Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Milyen lehetőségeink vannak ma a változókor tüneteinek enyhítésére?

Ajánlom a Facebookon

Dr. Csetényi Zsolt az IGD CEntrum Klimax Ambulanciájának szülész-nőgyógyász szakorvosa több lehetőséget is ismertet: a kezelés – amely lehet egy egyszerű életmódváltás is – megválasztása mindig annak függvényében történik, hogy mennyire súlyosak a tünetek, illetve hogy szerepelt-e az illető hölgy kórelőzményében olyan betegség, amely ellenjavallttá teszi az ösztrogén- és progeszterontartalmú hormonpótló kezelések alkalmazását.

Szerző: Dr. Csetényi Zsolt szülész-nőgyógyász, ultrahang specialista

Szülészeti-nőgyógyászati ultrahang-diagnosztikában szerzett speciális képesítést dr. Csetényi Zsolt is, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály ultrahanglaborjának vezetője, aki az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrumában a Klimax Ambulanciájának szülész-nőgyógyász szakorvosa is egyben.

Változó kor első tünetei

„A tüszőérés elmaradása miatt idővel ösztrogén- és progeszteronhiány alakul ki a nők szervezetében, és ezt különféle tünetek – például éjszakai izzadás és alvásproblémák, hangulatingadozások, depresszió, hüvelyszárazság, vizelettartási problémák, a szexuális vágy csökkenése – kísérhetik. Mindezen tünetek mellett fokozódik a csontritkulás és a szív- és érrendszeri betegségek kockázata” – mondja dr. Csetényi Zsolt, az Istenhegyi Géndiagnosztika Klinika Ambulanciájának szülész-nőgyógyász szakorvosa.

„A menopauza súlyos tüneteinek enyhítésére jellemzően hormonpótló terápiát – ösztrogén és progesztogén szedését – szokás alkalmazni, enyhébb tünetek esetében azonban erre nem feltétlenül van szükség, és a növényi eredetű fitoösztrogének, valamint a mozgás is elegendő segítséget nyújthat.”

A változókor kezdetekor a petefészkek működése először csökkenni kezd, majd csaknem teljesen megszűnik. A jelenség oka a petefészkek hormonreceptorainak elöregedése: elsőként a tüszőrepedés és a sárgatestfázis marad el a sárgatest érését serkentő hormon iránti érzéketlenség miatt, majd nem sokkal később a tüszőérést serkentő hormonnal szemben is érzéketlenné válnak a petefészkek.

Tényleg segíthet az életmódváltás is a klimax tüneteinek enyhítésére?

Mikor érdemes hormonális kezelést adni, és mikor elegendő az egyszerű életmódváltás vagy a fitoösztrogének alkalmazása?

„Az életmódváltás – ha korábban valaki nem mozgott eleget és nem táplálkozott kellően egészségesen – mindenképp javasolt ebben az életkorban. A rendszeres mozgás – amellett, hogy segít a szív és az érrendszer egészségének megóvásában – a csontok leépülését is gátolja, lassítva ezzel a csontritkulás előrehaladását. A mozgás és az egészséges táplálkozás hangulatjavító hatással is bír: ha egy hölgynél rendszeres hangulatingadozás vagy enyhe depresszió jelentkezik, akkor nem érdemes hormonpótló kezelést alkalmaznunk. Ha több tünet is jelen van egyszerre, ezek azonban nem kifejezetten súlyosak, akkor javasolható lehet a fitoösztrogénekben dús étrend fogyasztása: izoflavonoidokat tartalmaz a szója és a komlótea, stilbéneket a kékszőlő és a földimogyoró, lignánokat a lenmag, a földieper, az áfonya és a zöld tea, kumesztánokat a szójacsíra és a hüvelyes zöldségek. Ha az étrendi változtatásokkal nem sikerül kellő mértékben enyhíteni a tüneteket, akkor fitoösztrogén-tartalmú étrend-kiegészítőket is szedhetnek a hölgyek. A fitoösztrogének azáltal csökkenthetik a menopauza kellemetlen tüneteit, hogy az ösztrogénhez hasonlóan képesek a szervezet ösztrogénreceptoraihoz kötődni és ott hatást kiváltani” – mondja a szakember.

Mi a teendő, ha nem segít az életmódváltás?

Súlyosabb menopauzális tünetek esetén szükségessé válhat az ösztrogén és a progeszteron gyógyszeres úton történő pótlása. „Hormonpótló kezelés esetén mindenképp elvégzünk egy általános nőgyógyászati állapotfelmérést, amelynek során meghatározzuk a csontsűrűséget, megvizsgáljuk az emlők és a petefészkek szerkezetét, valamint megmérjük a méhnyálkahártya vastagságát. Az állapotfelmérés része a kórelőzmény felvétele is, hormonkezelésre ugyanis kizárólag azok a hölgyek alkalmasak, akiknek korábban nem volt sem trombózisuk, sem hormonérzékeny daganatuk, és nincs májbetegségük sem. Ha ezek a problémák nem fordultak elő korábban, akkor javasolható a hormonkezelés, amely egyértelműen minőségi változást eredményez.”

Változókor, klimax, menopauza - Intima.hu

A változókor tüneteiről, kezeléséről itt olvashatsz bővebben >>

Féljünk-e a hormonpótló terápiáktól?

„Érdemes még megemlíteni a hormonpótló kezelésekkel kapcsolatos félelmeteket is, amelyek szerint ezek a készítmények rákkeltő hatásúak. A valóság az, hogy a hormonok folyamatos szedése minimális mértékben növeli az emlőtumorok kialakulásának kockázatát: egy a 2000-es évek elején publikált tanulmány, a Women’s Health Initiative számszerűen azt mutatta ki, hogy 10 000 hormonnal kezelt nőből 7-8-cal több nőnél alakul ki emlődaganat, mint ugyanennyi nem kezelt hölgynél. Valóban van tehát egy enyhe kockázatemelkedés, az életminőség jelentős javulása azonban ellensúlyozza ezt a kockázatot” – mondja Csetényi.

A Magyar Menopauza Társaság ajánlása a hormonpótló kezelést általánosságban csak a 60 év alatti hölgyeknél javasolja, abban az esetben, ha az utolsó menstruáció óta még csak kevesebb mint 10 év telt el. A hormonpótló kezelés egészségügyi előnyei ilyenkor egyértelműen meghaladják a kockázatokat (emlődaganat kialakulása, trombózisveszély): csökken a combnyaktörés kockázata, emellett az összhalálozási ráta is alacsonyabb a hormonpótlásban részesülők körében, mint a kezelésben nem részesülőknél.

60 év felett – vagy ha az utolsó menstruáció óta már több mint 10 év telt el – a Magyar Menopauza Társaság már nem javasolja a hormonpótló kezelés alkalmazását, az egészségügyi kockázatok ilyenkor magasabbak, mint az életminőségre gyakorolt várható előnyök.

A modern intimlézeres kezelések is segíthetnek a változókorban felbukkanó tünetek enyhítésében

A legújabb típusú intimlézeres kezeléseknek szintén juthat szerep a változókorban időnként megjelenő vizelettartási problémák és a hüvelyszárazság tüneteinek enyhítésében.

„A lézeres kezelés a hüvelyfal és a kollagénben dús medencei szalagrendszer feszesítésével támasztja meg a hólyagalapot, és szünteti meg az inkontinenciát, emellett a hüvelyszárazság tüneteit – például a közösülés közben érzett fájdalmat – is jelentősen enyhíti azáltal, hogy újra rugalmassá teszi a hüvelyfalat. Ezek a kezelések viszonylag drágák, de nagyon jó és tartós eredmények érhetőek el velük” – mondja Csetényi.

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le a változókorral kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a menopauza-hírlevelünkre:

 

 

Forrás: Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum

 

Kapcsolódó tartalmaink, amelyek érdekelhetnek:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 4 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások