu
NHS 
Medical News Today

Ha nem szeretnél lemaradni legfrissebb cikkeinkről, iratkozz fel tematikus hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon